Ana Sayfa Genel Sağlık

Lösemi Morlukları Acır Mı? Tüm Detaylarıyla!

Lösemi Morlukları Acır Mı? Tüm Detaylarıyla!

Lösemi morlukları acır mı, sağlıklı bir vücuda sahip olsanız dahi bazen can sıkıcı birden bire ortaya çıkan morluklar canınızı sıkabilir. Bu tarz morlukların sebebinin iyi bir şekilde araştırılması olası büyük tehlikelerin önüne geçmek adına önem arz etmektedir. Bu sebeple vakit kaybetmeden doktor kontrolüne girmeniz daha büyük sorunlarla baş etmemeniz açısından önemlidir.

Lösemi Nedir? Lösemide Vücutta Morluk Oluşur Mu?

Lösemi, bir çeşit kan hastalığıdır. Bu kan hastalığına aşırı sigara tüketimi, aşırı alkol tüketimi, kimyasallara maruz kalma, saç boyaları, radyasyona maruz kalma gibi sebepler neden olmaktadır. Hasarlı olan kan hücrelerinin hızla çoğalması sebebi ile lösemi görülmektedir. Lösemi hastalarının vücutlarında oluşan bir takım belirtiler bu hastalığı işaret etmek için yeterli olmaktadır. Şimdi sırası ile bu belirtileri bilmekte yarar görmekteyiz.

  • Diş etlerinde oluşan şiddetli kanamalar,
  • Küçük bir kesik durumunda bile durmak bilmeyen kanamalar,
  • Halsizlik, yorgunluk,
  • Şiddetli ateş,
  • Vücutta tanımlanamayan morlukların oluşması,

Olarak sayabileceğimiz bu belirtilerden bir ya da bir kaçını görmeniz halinde vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda bulunmaktır. Yapılacak olan tetkikler ve tam kan sayımları halinde hastalığın net olarak sahibi olmanız halinde uygulanacak olan tedavi sürecinin erken başlaması için erken tanının konulması önemli olmaktadır.

Lösemi Morluklarında Yaşanan Acının Şiddeti Nedir?

Lösemi morlukları acır mı sorusunun cevabı ise  bölgeye temas halinde acıyabilir. Morluk oluşmasının ana sebebi, kan damarlarında yeterince trombosit oluşmadığı için vücutta çeşitli yerlerde morluklar gelişmektedir. Aynı durum herhangi bir darbe aldığınızda da karşınıza çıkmaktadır. Bu sebeple küçük morlukların en azından travmaya bağlı olduğuna emin değilseniz dikkate alınması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde geç kalınmış bir hastalığa sahip olmanız muhtemel olacaktır. Herhangi bir hastalıkta dahi ne kadar geç kalınır ise o kadar tedavi süreci uzamaktadır.

Lösemi Tedavisi Sonucunda Morluklar Geçer Mi?

Tanı konulmasının ardından başlayan tedavi sürecinde hekim tarafından verilen tedavinin her noktasına dikkat edilmesi, tedavinin aksatılmaması halinde iyileşme süreci başlayacaktır. Dolayısı ile lösemi morlukları acır mı? Sorusundan sonra gelen morlukların iyileşmesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusu hakkında da fikir sahibi olabileceksin. Tedavi sürecinde kan değerleriniz normale dönecek, hastalık iyileşme eğiliminde iken de vücutta oluşan sebepsiz morlukların zamanla yok olduğunu göreceksiniz. Bu sayede tedavinizin olumlu olarak sonuçlandığını görmüş olacaksınız.

Bundan sonraki yaşam sürecinizde ise hayat kalitenizi arttırmak adına günlük aktivitelerinizi, sporunuzu, sağlıklı beslenmenizi, kan yapıcı gıdaların tüketilmesini aksatmadığınız sürece hastalığın tekrarlama riskini de ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır.

Lösemi Morluklarının Acısını Hafifletmenin Yöntemleri Nelerdir?

lösemi morluklarının oluştuğu alanla ilgili olarak hekim tarafından uygun görülen ilaçlar kullanılabilir. Evde soğuk kompres uygulaması ile acıları hafifletebilirsiniz. Hekim tarafından önerilmeyen hiçbir ilacı kullanmamanız hastalığın seyri açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple hiçbir zaman kulaktan dolma sözlere inanmamalı ve tek yöntemi hekim tavsiyelerinde aramalısınız. Birçok kişi tarafından normal bir şekilde travmaya bağlı morluklarla kıyaslanan lösemi morluklarının tedavisinde yanlış uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bunun sonucunda da hasta daha büyük problemler yaşamakta, acının dindirilmesini bir kenara bırakın daha büyük acılarla baş etmek zorunda kalmaktadırlar.

Sağlığınızı tehlikeye atacak olan her adımdan uzak durmanız halinde daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama ulaşmanız ve mutlu bir hayat sürmeniz açısından önem arz etmektedir.

SON YAZILAR