Ana Sayfa Genel Sağlık

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Uzmanlara göre kıl kurdu dökülmesi işleminin birçok farklı yolu vardır. Elbette önce, kıl kurdu oluşumuna nelerin sebep olduğuna bakarak henüz oluşmamış kişilerde önlem almak, kıl kurdu bulunan kişilerde de rahatsızlığı ortaya çıkaran faktörlerden bünyeyi arındırmak gerekir. Bunun yanında diğer tedaviler uygulanabilir. Kıl kurdunun oluşmasında en önemli etken, hijyen eksikliği olarak gösterilmektedir. Sağlıksız ve temizlik koşullarına dikkat edilmeden gerçekleştirilen beslenmenin yanında aileden geçen kalıtsal bir rahatsızlık sonucu olabileceği de belirtilmektedir. Bunun yanında farklı sebeplerle, her yaş aralığından insanda ortaya çıkabilmektedir. Kişiden kişiye farklı belirtiler ve etkiler gösterebilmektedir.

Nasıl Anlaşılır?

Kıl kurdu adı verilen ve vücuttaki maddelerden beslenerek hayatta kalan bu parazitlerden mustarip olan hastalarda ortak bazı belirtiler gözükmektedir. Bunlardan en belirgini vücutta meydana gelen aşırı kaşıntılardır. Sadece anüs bölgesinde değil, mesela burunda da kaşıntıya yol açtığı belirtilmektedir. Bunun yanında sık sık ishale çıkma, uyku sırasında salya gelmesi, parazitlerin kilo alımını engellemesi sonucu kişinin zayıf kalması, dışkıda görülen değişiklikler (küçük ve katı olması), mide bulanması ve ağız kokusuyla uyanma gibi belirtiler de görülür.

Kıl Kurdu Bulaşıcı Mıdır?

Kıl kurdu parazitlerin sürekli yumurtalar bırakması ve bırakılan bu yumurtaların bulaşıcı olmasıdır. Bu sebeple kıl kurdu olduğu tespit edilen kişi için özel bir tedavi uygulanır. Bu sırada besin alımı noktasında her zamankinden fazla hijyenik davranılır. İyi pişmemiş et veya çiğ et yemek, iyi yıkanmamış sebzeler yemek kıl kurdu oluşumuna sebep olabileceği için bu noktalarda yoğun bir özen gerekir. Ayrıca bu yumurtalar kıyafetlere de bulaştığından kıyafetlerin yüksek bir sıcaklıkta yıkanması ve yumurtaları öldürmesi tavsiye edilir. Bunun yanında tuvalet temizliği ve tırnak temizliği büyük bir öneme sahiptir.

Ortak kullanım alanı olan tuvaletler bu noktada büyük bir risk alanını oluşturmaktadır. Günde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen umumi tuvaletlerin yeterli hijyene sahip olmaması durumunda hastalığın bulaşma riski oldukça yükselmektedir.

Kıl Kurdu Tedavisi

Bu hastalık ile ilgili olarak birçok bitkisel tedavi yöntemi önerilmektedir. Bunlardan önce en önemlisi bir doktora başvurmak ve onun vereceği tavsiyeler doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir. Genellikle doktorlar kıl kurdunun vücuttan temizlenmesi için bir ilaç önermekte ve bu ilaç işe yaramayınca hasta umutsuzluğa kapılıp başka yöntemler aramaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta, bir ilacın herkeste aynı etkiyi göstermeyebileceğidir. Tekrar sabırla doktora gidilmeli ve başka ilaçlar denenmelidir. Fakat alternatif ve yardımcı yöntemlere de başvuran kişiler için bir kıl kurdu tedavisinden bahsedilebilir.

Tamamıyla bitkisel olan bu tedavi yöntemi için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemeler, bir havuç ve soğan, zeytinyağı, sirkedir. Şimdi de bu malzemeleri nasıl uygulayabileceğimize göz atmakta yarar vardır. Havucu rendeleyerek soğanla birlikte tencere koyalım, üzerine yaklaşık iki su bardağına yakın su ilave ederek kaynatalım. Daha sonra havuç ve soğanı karışımını süzelim. Kıl kurdu nasıl dökülür? Sorusunun karşılığı olan bitkisel tedavi için, süzme işleminden sonra kalan suya sirke ilave edelim. Bu kadar kolay bir yöntemle hazırladığınız sıvıyı, kıl kurdu bulunan kişinin makat bölgesini yıkamak için kullanması gerekmektedir. Bu işlemin günde 2-3 defa uygulanması tavsiye edilmektedir. Kıl kurdu dökmek için kullanılan yöntemlerden en çok bilinen bir diğeri ise kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeğini bol miktarda tüketmek etkili bir yöntemdir. Bir diğer yöntemi, kabuksuz haldeki kabak çekirdeğini bal ile karıştırarak tüketmektir. Kabak çekirdeğiyle birlikte Hint yağı tüketmek de en çok önerilen yöntemlerden biridir. Bu tedavi sonrasında kabak çekirdeği sonucu kurtların felç pozisyonuna geldiği ve Hint yağı etkisiyle de vücuttan atıldığı söylenmektedir.

SON YAZILAR