Ana Sayfa Genel Sağlık

Safra Kesesi Polipleri Kendiliğinden Geçer Mi?

Safra Kesesi Polipleri Kendiliğinden Geçer Mi?

Safra kesesi polipleri kendiliğinden geçer mi? Sorusuna geçmeden önce size safra kesesindeki polipler nasıl oluşur, riskleri nelerdir, ne gibi türleri vardır, safra kesesi polipleri neden ve ne kadar önemlidir, safra kesesi polibi olan kişiler ameliyat olmak zorunda mıdır, safra kesesi polipleri kendiliğinden geçer mi konuları üzerinde geniş ve detaylı bir açıklamanın yerinde olacağı kanısındayız.

Safra keselerindeki polip oluşumları genellikle iyi huylu tümörlerdir. Poliplerin belli olması için öyle belli başlı sebepler yoktur. Ultrasonla yapılan genel bir taramada ortaya çıkmaktadır. Polipler safrada biriken yağlarda oluşur. Safra kesesinde olan yağlar metabolik açıdan yakılmadığı zaman birikirler ve kolesterol birikir bunun sonucunda polipler ortaya çıkmaktadır. Polipler hiçbir zaman kendiliğinden belirti vermediği için ultrasonla bakıldıktan sonra ortaya çıkar. Safra sıvısından alınan bir örnekle kanser taraması yapılmaktadır. Yapılan taramanın sonucuna göre polip oluşumunda cinsiyet, yaş, kilo, hormonlar ve gebelik gibi unsurlar etkili değildir. Poliplerin küçükleri genellikle vücuda hiçbir zararı yoktur. Ancak poliplerin kanser riski taşıdığından dolayı ameliyatla alınması en doğru karardır. Bu kararın alınabilmesi de uzman bir doktor tarafından yapılan tetkik ve tanı işlemleri sonrasında olmalıdır.

Safra Kesesinde Polip Oluşumunda Riskler Nelerdir?

Safra kesesi polip oluşum risklerini tanımakta fayda görmekteyiz. Bu riskler;

  • Kişilerde gardner sendromu görülmesi
  • Karaciğer iltihaplanması
  • 60 yaşının üzerinde kişiler olmak
  • Kişinin safra kesesi taşı rahatsızlığı olması
  • Büyük polipler oluşumu

Olup, bu riskler karşısında dikkatli olunması gerekmektedir.

Safra Kesesinde Polip Türleri

Safra kesenizde oluşan polipler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere 2’ye ayrılır. Poliplerin çoğu kolesterol poliplerinden oluşmaktadır. Kolestroldan oluşan polipler safra kanallarında tıkanıklığa yol açabilmektedir ve bunun sonucunda pankreatit hastalığının sebebi olabilir. Safra kesesinde polip olan kişilerde bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi sorunlar görülebilir fakat genellikle polipler hiçbir şekilde belirti vermez. Ultrason taraması ile ortaya çıkmaktadır.

Safra Kesesi Polipleri Neden Ve Ne Kadar Önemlidir?

Safra kesesinin içinde gerçek polipler çok az görülür. Poliplerin çoğu zararsız ve kanser riski içermeyen poliplerdir. Safra kesesindeki gerçek polipler tüm safra kesesinin çok az bir kısmını kaplamaktadır. Ancak kanserleşme riski fazla olduğundan dolayı en önemli olan bu gruptur. Kanser riskinin olup olmadığını ultrasondaki poliplerin boyutu ve görünüşleri fikir vermektedir. Bu ultrasondaki görünen polipler eğer şüpheli ise bilgisayarlı tomografiyle veya endoskopiyle daha net öğrenebilirsiniz.

Safra Kesesi Polipi Olan Herkes Ameliyat Olmak Zorunda Mıdır?

Polipler ortaya çıktığında en önemli karar hangi hastaların ameliyat edilip hangi hastaların takip edileceği konusudur. Çünkü tüm polipleri ameliyat etmeyi düşünürsek bu poliplerin çok az bir kısmında kanserleşme riski olduğundan dolayı geri kalan büyük kısmı gereksiz yere ameliyat etmiş oluruz. Bu yüzden bu konu hakkındaki riskleri iyi bilip ameliyata öyle karar vermek gerekiyor. Poliplerdeki genişleme, hızlı büyüme ve kişinin 50 yaşından büyük olması polipteki kanserleşme riskini oldukça fazlaya çıkarmaktadır. Polipler ilk başlarda küçük olabilir ama gittikçe büyüyen polipler, fazla polip olması ve 50 yaşından büyük olan hastaların ameliyat olması önerilir. Bunun dışında oluşan hastalıklar için poliplerin yapısına göre 3-6 ayda bir ultrason kontrolüyle beraber poliplerin durumu gözlemlenebilir.

Safra Kesesi Polipleri İyileşme Süreci

Safra kesesindeki polipler eğer tedavi edilmezse ileride ölümcül olabilir. O yüzden erken teşhiste çok önemlidir. Yapılan ameliyatlarda sadece poliplerin alınması gibi bir durum söz konusu olamaz direk safra kesesi alınır. Safra kesesinin olamaması vücudumuz için çok önemli değildir çünkü onun yaptığı görevi vücudumuz kendiside yapabilir. Yanı kısa ve öz olarak belirtmek gerekirse polipler hiçbir zaman kendiliğinden geçmez küçük olan polipler takip edilebilir fakat durum ilerlediği zaman ameliyat şarttır.

SON YAZILAR