Ana Sayfa Genel Sağlık

Mide Kanserinde Yaşam Süresi

Mide Kanserinde Yaşam Süresi

Mide kanserinde yaşam süresi ile ilgili soruya geçmeden önce mide kanseri nedir kısaca bilgi verelim. Mide kanseri en fazla görülen kanserler arasında dördüncü sırada bulunmaktadır. Mide kanseri, midenin belirli bir bölümünde meydana gelen tümörlerin diğer organlara da yayılma özelliğine sahip olan, tedavi edilmediğinde ölümcül olan bir hastalıktır. Mide kanseri ülkemizde olduğu gibi tüm dünya ülkelerinde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bir yıl boyunca tüm dünya ülkelerinde mide kanseri sebebi ile ölüm ile yüzleşen 800 bin kişi olduğu belirlenmiştir.

Mide kanserinde yaşam süresi hakkında yapılan araştırmalar neticesinde bu hastalığa yakalanma riskinin erkekler arasında daha fazla olduğu tespit edilen bir diğer husustur. Sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken hekimler, sağlıklı beslenmenin yanı sıra sigara ve alkol tüketiminin sıfıra indirilmesi halinde bu hastalığa davet çıkaran olgulardan uzak olunduğunu da belirtmektedirler.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinde yaşam süresi hakkında söylenenler oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu hastalığın belirtilerinin bilinmesi hastalığa yakalanılması halinde bir miktar daha erken teşhis edilmesini sağlamak amacı ile önem taşımaktadır. Şimdi maddeler halinde hastalığın belirtilerini incelememiz yerinde olacaktır;

 • Sürekli geğirme eğilimi,
 • Yemeğe yeni başlandığında bile midenin tıka basa dolu olduğunun hissedilmesi,
 • Kan kusmak, kanama ve yorgunluk,
 • Kanda pıhtılaşma tespit edilmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusmakta güçlük çekmek,
 • Aşırı kilo kaybı,
 • Dışkıda kan görülmeye başlanması,
 • Batında sıvı olması,
 • İştahın kapanması.

Belirtileri görülmekle birlikte bazen de hiçbir belirti görülmeden hastalığın hızla yayıldığı da tespit edilmektedir.

Mide Kanseri Neden Meydana Gelmektedir?

Mide kanserinde yaşam süresi konusunda en çok merak edilen konular arasında mide kanserine nelerin sebep olduğudur. Sebebi bilindiği takdirde kişi yaşam kalitesine o oranda daha iyi yön verebilecektir. Her hastalıkta bir sebep olduğu gibi mide kanserinde de bulunan sebepleri incelemekte yarar bulunmaktadır.

 • Mide kanserine yakalanma riskine en çok etki eden sebeplerin başında hatalı beslenme alışkanlıkları gelmektedir.
 • Plori enfeksiyonu,
 • Sigara ve alkol kullanımı da bir diğer tetikleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigarasız ve alkolsüz bir hayat mide kanserinden korunmanıza yardımcı olacaktır,
 • Genetik olarak aile büyüklerinden geçen genetik özellikler sebebi ile mide kanseri ile karşılaşma riski bulunmaktadır.
 • Stres

Tüm bu sebepler ve belirtiler bilindiği takdirde kişi yaşam koşullarına dikkat ettiği sürece hastalıktan kolaylıkla korunabilmektedir. Ancak beslenme alışkanlıkları birçok kişide özellikle de genç nüfusta fazlası ile gelişmiş olmayıp, fast food gıdalar sebebi ile günümüzde birçok hastalığa kapı açılmaktadır.

Mide Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Mide kanserinde yaşam süresi ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızda dikkat çeken konulardan bir tanesine daha değinmekte yarar görmekteyiz. Mide kanseri çeşitleri;

 • Adenokarsinom,
 • Skuamöz hücre kanseri,
 • Mide lenfoması,
 • Gastrointestinal stromal tümörler
 • Nöroendokrin tümörler

Olarak bilinmekle birlikte, hastalığın dört evresi bulunmaktadır. Hastalığın evreleri 1.2.3.4. Evre olarak incelenmektedir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanserinde yaşam süresi tedavi sürecine hangi evrede başlandığına göre değişkenlik göstermektedir. Erken tanı her zaman için yaşam süresini arttırmada büyük rol oynamaktadır. Hastalığın 1. Evresinde olanların %80 i, 2. Evresinde olanların %50 si, 3. Evresinde olanların 25 i ve son olarak 4. Ve son evresinde olanların %3 ü ameliyat sonrasında 10 yıl civarında yaşam süresine sahip olmaktadır.

Mide kanseri tedavisine başlanması için öncelikli olarak mide kanserinin hangi çeşidi ve hangi evresinde olduğuna bağlı olarak karar verilmektedir. Hastalığın tedavisi 2 ila 5 saat süren bir ameliyat ile tümörün bulunduğu alanın temizlenmesi ya da daha ileri vakalarda midenin tamamının alınması ile gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde ise ışın ve ilaç tedavisi uygulaması da yapılabilmektedir. En doğru tedavinin uygulanması için uzman bir hekim kontrolüne girmekte yarar bulunmaktadır. Konusunda uzman bir hekim hastalığınızın evresi ve çeşidine göre uygulayacağı tedavi yöntemini belirlemektedir. Kanser lenf bezlerine kadar ilerlemiş ise bu durumda muhakkak kemoterapi uygulaması gerçekleştirilmelidir. İleri evrelerde gerçekleştirilen ameliyatlarda midenin tamamı alınması durumunda hastanın bağırsaklarından yeni bir mide yapılmaktadır. Bu durumda hasta hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bir miktar daha dikkatli beslenerek ve sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durarak bir yaşam sürmelidirler.

Mide kanserinde yaşam süresinin uzaması için hasta, ameliyat sonrasında oldukça kaliteli bir yaşam biçimine sahip olmalıdır. Ameliyat öncesindeki beslenme alışkanlıklarından birçoğundan vazgeçerek, daha rahat bir mide için daha hafif ve sağlıklı beslenmeli, stresten uzak durmalıdır. Kısacası hastanın ömrünün uzaması tamamı ile kendi çabasına bağlı olmaktadır.

Küçük şikâyetler var olduğunda dahi bunun ciddiye alınması gerekmektedir. Küçük şikâyetlerin bir gün gelip büyük sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Muhakkak sebepleri ve sonuçları doğru değerlendirilmelidir. Bu sayede sağlık açısından yaşam sürelerini daha uzun tutmak mümkün olacaktır.

SON YAZILAR