Ana Sayfa Genel Sağlık

Kendimi Sürekli Yorgun Hissediyorum?

Kendimi Sürekli Yorgun Hissediyorum?

Yorgunluk günümüzde birçok insanın sürekli olarak dile getirdiği bir problemdir. Peki insanların sürekli olarak dile getirdiği  yorgunluğu nasıl tarif edebiliriz. Yorgunluğu tarif etmek ne kadar kolay görünse de bir hayli karışıktır. Kimi zaman anlatması kolay kimi zaman içerisinden çıkılamayacak bir hal alır. Bunun sebebi ise hem fiziksel hem de zihinsel bir problem olmasıdır. Kısaca örneklerle anlatırsak İnsanların günlük işlerini yapamayacak hale gelmesi, hareket dahi etmek istemeyecek durumda olması ya da hiç bir şey yapmak istememesi gibi örneklerle yorgunluğu fiziksel ve zihinsel bir problem olarak tanımlayabiliriz.

Yorgunluk problemleri altında ciddi sağlık sorunları olabilmektedir. Eğer  sürekli kendimi yorgun hissediyorum diyorsanız ciddi bir sağlık probleminiz olabilir. Bu sebeple hemen doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Kendimi Sürekli Yorgun ve Halsiz Hissediyorum?

Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin başlıca nedenlerini, nelerden kaynaklanabileceğini ve nasıl çözüme ulaşabileceğinizin cevaplarını maddeler halinde aşağıda sizler için listeledik.

  • Gün boyunca yeteri miktarda su tüketmiyorsanız yeteri miktarda su tüketmeniz vücudunuzun ve zihninizin dinç ve diri olmasına çok fayda sağlayacaktır.
  • Yetersiz beslenme durumunda sıkça görülmektedir. Güne iyi bir kahvaltı ile başlamanız, öğünlerinizi aksatmadan zamanında yapmanız daha zinde olmanıza katkı sağlayacaktır.
  • Yeterince uyuduğunuzdan emin olunuz. Kaliteli bir uyku yetişkinlerde günlük yaklaşık olarak 7-8 saat arası uyku uyumalıdırlar.
  • Kansızlık problemi durumunda sıkça görülmektedir. Kadınlarda adet kanamasının çok olduğu zamanlarda bu durumu en çok oluşturan unsurdur.
  • Depresyondaysanız yorgunluk halsizlik iştahsızlık vb. en sık rastlanan bulgulardır
  • Aşırı kafein tüketimi yorgunluğa sebep olmaktadır. Bu sebeple gün içinde kafein içeren içeceklerden kaçınmalısınız.
  • Kadınlarda menopoz sonucunda gece terlemeleri, sıcak basması meydana gelen hormon dengesizliği sonucu yorgunluk ve halsizlik görülmektedir.
  • Çok fazla Alkol tüketiminin uykuya geçişi ve derin uykuya mani olduğu için yorgunluğa sebebiyet vermektedir. Son yıllarda sıkça görülen D vitamini eksikliği yorgunluk ve halsizliğin başlıca sebeplerindendir.
  • Antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar vb. tedavide süresince yorgunluk ve halsizlik gibi yan etkileri olabilmektedir.

SON YAZILAR