Ana Sayfa Genel Sağlık

Tiroid Bezlerinin Hızlı Çalışması İçin Bitkiler

Tiroid Bezlerinin Hızlı Çalışması İçin Bitkiler

Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkiler metabolizması yavaş çalıştığı için çeşitli rahatsızlıklar yaşayan kişilerin başvurduğu çarelerden birisidir. Tiroid bezi, boynun ön kısmında bulunan salgı bezlerine verilen isimdir. Tiroid bezinde normalde fazla hormon üretilmesi hipertiroidi, normalden az üretilmesi ise hiptiroidi rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Tiroid bezinin yeterli hormon salgılamaması neticesinde ortaya çıkan rahatsızlık çoğunlukla iyot eksikliğinden kaynaklanır. Bunun yanında başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Bu sebeple bitkisel tedaviden önce bir doktordan tavsiye alınması ve doktorun çizdiği program yanında uygun gördüğü bitkisel çözümlere başvurulması son derece önemlidir.

Tiroid Bezinin Yavaş Çalışmasının Sonuçları

Tiroid bezinin yavaş çalışması sonucu vücudun hormon dengesi bozulmaktadır. Bu nedenle kilo artışı görüldüğünden sıkça bu yönde şikâyetlerle karşılaşılır. Fazla kilolara sahip olduğunu düşünen ve metabolizmasını güçlendirerek yediklerini daha hızlı yakarak kilo verme amacında olan kişilerin merak ettikleri bir konudur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkiler etkili çözümler sunsa da oturduğunuz yerden size yardımcı olmayacaktır. Bitkisel çözümle ancak yapmanız gereken egzersizlerin yanında size fayda sağlayabilirler. Eğer yavaş bir metabolizmaya sahipseniz vücudunuzun normal dengesini sağlamak için de bu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Tiroid Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Tiroid rahatsızlığının belirtileri farklı şekillerde olabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde kilo verme zorluğu ve hızlı kilo almanın yanında uyku kalitesinin düşmesi, aşırı yorgunluk, sinirli ve gergin olma, depresyona eğilim ve yoğun miktarda terleme gibi etkiler görülür.

Bu rahatsızlığı giderme ve tiroid bezlerini hızlandırma noktasında öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta sigara ve alkol tüketimidir. Sigara ve alkol tiroid hastaları için yüksek risk içermekte ve kişiye zararlı birçok etki göstermektedir.

Tiroidlerin Hızlı Çalışmasında Etkili Olan Bitkiler

Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkiler arasında tavsiye edilen bitkilerden birisi dereotudur. Dereotu her gün tüketilebilecek şekilde tavsiye edilir. Tiroid bezinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tüm öğünlerde yemeğinize katabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilirsiniz. Bunun yanında domates, salatalık, sarımsak gibi besinleri de bol bol tüketebilirsiniz. Bu süreçte bol bol yürümek ve kilo vermeye yardımcı egzersizler yapmak da çok önemlidir.

Kilo vermek için uygulanabilecek bir diğer yöntem de maden suyunu ayranla beraber tüketmektir. Fazlalıklardan kurtulmaya ve yağ yakımına yardımcı bir yöntemdir. Bunun içerisinde dereotunu da karıştırarak birlikte tüketebilirsiniz.

Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkiler arasında yeşil çay da akla gelen ilk maddelerden birisidir. Yeşil çayda vücudun yağ yakımını hızlandıran etmenler vardır. Vücudun enerji ve ısı üretimini arttırarak metabolizmayı hızlandırıcı etki yapar.

Tarçın da bir diğer etkili bitkidir. Kilo vermeye yardımcı bitkilerden birisidir. Tokluk hissini arttırdığı da bilinmektedir. Yine vücut ısısını arttırıcı bir etkiye sahiptir ve fazladan kalori yakımını kolaylaştırarak metabolizmayı hızlandırır. Tarçını tüketmek için tarçın çayı da tercih edebilirsiniz.

Ginseng de adı sıkça zikredilen bir bitkidir. İçerisinde bulunan kafein ve şekerle ilgili etkisi dolayısıyla kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle şeker hastaları bir doktora danışmadan tercih etmemelidirler.

Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkiler içerisinde en önemli unsurlardan birisi cevizdir. Cevizi kullanırken, kabuğuyla birlikte suyun içerisinde beş gün muhafaza etmek ve bundan sonra suyu günde iki kez içmek, ardından cevizleri yemek şeklinde tavsiye edilmektedir. Bu formülü yirmi beş adet cevize bir litre su şeklinde uygulayabilirsiniz.

Bunlar dışında Antep fıstığı, dut, kereviz (kaynatılıp suyu içilebilir), çay, yoğurt otu, yulaf, katırtırnağı, tere tohumu, maydanoz ve roka tavsiye edilen besinler arasındadır.

Bitkisel Tedavilerden Sonuç Alınmazsa Ne Yapılmalıdır?

Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için bitkilerden destek almanız her zaman için doğru sonuçları getirmeyebilir. Bu sebeple en doğru sonuçlara ulaşabilmek uzun soluklu bir tedaviye sahip olmak için son çare olarak görülen doktor tedavisine girmek gerekmektedir. Genelde yapılan hataların başında sürekli farklı yöntemler denedikten sonra bir türlü olmuyor, sonuç alamıyorum gibi yakınmalarla doktora başvurulmaktadır.

İlk yapılması gerekeni en son yapmak çoğu zaman uzayıp giden tedavi süreçlerine sebep olacağı için öncelikle bir hekime başvurmalı, hekimin verdiği ilaç tedavisinin yanında da destek olarak bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

SON YAZILAR