Ana Sayfa Genel Sağlık

Kalça Kemiği Ağrısı Kanser Midir?

Kalça Kemiği Ağrısı Kanser Midir?

Kanser ağrıları içerisinde kemik ağrıları da yer almaktadır. Kanser hastalığının göstergelerinden birisidir. Kalçanın yapısı kemik, kıkırdak, kaslar ve bağlardan meydana gelir. Burada uyluk kemiği ve leğen kemiği adlı iki kemik bulunur. Kalça bölgesinde oluşan ağrı, birçok nedenden meydana gelebildiği gibi bazen bacak bölgesine de sirayet etmektedir. Genel olarak kemiğin içerisinde ise kıkırdak dokusu, kan hücreleri, kan damarları, sinirler gibi pek çok doku bulunmaktadır. Kalçada bulunan kemiklerin içerisinde bunlardan herhangi birisinin normalden fazla büyümesi kemik kanseri olarak isimlendirilen rahatsızlığa yol açmaktadır.

Kalça Kemiği Ağrısına Neden Olan Sebepler?

Kalça kemiği ağrısı kanser mi? diye merak edenlerin öncelikli olarak araştırmaları gereken bir konu daha bulunmaktadır. Bu konu ise kalça kemiği ağrısına neden olan sebeplerdir. Bu sebeplerden birkaç tanesine değinmekte yarar bulmaktayız. Bu yazımızın başında da belirttiğimiz üzere belli başlı ağrılar kalça kemiğinde de görülmektedir. Kalça kemiği hasarlarında ağrı oldukça şiddetli olmaktadır. Kalça üzerine düşme sonucunda kalça kırıkları yaşanması en büyük acı ve sancıyı veren durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Tedavisi uzun süren bir süreç olup, kendi kendine kaynayan bir yapıdadır. İç bölge kırığı olması sebebi ile herhangi bir özel tedavi uygulanmamaktadır. Gıda olarak dana kemiği suyunun kaynatılarak çorba olarak içilmesi halinde kemik iyileşmeleri yüksek oranda hızlı gelişmektedir.

Düşme haricinde kalça kemiğinde ağrıya sebep olan bir diğer önemli etken ise kalçaya darbe alınmasıdır. Bu da dövüş sporları ile uğraşan kişilerin sıklıkla başına gelmektedir. Darbe sebebi ile ağır bir hasar alan kalça kemiği dayanılması güç ağrıları da beraberinde getirmektedir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, olayın oluş şekli net olarak hekimle paylaşılmalıdır. Hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.

Kemik Kanseri

Kalça kemiği ağrısı kanser olabilir mi diye merak edenlerin araştırmaları neticesinde ulaştıkları sonuçlardan biri de uzmanların son yıllarda uyardığı bir konu olan kemik kanseridir. Kemik kanserinin son yıllarda artan bir şekilde daha çok görülen bir hastalık olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte ve tehlikesine dikkat çekilmektedir. Ayrıca en tehlikeli kanser türlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu nedenle kemiklerde meydana gelen ağrı kesinlikle atlanmaması gereken bir ağrı türü olarak bilinmelidir. Erken teşhis ve dolayısıyla önce hastanın kendi sağlığını önemseyerek hızlı davranması, pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi hayati önem taşımaktadır. Kemik kanserinin birçok farklı türü olduğu belirtilir. Bizim için anlamayı kolaylaştırmak adına bu türler birincil ve ikincil olmak üzere iki ana başlıkta toplanmıştır.

Birincil Kemik Kanseri

Kalça kemiği ağrısı kanser türünün kemiğin dokusunda yer alan kanser türü olduğu belirtilmektedir. Kemiğin içerisindeki dokuda meydana gelir. Burada da iki tür olarak karşımıza çıkar. Dikkat etmemiz gereken nokta şu ki; primer kanser olarak adlandırılan ilk tür kanser, karakterli olarak kategorize edilir ve kemik içerisinde yavaş yavaş ve ağrısız olarak gelişir. Habis olarak adlandırılan ikinci tür ise bunun tam tersine vücutta yayılma etkisi gösterir. Başka organlarla etkileşime geçebilerek büyüme ve vücuda verdiği zararın çok daha ciddi bir oranda olması, özelliğine sahip olan yapısı nedeniyle bu isim verilmiştir. Bu sebeple primer kemik kanserinde daha bölgesel merkezi ağrılar görülür. Bu ağrı aşırı hassas boyutlara ulaşabilir. Bazen dokunmalara karşı bile şiddetli ağrı reaksiyonları verebilir.

Leğen Kemiği Kanseri

Kalça kemiği ağrısı kanser leğen kemiği kanseri şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kırklı yaşlardan sonra görülebilmektedir. Diğer adıyla pelvis olan leğen kemiği, vücutta kuyruk sokumu bölgesinin üst kısmından bele uzanan kaslı bir kemiktir. Bedenimizi ayakta tutarak dik durmamızı sağlayan hayati bir organımızdır. Leğen kemiğinde oluşan ağrılarda dikkatli olmak gerekmektedir. Leğen kemiğinin dokusunda kanser oluşabilecek hücre olduğu bilinmektedir. Kanser virüsü kemiğin içine yerleşerek gelişmeye uygun bir alan bulabilir. Bu noktadan sonra kemik büyüyerek şiş bir yapıya ulaşır ve ağrılara sebep olur. Bazen ağrısı bir şekilde de ortaya çıkabilmektedir. Kişinin hareket etmesinde zorluk çıkaran ve kalça ve bel kısmında genellikle aşırı ağrılara sebep olan bir hastalıktır.

Leğen Kemiği Kanseri Diğer Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Kalça kemiği ağrısı kanser çeşitleri arasında leğen kemiği kanseri ortaya çıkabilir demiştik. Leğen kemiği kanserinde şişlik, ağrılı veya ağrısız olma gibi belirtilerin yanında başka belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;

  • Sinir sisteminin hasarı sonucunda aşırı sinir bozukluğu yaşanmaktadır.
  • Ciltteki damarlarda daralma,
  • Vücudun her bölgesinde veya kalça bölgesinde oluşan şişlik,
  • Kişide sinir ve stres meydana gelmesi,
  • İdrarla ilgili –idrara çıkamama, idrarın yarıda kesilmesi- sorunların yanında kabızlık

Leğen kemiği kanserine neden olan etkenler ise en çok sigara ve alkol kullanımı, sık doğum yapma, prostat türü rahatsızlıklar, böbrek taşı gibi durumlar olabilmektedir.

SON YAZILAR