Ana Sayfa Genel Sağlık

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerde fazla yağ birikmesinden dolayı ortaya çıktığını bilmekteyiz. Normal şartlarda hepimizin karaciğerinde az miktarda yağ bulunmaktadır bunun vücudumuza hiçbir zararı yoktur. Ama yağlanmanın fazla olması karaciğerimizin işlevini ve yapısını değiştirmektedir. Karaciğerimizde oluşan yağlanmadan dolayı karaciğerimiz genişler ve diğer organlarımıza baskı yaptığından dolayı bazı belirtiler ortaya çıkar. Karaciğer yağlanmasında doktora gidip erken teşhis yaptırmak çok önemlidir. Karaciğer yağlanması erken teşhis edilmediği zaman ileride daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanmasını ilk evrede hiçbir şekilde belirti vermeyebilir. Ancak bu hastalık ilerlediğinde işlevlerin bozulmasına bağlı bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Karaciğer yağlanmasında en çok karşımıza çıkan belirtileri sizin için aşağıya sıraladık.

 • Halsizlik, kendini bitkin hissetme
 • Midede hazımsızlık
 • Ciltte görülen şişkinlik ve kızarıklık
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Dikkat eksikliği, bir şeye konsantre olamama
 • İştahsızlık

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Karaciğer yağlanmasının çok fazla çeşitli nedenleri vardır bunlardan en önemlisi kontrolsüz ve yanlış beslenmedir. Bu sebeple karaciğerinizde yağlanma olmaması için yediğiniz yiyeceklere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişiler bazı zamanlarda beslenme alışkanlıklarını değiştirerek bu hastalığın durmasına yardımcı olabilir. Bilgi sahibi olmanız için karaciğer yağlanmasının nedenlerinden bir kaçını aşağıya sıraladık.

 • Yanlış beslenme, çok fazla yağlı yiyecekler tüketme
 • Paketli gıdaların kontrolsüz şekilde tüketilmesi
 • Egzersiz ve yürüyüş yapmamak
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kortizon içeren bazı ilaçlar
 • Şok diyetler yapıp hızlı kilo vermek
 • Genetik
 • Yüksek tansiyon ve insülin direnci
 • Çok fazla kalorili besinleri kontrolsüz tüketmek karaciğerinizde yağlanmaya yol açacaktır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Ortaya Çıkar?

Karaciğer yağlanması bildiğimiz üzere hekim muayenesiyle ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz karaciğer yağlanmasının sebeplerinden bir kaçına sahipseniz bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Karaciğer yağlanması basit bir fiziki muayene ile ortaya çıkabilir fakat emin olmak için kan testi yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bir hekime başvurduktan sonra ultrason veya tomografi ile herhangi bir hastalık olup olmadığı ortaya çıkar.

Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Bildiğiniz üzere karaciğerimiz vücudumuzda ki en önemli metabolik olayı gerçekleştirmede sağlığımız açısından çok önemlidir. Karaciğer yağlanması bu zamanda fazlasıyla görülen bir hastalıktır. Çünkü paketli ve hormonlu gıdalar çok fazlalaşmış durumdadır. Normal bir insandaki karaciğer hücresinde normal olarak %10’luk bir dilimi yağdan oluşmaktadır. Bu oran fazlalaştığında ise karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. Karaciğer yağlanmasının önemli sebeplerinden olan alkol tüketimi olduğu gibi alkol kullanmayan bireylerde de ortaya çıktığını görmekteyiz.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol tüketmemek, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve en önemlisi egzersiz yapmaktır. Karaciğere en fazla zarar veren etkenlerden biri olan alkol tüketimidir. Aşırı alkol tüketimiyle beraber vücudumuzda toksinler birikir ve bu toksinler karaciğer hücrelerimize çok fazla zarar verir. Günümüzde sakatat, yağlı etler ve kıyma gibi yiyeceklerin hayvansal yağları çok fazladır. Bu yiyecekleri tüketmek tabikide yararlıdır ama her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bunlarında fazlası karaciğerimizde yağlanmaya yol açabiliyor. Günlük tükettiğimiz meyve ve sebzelerin lif oranları yüksektir. Lif oranı en yüksek olan besinlerden biri yulaf ezmesidir bunun dışında elma, ıspanak, brokoli, havuç ve erikte lif oranı yüksek olan besinlere girmektedir. Yukarıda dengeli beslenmekten bahsetmiştim karbonhidrat ve şeker oranı çok fazla yüksek olan beslenme programlarından uzak durulmalıdır. Aşırı ve hızlı kilo kaybı da karaciğer yağlanmasına sebep olan etmenlerden biridir. Bir hekime danışmadan kesinlikle kendi başınıza bir diyet uygulamanızı önermiyoruz. Son olarak hiçbir şey yapamıyorsanız günlük 30-45 dakika yürüyüş ve egzersiz yapmanız faydalı olacaktır.

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması olan kişilerin ilk başlarda hiçbir şey anlamaz çünkü bu hastalık ilk evrelerinde belirti vermemektedir. Vücudunda karaciğer yağlanması olduğunu fark etmeden yıllarca yaşayan insanlar vardır. Bu hastalık ileri dereceye geldiğinde hastalarda ani kilo kaybı, halsizlik, çok fazla yorgunluk hissetmektedir. Karaciğer yağlanması ağrı yapar mı? Sorusunun cevabına gelirsek eğer. Evet, karaciğer yağlanması ağrı yapmaktadır. Çünkü karaciğer yağlanmasından dolayı karaciğerimizde bildiğiniz gibi yapısal bir değişiklik olmaktadır. Bu yapısal değişiklik organlarımızda baskıya yol açmaktadır. Baskı olduğundan dolayı kalbimizin ve karaciğerimizin bulunduğu bölgede ağrı olmaktadır. Bu ağrı dışında bazı hastalarda kalp sıkışmasına da neden olmaktadır.

Karaciğer yağlanması olan kişiler kalp sıkışmasından dolayı ara sıra nefes darlığı ve kalp çarpıntısı şikâyetlerinden bahsetmektedir. Karaciğer yağlanması çok fazla şikâyete neden olmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek kolesterol, göğüs ve eklem ağrılarıdır. Bunların dışında karaciğerde olan yağlanma bazen baş ağrısına da yol açabilmektedir. Karaciğer yağlanması ağrı yapar mı? Karaciğerinizin yağlanmasının yol açtığı çok fazla hastalık vardır. Bu hastalıklar kalbin daha fazla yorulmasına, vücudunuzun ağrı hissetmesine yol açabilmektedir. Karaciğer hastalığı bazen şeker hastalığına da yol açabilmektedir. Bazı zamanlarda karaciğer yağlanması gördüğümüz hastalarımızda şeker hastalığı teşhisi de konulabiliyor. Bu sebepten dolayı şeker hastalığında görülen çoğu şikâyetler karaciğer yağlanmasında da görülebiliyor.

SON YAZILAR