Ana Sayfa Genel Sağlık

Yetişkinlerde Şaşılık Tedavisi

Yetişkinlerde Şaşılık Tedavisi

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce şaşılık hastalığını tanımakta yarar görmekteyiz. Şaşılık iki gözün birbirine paralelliğini kaybetmesiyle ortaya çıkmaktadır. Gözümüzde 6 tane göz dışı kaslarımız bulunmaktadır. Bunlardan birinde azlık veya fazlalık olduğunda şaşılık olmaktadır. Bir gözünüz düz bakarken diğeri sağa, sola, yukarı veya aşağıya kayabilmektedir. Bazı sebeplerden dolayı iki gözünüzde de kayma gözlemlenmektedir. Gözlerinizdeki kayma şaşılığın nedenine göre kalıcı veya geçici olabilir. Şaşılık için tek bir neden bulunmamaktadır. Şaşılık tedavisini erkenden tespit edip tedaviye başlamak çok önemlidir. Şaşılık fark edildiğinde ilk muayeneye geç kalındığı takdirde küçük yaştaki çocuklar için ömür boyu sürecek olan görme kaybı oluşabilir. Doğumun ardından veya çocukluk zamanlarında şaşılık tespit edilmese bile düzenli bir şekilde uzman bir doktora gidilmesi gerekiyor. Yetişkinlerde şaşılık tedavisine geçmeden önce şaşılığın nedenleri ve belirtilerini görmekte fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Şaşılığın Nedenleri

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi ile ilgili yapılan araştırmaların öncesinde şaşılığın nedenlerine değinmekte yarar görmekteyiz. Yukarı da belirttiğimiz gibi şaşılığın birçok nedeni olabilmektedir. Hamileliğinizin sorunlu geçmesi, doğumda gerçekleşen problemler, çocuğun geçirdiği hastalıklar ve genetik olarak sıralayabiliriz. Ailenizde eğer şaşılık varsa çocuğunuzun da şaşı olma ihtimali göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Çocukluk dönemlerinden gelen sebeplerden dolayı 2 yaşından sonra olan şaşılık genellikle gözdeki bozukluklardır. Şaşkınlığa yatkınlığı olan çocuklarda ateşli hastalık, gözlerinde kayma ya da bazı tramvatik olaylardan sonra başlayabilir. Bütün her şeyimizin beyine bağlı olduğu gibi göz hareketlerimizi yöneten beyindir. Bundan dolayı sinirlerinizde oluşan felçlerde göz kaymasına veya şaşılığa yol açabilmektedir. Geçirilen bazı kazalar, felçler, ateşli hastalıklar veya ileri yaşlarda görülen tansiyon hastalıklarından dolayı da göze gelen sinirlerde felçler oluşabilmektedir. Bundan dolayı oluşan şaşılık tedavisinde felcin kalıcı olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Kastaki felçlere bağlı olarak gelişen gözdeki kaymalar çocuklarda göz tembelliği yetişkinlerde ise çift görmeye kadar yol açabilmektedir.

Şaşılık Belirtileri

  • Gözdeki paralelliğin yok olması,
  • Gözdeki sulanma,
  • Ağrılar,
  • Her şeyi çift görme,
  • Baktığınızda bulanık görme,
  • Başınızın veya yüzünüzün sadece bir yöne dönük olması.

Bebeklerde ki veya çocuklardaki oluşan göz kaymaları kalıcı olmayabilir. Bu göz kaymaları göz kapaklarınızın veya burun kökünüzün genişliği ile ortaya çıkan yalancı bir kayma olarak adlandırılabilir. Fakat bu durumun tam olarak teşhis edilmesi için mutlaka göz doktoruna gidip muayene olmanız gerekmektedir.

Şaşılık Tedavisi

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu durum ihmal etmeye gelmez. Şaşılığın birden çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedaviler gözlük kullanmaktan başlayıp cerrahi müdahaleye kadar gidebilmektedir. Şaşılık çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. Fakat yetişkinlerde olan şaşılık tedavi yöntemleri farklıdır.

Ülkemizde çok fazla yaygınlaşmış olan göz tembelliği ile birlikte gelişim gösteren göz sorunlarından biridir. Şaşılık tedavisi sizin gözünüze, şaşılık derecenize göre değişim göstermektedir. Herkesin gözüne tüm tedavi yöntemleri uygulanması mümkün olamaz çünkü herkesin gözü ve gözdeki sorunun durumu aynı değildir. Fakat günümüzde tıp o kadar çok ilerledi ki yetişkinlerdeki göz kaymasının olumlu yönde tedavi edilmesi mümkündür. Bazı yetişkinlerde olan şaşılık için cerrahi bir müdahale tercih etmesi gözünün böyle bir müdahaleye uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Tedaviniz için gereken şeyleri doktorunuz önceden ayarlar ve size bilgi verir. Şaşılık için ameliyat gerekli görmüyorsa diğer tedavi yöntemlerini başvurabilmektedir. Yetişkinlerde şaşılık tedavisi için Cerrahi müdahale ve diğer tedavi yöntemlerinden aşağıda bahsetmemizin sizin için daha yararlı olacağını düşünüyoruz.

  • Gözlük: Gözlük tedavisi tamamıyla prizmalar ile yapılmaktadır. Hastaya özel olarak bu prizmalarla yapılan gözlükler yardımıyla beraber daha net bir görünüme sahip olması sağlanabilir.
  • Ortoptik Tedavi: Tamamen yaptığınız egzersizlerle oluşan bir tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat bu tedavi seçeneğini ileri yaşlardaki ve yıllardır olan şaşılık için kullanılacak bir yöntem değildir.
  • Enjeksiyon Tedavisi: Günümüzde botox olarak bilinen bu uygulama enjekte edilen toksin ile birlikte bazı bölümleri de deforme ederek yapılan bir tedavidir. Çok etkili olmasına rağmen her hasta için uygun değildir.
  • Cerrahi Müdahale: Şaşılık ameliyatı en çok yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bu tedavi yöntemi kullanılır. Duruma göre lokal veya genel bir anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu müdahaleyle bütün göz hastalıklarını en aza indirmek mümkündür.

SON YAZILAR