Ana Sayfa Genel Sağlık

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Çağımızın en sık rastlanan sağlık sorunlarından olan şeker hastalığı veya diğer ismiyle diyabet hakkında bilgiler edinmekte fayda vardır. Zira her hastalığın tedavisinde tanısı ve hastalığın özellikleri büyük öneme sahiptir.

Şeker hastalığı, son zamanlarda oldukça hızlı bir artış göstermeye başlamıştır. Bu hastalığın pankreas tarafından üretilmekte olan insülin maddesini, yeterli derecede sağlayamaması veya hiç bir şekilde insülin üretememesi sebebinden oluşmakta olduğu kesin ve açık bir bilgidir.

Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda bulunan insülin maddesinin üretilememesi durumunda, besinler üzerinden alınmakta olan şeker, protein ve karbonhidrat gibi gıda maddelerine ihtiyacı bulunan hücrelerin bu maddeleri kullanamaması sonucu şeker hastalığı oluşmaya başlar. Bu durumda ise gerekli şeker hücrelere ulaşmaz ve hücrelerin şekersiz kalma durumu gerçekleşir. Daha sonra da kanda bulunmakta olan şekerin seviyesi bir hayli yükselme gösterir.

Kan içerisinde bulunan şeker değerinin, normal değerler üzerinden daha fazla bir seviyede bulunması ise, vücut içerisinde zehirlemeye kadar yol açabilir. Haliyle insan vücudu içerisinde bulunmakta olan hücrelerin tamamı iflas eşiğine gelir. İşte bundan dolayı gerekli olan insülin maddesinin pankreas tarafından yeterli derecede üretilmesi gerekmektedir.

Şeker hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler konusundan bir diğeri ise bu hastalıkta bulunan kişilerin, hastalık durumlarını göstermeleri gereken ilgi ve alaka olmaktadır. Günümüzde şeker hastalığına birçok kişi yakalanmakta, buda diyabetin yaygın olarak karşımıza çıkmasına neden olmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı geçiren birinin en büyük problemlerinden biri de vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelen yaralanmanın iyileşme süresinin normalden fazla sürmesidir. Ayrıca oluşan yaraların tedaviye yanıt vermeme olasılığı az da olsa bulunmaktadır. Bundan dolayı da şeker hastalarının kendilerine yiyecek, spor gibi aktivitelere normalden çok daha fazla önem vermeleri gerekmektedir.

Ayrıca şeker hastalığınız için verilen ilaçları ya da insülin iğnelerini saatlerini şaşırmadan içmeniz veya vurmanız gerekmektedir. Şeker hastalığı hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizlere verdikten sonra şeker hastalığına ne iyi gelir? Sorusunun cevabına detaylıca geçelim.

Şeker Hastaları Ne Yapmalıdır?

Şeker hastalığı, kesin tanısı konulduktan sonra, geri dönüşü olmayan kronik bir sağlık sorunu ortaya çıkmış demektir. Maalesef şeker hastalığı için kesin bir tedavi söz konusu olmayıp, hastanın bundan sonraki hayatını hastalığın olumsuzluklarından en az derecede etkilenerek geçirmesi sağlanacaktır.

Şeker hastalarının hayatında ciddi değişiklikler yapması gereklidir. Bunlar sırasıyla;

 • Daha fazla hareket etmeye özen göstermeli ve egzersiz yapmalıdırlar.
 • Su tüketimini oldukça arttırmalı ve günde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelidirler.
 • Karbonhidrat tüketimini minimum düzeye düşürüp sebze ağırlıklı beslenmelidirler.
 • Glikoz ve fruktoz içeren gıdaların tamamından uzak durmaları gerekmektedir.
 • Kilo sorunları varsa, bir diyetisyen kontrolü altında sağlıklı bir şekilde ideal kilosuna kadar kilo vermelidir.
 • İlaçlarını zamanında doktor kontrolünde düzenli olarak aksatmadan kullanmalıdırlar.
 • Yağ kullanımını azaltmalı, doymuş yağlardan uzak durmalı ve doğal yağ kullanmaya özen göstermelidirler.
 • Kan şekerinizi kontrol altına almaya yarayan bazı doğal gıdalar olan mercimek, nohut ve bezelye gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bazı destekleyici unsurları tüketerek kan şekerinin düşürülmesi de sağlanabilir. Her ne kadar piyasada şekeri düşürdüğü iddia edilen pek çok ürün varsa da bunların büyük kısmı etkili olmamaktadır. Az sayıda unsur, şekerin düzenlenmesinde etkili olmaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler ise aşağıda belirtilmiştir.

 • Tarçın
 • Karanfil
 • Sirke
 • Badem

Tarçın

Kan şekeri düzenleyici özelliği bulunduğu söylenen tarçını gün içinde tüketebilirsiniz. Fakat fazla kullanımı kolesterol seviyesinde olumsuz olarak etkileyebilir. Gün içinde tüketilmesi gereken miktar 1-2 tatlı kaşığını geçmemelidir.

Karanfil

Karanfilin kan şekerini düzenlediği bilinmektedir. Aynı zamanda şeker hastaları üzerinde yapılan bazı araştırmalar karanfilin şeker hastaları üzerinde olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Sirke

Karbonhidrat ağırlıklı beslenildiğinde yanında sirke tüketilmesi, insülin artışını azalttığı bu yüzden şeker hastalarının sebzelerinde sirkeyi eksik etmemeleri yararlarına olacağı söylenmektedir.

Badem

Bademin uzun süreli tokluk sağladığı ve şekerin yükselmesini önlemede yardımcı olduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Klinik testlerle kanıtlanmış olmasalar da şekeri düşürdüğü bilinen besinlerdir.

SON YAZILAR