Ana Sayfa Genel Sağlık

Vücutta Durduk Yere Morarma

Vücutta Durduk Yere Morarma

Vücutta durduk yere morarma görülmesi halinde bir panik halini alan kişiler hemen gerek web ortamında gerekse doktorların kapılarında bu sorunun sebeplerini araştırma içerisine girmektedirler. Bu sebeple bu yazımızda sizleri bir nebze de olsa aydınlatma amacı taşımaktayız. Sağlığımızın kıymetini bir problem yaşadığımız günlerde daha çok anlamaktayız. Ancak asıl önemli olan sağlığımıza sağlıklı günlerimizde dikkat etmektir. Morarma şikâyetleri hemen her yaşta görülebilir. Bunun birden çok sebebi olabilir. Vücutta durduk yere morarma belirtileri, sebepleri ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Vücutta Durduk Yere Morarma Belirtileri Nelerdir?

Vücutta durduk yere morarmanın en önemli belirtisi vücudun çeşitli alanlarında görülen yuvarlak mor halkalar olmaktadır. Bu belirtilerin dışında ise elle tutulur başka bir belirtiye rastlamak pek de mümkün olmamaktadır. Bu sebeple gelişen morlukların ciddiye alınması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Morarmalar kimi zaman önemsiz olurken, bazen de büyük sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir.

Vücutta Durduk Yere Morarma Sebepleri Nelerdir?

Vücutta durduk yere morarma oluşması halinde bunun sebeplerinin araştırılması gerekmektedir. Aslına bakılırsa sebepsiz yere hiçbir zaman sağlık tehlikeye düşmemektedir. Bu sebeple her yaşanılan sorunun bir sebebi bulunduğu unutulmamalıdır. Şimdi hep birlikte vücutta durduk yere morarma sebeplerini inceleyelim;

 • Düşmeye bağlı morarmalar,
 • Çarpmaya bağlı morarmalar,
 • İç kanama sebebi ile görülen morarmalar,
 • Damar tıkanıklığı sebebi ile oluşan morarmalar,
 • Pıhtılaşma bozukluğu sebebi ile ortaya çıkan morarmalar,
 • Uzun süre kullanılan ilaçlar sebebi ile ortaya çıkan morarmalar.

Tüm bu sebeplerin altında yatan sağlık sorunlarının araştırılması için muhakkak bir hekim kontrolüne girilmesinde fayda bulunmaktadır. Aniden gelişen morarma şikâyetleriniz için bir dâhiliye uzmanına gözükmeniz gerekebilir. Gerekli tam kan sayımı tahlilleri gerçekleştirildikten sonra kesin tanı konulabileceğinden dolayı hekim tarafından talep edilen tüm tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde önüne geçilemeyecek problemlerle baş etmek zorunda kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Vücutta Durduk Yere Morarma Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Vücutta durduk yere morarma oluşması halinde doktor kontrolüne girilmesi önemli bir husus olup, erken tanı ve tedavi sürecinin başlaması adına gerçek bir hastalık mı yoksa sıradan bir düşme sebebi ile mi ortaya çıktığının bilinmesi gerekmektedir. Şimdi bu sebepsiz morarmaların hangi hastalıklara işaret ettiği ile ilgili bilgileri sizlere aktaracağız.

 • Pıhtılaşma sorunundan kaynaklanan hastalık,
 • Trombositlerde fonksiyonların bozulması hastalığı,
 • C vitamin eksikliği rahatsızlığı,
 • Kılcal damarlarda çatlama rahatsızlığı,
 • Diyabet rahatsızlığı,
 • Akdeniz anemisi rahatsızlığı,
 • Karaciğer rahatsızlıkları,
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları,
 • Lupus rahatsızlığı,
 • Lösemi rahatsızlığı
 • B9, B12 ve K vitamin eksikliği rahatsızlığı.

Tüm bu rahatsızlıkların habercisi olan vücutta durduk yere morarma şikâyetlerinin kesin tanısı ise her zaman için yapılacak tetkiklere bağlı olmaktadır. Bu sebeple tetkiklerin yapılması hususunu hafife almamalısınız.

Vücutta Durduk Yere Morarma Tedavisi

Vücutta durduk yere morarma için tedavi sürecinin başlaması adına tetkik sonuçları beklenmektedir. Gelen sonuçlar akabinde hekiminiz sizlere en uygun tedavi planlamasını gerçekleştirecektir. Muhtemelen ilaç tedavisi ile hastalıkların önüne geçilmeye çalışacak olan hekiminizin tavsiyelerine harfiyen uyum sağlamanız sağlığınız açısından önem arz etmektedir.

Lösemi gibi ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanan durumlarda ise lösemi tedavisine vakit kaybetmeden başlamak gerekmektedir. Gerek radyoterapi gerekse kemoterapi uygulamaları hastalığın seyrini değiştirecek iyileşme sürecine olumlu katkı sağlayacaktır. İyileşme sürecinin hızlı olması için bu tür problemleri yaşayanların vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruşuna gitmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde önüne geçilemeyecek ve hayati tehlike oluşturacak hastalıklarla mücadele etmek ve hatta hayatlarını kaybetme noktasına gelmek durumunda kalınabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

SON YAZILAR