Ana Sayfa Genel Sağlık

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Kıl kurdu nasıl düşürülür sorusuna geçmeden önce kıl kurdunun oluşumunda etkili olan etkenlerden bahsetmek kıl kurdunun tekrar nüksetmesini engellemek açısından önemlidir.

Kıl kurdunun oluşmasında en önemli etken, hijyen eksikliği olarak gösterilmektedir. Sağlıksız ve temizlik koşullarına dikkat edilmeden gerçekleştirilen beslenmenin yanında aileden geçen kalıtsal bir rahatsızlık sonucu olabileceği de belirtilmektedir. Bunun yanında farklı sebeplerle, her yaş aralığından insanda ortaya çıkabilmektedir. Kişiden kişiye farklı belirtiler ve etkiler gösterebilmektedir.

Kıl Kurdu Nasıl Anlaşılır?

Kıl kurdu adı verilen ve vücuttaki maddelerden beslenerek hayatta kalan bu parazitlerden muzdarip olan hastalarda ortak bazı belirtiler gözükmektedir. Bunlardan en belirgini vücutta meydana gelen aşırı kaşıntılardır. Bunun yanı sıra sık sık ishal olma, uyku sırasında salya gelmesi, kilo alımında zorluk çekme, dışkıda görülen değişiklikler (küçük ve katı olması), mide bulanması ve ağız kokusuyla uyanma gibi belirtiler de görülür.

Kıl Kurdu Bulaşıcı Mıdır?

Kıl kurdu parazitlerinin sürekli yumurtalar bırakması ve bırakılan bu yumurtaların bulaşıcı olmasıdır. Bu sebeple kıl kurdu olduğu tespit edilen kişi için özel bir tedavi uygulanır. Bu sırada besin alımı noktasında her zamankinden fazla hijyenik davranılır. İyi pişmemiş et ve iyi yıkanmamış sebzeler, kıl kurdu oluşumuna sebep olabileceği için yiyecekler iyi pişmiş ve iyi temizlenmiş olarak tüketilmelidir. Ayrıca bu yumurtalar kıyafetlere de bulaşabileceğinden kıyafetlerin yüksek bir sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilmektedir.

Kıl Kurdu Nasıl Düşürülür Bitkisel

Bu hastalık ile ilgili olarak birçok bitkisel tedavi yöntemi önerilmektedir. Bitkisel tedavilerden önce en önemlisi bir doktora başvurmak ve onun vereceği tavsiyeler doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir. Genellikle doktorlar kıl kurdunun vücuttan temizlenmesi için bir ilaç önermekte ve bu ilaç işe yaramayınca hasta umutsuzluğa kapılıp başka yöntemler aramaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta bir ilacın herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Tekrar sabırla doktora gidilmeli ve başka ilaçlar denenmelidir. Fakat alternatif ve yardımcı yöntemlere de başvuran kişiler için bir kıl kurdu tedavisinden bahsedilebilir.

Kıl kurdu nasıl düşürülür bitkisel çözümleri ise şunlar;

  • Kıl kurdu dökmek için kullanılan yöntemlerden en çok bilinen kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeğini bol miktarda tüketmek etkili bir yöntemdir.
  • Bir diğer yöntem ise kabuksuz haldeki kabak çekirdeğini bal ile karıştırarak tüketmektir. Aynı zamanda kabak çekirdeğiyle birlikte Hint yağı tüketmek de en çok önerilen yöntemlerden biridir.

Bitkisel olarak kıl kurdu düşürmeye çalışmak kesin sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle yapmanız gereken doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamaktır.

SON YAZILAR