Ana Sayfa Genel Sağlık

Sakalın Düz ve Gür Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Sakalın Düz ve Gür Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Hemen hemen her erkeğin zamanında sakallarıyla başı dertte olmuştur. Genellikle de genç erkeklerde yeni çıkan sakalın heyecanı ile sakalım neden düz değil, sakalım neden gür değil gibi sorularla kendilerini sorgulamaktadırlar. Oysa yapmaları gereken tek şey biraz sabırlı olmalarıdır.

Sakalın düz ya da gür olup olmadığına karar verebilmek için öncelikle bir erkeğin yaşının tam anlamıyla 22 – 25 yaş aralığına kadar gelmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni ilk başlarda çıkan sakal köklerinin zayıf olması sebebiyle kıvırcık ve gür olmayan bir görüntü vermesinin kaçınılmaz olmasıdır. Oysa sakal kökleri tam anlamıyla güçlendiğinde sakalın düz ve gür olup olmadığı belli olacaktır. Bu nedenle belirttiğimiz yaşlara gelene kadar pek bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Yaşınızın ilerlemesi sonucunda hala sakallarınız düz ya da gür çıkmıyorsa ve genetik olarak kıvırcık sakallara sahip değilseniz, bazı yöntemlerin düzleşmesine pek bir faydası olmasa da, sakalların gürleşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunlar ise şöyle;

Badem yağı

İçerisinde bulunan vitaminler ve yağ asidi sayesinde sakal köklerini güçlendirmekte ve bu sayede cılız olan tüylerin sertleşmesi sonucu, daha gür gözüken sakallara sahip olmanıza yardımcı olmakta.

Yılan yağı

Yüksek Omega 3 bakımından oldukça faydalı olan yılan yağı, zengin vitamin içermesi nedeniyle sakal köklerini besleme açısından oldukça yararlıdır. Düzenli kullanılması sonucunda fayda sağladığı bilinmektedir.

Sarımsak

Olmazsa olmazlar arasında sarımsak gelmektedir. Sarımsağın birçok faydası vardır. Bu kadar faydası olan sarımsak aynı zamanda sakal gürleştirme de oldukça etkilidir. Kullanımı ise oldukça basittir. Ortadan ikiye kesilmiş sarımsak, traş olduktan sonra fazla bastırmadan sakal gürleşmesini istediğiniz bölgeye sürülür.

Sakalların düz çıkması için ne yapılabilir?

Sakalların düz çıkmasını etkileyen en önemli faktör genetik kodlamanızdır. Bu yüzden pek bir yapılacak bir şey yok. Fakat sakallarınızın düz olup olmadığına yeni yeni çıkmaya başlamış sakallarınıza bakarak değil, tam anlamıyla sakal kökleriniz güçlendiğinde bakmanız daha doğru olacaktır.

Zayıf ve güçsüz sakallar genetik olarak kıvırcık olmamasına rağmen kıvırcık ve dağınık olarak gözükecektir. Aynı zamanda yanlış kesim sonucunda düz olan sakallarınız ters çıkabilir kıvırcık görüntü sergileyebilir. Bu yüzden sakal kesimide oldukça önemli bir yere sahiptir.

SON YAZILAR