Ana Sayfa Bitki

Topraksız Biber Nasıl Yetiştirilir?

Topraksız Biber Nasıl Yetiştirilir?

Günümüzde sebze, meyve yetiştiriciliği artık sadece toprakta ve tarım alanlarında gerçekleştirilmiyor. Özellikle domates, biber, salatalık gibi ürünler balkonlarda, saksılarda dahi büyüme imkanı buluyor. Bunların da ötesinde artık topraksız tarım sayesinde, verimli toprak arayışı da son buluyor.

Geleneksel olarak toprakta yapılan tarım pek çok ülke ile birlikte artık ülkemizde de yerini yavaş yavaş topraksız tarıma bırakacak gibi görünüyor. Topraksız tarım bir çeşitlilikten ziyade artık neredeyse sağlık için mecburi bir ihtiyaç haline gelmektedir. Günden güne kirlenen hava ve toprak, tarım ürünlerinin kalitesini düşürürken sağlık bakımından da büyük tehditler oluşturabiliyor.

Topraksız tarım sayesinde toprakta bulunan zararlı bakteriler tarım ürünlerinden uzaklaştırılarak, doğal ve sağlıklı ürünler yetiştirilebiliyor. Gereken besinleri gereken miktarda alan bitkiler, hava, ısı ve nem dengesi ile de sağlıklı bir şekilde yetişiyor, üstelik verimi de toprakta yetişen ürünlerden fazla oluyor. Bunun gibi pek çok olumlu özelliği bulunan topraksız tarım yönteminde ayrıca hormon ve ilaç kullanımı da yok. Böylece ürünlerde fazla büyüme veya farklı çarpık özellikler görülmüyor.

Topraksız tarım oldukça emek ve maddiyat isteyen bir yöntem. Bu özelliği onun dezavantajlarından biri gibi görünse de ürün verimliliğinin çok fazla olması bu açığı kapatacak nitelikte. Günümüzde en çok ihtiyacımız olan şey, sağlıklı besin iken ve topraksız tarım ile hem de ürün fazlasıyla bu ihtiyaç karşılanırken neden bu yöntem tercih edilmesin ki.

Topraksız tarımın püf noktaları öğrenildikten sonra uygulama kısmındaki hassasiyetler de özenle yerine getirilmelidir. Burada topraksız biber yetiştirme yöntemini ele alacağız:

Topraksız Tarım Biber Nasıl Yetiştirilir

topraksız biber

  • Biber fidesi kök seviyesi yüksek bir bitki olduğundan zaten yoğun bir toprak ihtiyacı yoktur.
  • Öncelikle sera ortamı hazırlanır ve biber fidelerinin konacağı kaplar veya poşetler ayarlanır.
  • Bu kaplar içerisine suyu tutan maddeler yerleştirilerek, biber fideleri bu maddelere dikilir.
  • Daha sonra perlit ile ısı yalıtımı sağlanır. Damla sulama yönteminin düzeneği bütün bitkilere ulaşacak biçimde hazırlanır.
  • Damla sulama ile sık ve düzenli bir sulama yapılması sayesinde üreticinin sulama ile uğraşması gerekmez.
  • Ortam ayarlandıktan sonra artık bitkilerin büyümesi beklenir ve büyüdükleri zaman vakit kaybetmeden hasat edilmelidir.
  • Aynı ortam ve maddeler kullanılarak istenilen miktarda biber büyütmek mümkündür.
  • Ortaya çıkan ürünler sağlıklı ve doğal olduğundan verilen bütün emeğin karşılığı alınmış olacaktır.

Topraksız tarım ile yetiştirilen ürünler özellikle ihracatta oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunun nedeni maliyet bakımından yüksek olması ve normal pazarlarda fiyatlarının alıcılar tarafından fazla bulunmasıdır. Topraksız tarım yaygınlaştıkça elbette fiyatlar da daha uygun hale geleceğinden, imkanı olan ve bu işle ilgilenen kişilerin topraksız tarıma gereken değeri vermesi önemlidir.

SON YAZILAR