Ana Sayfa Genel Sağlık

Seboreik Dermatit Nasıl Geçer?

Seboreik Dermatit Nasıl Geçer?

Günümüzde bir çok kişi farkında olmasa bile seboreik dermatit sağlık problemini yaşamıştır. Genellikle kişinin sıkıntılı, stresli, dönemlerinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Görüldüğü bölgelerde kırmızımsı bir yapı ve pul pul dökülen deriler şeklinde bir görüntü oluşturmaktadır. Genel olarak vücudun her bölgesinde görülebilir. Fakat genellikle saç derisinde, yüz bölgesinde ve yağ salgısının fazla olduğu bölgelerde daha çok görülmektedir.

Seboreik Dermatit Neden Olur?

Günümüzde oluşum nedeni tam olarak bilinememektedir. Stres kaynaklı problemlerin, hormonların, sebum salgı düzeyinin, malassezia mayalarının ve cildin yağ oranının fazlalığı uzmanlar tarafından hastalığın oluşumun da rol oynadığı belirtilmektedir. Ayrıca bu hastalık genetik egzama türü olarak da adlandırılmaktadır. Annelerden alınan hormonlar sebebiyle bebeklerde de görülebilir.

Hastalığın oluşum belirtileri  hafif kızarıklar, bölgede kaşınma, kepeklenme gibi etkilerle kendini belli etmektedir. Bu belirtilerden herhangi birine rastlamanız durumunda hemen alanında uzman bir hekime başvurmanız hastalığın daha çabuk tedavi edilmesine katkı sağlayacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeniz hastalığın daha kötü bir hal almasına sebep olabilir. Bu yüzden konu ne olursa olsun her zaman alanında uzman bir hekime başvurmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi seboreik dermatit tedavisine erken başlanması daha olumlu sonuçlar verecektir. Seboreik dermatit tedaviye çok çabuk yanıt veren bir hastalıktır. Fakat tedavi süresince iyileşme gösteren bu hastalık tedavi bitmesinden sonra çok çabuk tekrardan nüksedebilmektedir. Bu yüzden seboreik dermatitin kesin çözümü gibi bir şey söylemek mümkün değildir. Hafif olarak görülen kişilerde ise kendiliğinden iyileşme gösterebilmektedir. Günümüzde seboreik dermatitin kesin çözümü daha bulunamamıştır. Genellikle uzmanlar hastalarına ilk aşamada hafif kortizonlu kremler önermektedir.

Seboreik dermatit tedavilerinde genellikle doktorlar tarafından hastalara en etkili çözüm olarak kortizonlu kremler ve kortizonlu iğne verilmektedir. Kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple verilen bu ilaçlar bir haftalık veya bir aylık gibi kısa tedaviler için verilmektedir. Bazı yiyecekler seboreik dermatit hastalığının alevlenmesine yol açmaktadır. Bu sebeple baharatlar, baharatlı yiyecekler ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaları hastalağın hafiflemesinde fayda sağlayacaktır.

SON YAZILAR