Ana Sayfa Genel Sağlık

Kulak Ağrısı İçin Ne Yapmalıyız?

Kulak Ağrısı İçin Ne Yapmalıyız?

Kulak ağrısını günümüzde her yaş grubunda görebilmekteyiz. Kulak ağrısı genç insanlar için o kadar çok can yakmasa da yaşı küçük olan çocuklar, savunmasız bebekler için çok sıkıntılı bir süreçtir. Kulak ağrısıyla birlikte kulağınızda çınlama, tıkanıklık, akıntı, işitme kaybı gibi sorunlarda olabiliyor. Kulak ağrısı için ne yapmalıyız? Sorusunun cevabına geçmeden önce kulağınızdaki ağrıların sebebi nedir onlardan bahsedeceğiz.

Kulak ağrısının enfeksiyonlardan travmalara kadar birçok sebebi olabilmektedir. Birçok nedeni olduğu için bu ağrılar hafiften başlayıp çevreye yayılan ağrılara kadar devam edebilmektedir. Fakat kulak ağrısında ne sebeple olursa olsun bir hekime başvurmakta vakit kaybetmemeniz gerekiyor. Kulak ağrısı için ne yapmalıyız? Diyen küçük çocuk ebeveynlerine özellikle küçük yaştaki çocuklarda en yakın zamanda bir hekime başvurmanızda fayda olacağını söylemek mümkündür. Kulak ağrısını önemsemediğiniz zaman sizin için ileride daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Kulak ağrılarının birçok nedeni olabilmektedir bunları sırasıyla aşağıda açıklamakta fayda olacağını düşünmekteyiz.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Günümüzde en çok çocuklarda görülen kulak ağrısı sebeplerinden biridir. Çoğu zaman grip veya nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarından sonra ortaya çıkmaktadır. Bir doktora başvurduğunuzda antibiyotik ile bu enfeksiyon ortadan bir kaç gün içinde kalkmaktadır. Fakat ağrının geçmesi tamamen bu hastalığın ortadan kalktığını ifade etmez. Bu yüzden 10 gün boyunca antibiyotik ilacınıza devam etmeniz gerekmektedir.

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi

Kulak ağrısı için ne yapmalıyız? Diye düşünürken, kulak ağrısı sebeplerinden bir başkası ise kulakta sıvı birikmesi olduğu akıllara gelmektedir. 2 yaşındaki ve okul çağına gelmiş çocuklarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen bu durumda ağrı çok şiddetli olmamakla beraber ara sıra kendini belli etmektedir. Sıvı birikmesi tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına da yol açabildiğinden aksatmadan bir doktora başvurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Dış Kulak Enfeksiyonu

Kulağınızda ağrı yaratan bir diğer nedende dış kulak enfeksiyonu olabilir. Genellikle yaz aylarında kulağınızın nemli veya ıslak kalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Çok fazla şiddetli ağrı ile kendini ortaya çıkartan bu enfeksiyon antibiyotiklerle veya pansumanla tedavi edilebilmektedir.

Kulak Salgısının Birikmesi

Kulak ağrısı için ne yapmalıyız? Sorusunun cevabını ararken, Kulak kiri dediğimiz dış kulağınızda bulunan doğal salgı bazı zamanlarda orada birikip sertleşip kulağınızı tıkayarak ağrıya sebep olduğunu belirtmekte yarar görmekteyiz. Kulak salgısının birikmesi sonucunda hemen bir uzman doktora başvurmanızda fayda vardır. Ve bazı uzman doktorlar kulak zarına zarar vermesi açısından kulak temizleme çubuğunu asla önermemektedir.

Zona Hastalığı

Bir virüsle ortaya çıkan ve zona diye bilinen bir enfeksiyon çoğu zaman kulak kepçenizde veya dış kulağınızda ağrıya sebep olabilmektedir. Bazı belirtileriyle birlikte ortaya çıkan bu hastalık antiviral ilaçlar sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Farklı Bölgelerde Ortaya Çıkan Hastalıklar

Kulağınızda bulunan duyu sinirlerinin kulağınızın dışındaki bölgeleri uyarması sonucu başka bölgelerde de ağrıya sebep olabilmektedir. Bu ağrılara da yansıyan ağrılar diyoruz. Örneğin; başınızda ve kulağınıza yakın bölgelerde oluşan ağrılar direk olarak kulağınızda bir ağrıya sebep olabilmektedir. Baş ve boyun ile ilgili bir hastalık olduğunda erken teşhis edilmesi bakımından yansıyan kulak ağrılarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Vakit kaybetmeden en kısa sürede doktora başvurulması gerekiyor.

Kulak ağrısı için ne yapmalıyız? Sorusunun cevabına geçmeden önce kulak ağrısı nedenlerinden bahsetmekte fayda olduğunu gördük. Çünkü her oluşan kulak ağrısının birçok nedenleri vardır. Evde kendiniz tedavi edemezsiniz sadece oluşan ağrıyı bir süreliğine ortadan kaldırabilirsiniz. Bu da sizin için kesin bir sonuç vermeyecektir. Bu yüzden kulak ağrısını evde hafifleştirmek için bir çay tabağını tavada ısıtıp havlu yardımıyla sarıp kulağınıza koyabilirsiniz. Bu sadece geçici bir çözümdür. Kulağınızda ciddi bir rahatsızlık olabileceğinden dolayı en yakın zamanda uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Yapılan tetkikler neticesinde gerekli tedavilerin uygulanabilmesi için muayenenin şart olduğu unutulmamalıdır.

SON YAZILAR