Ana Sayfa Kadın Hastalıkları

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi, erkeklere nazaran az görülse de bazı genetik problemler, stres ve hastalıklar nedeniyle görülebilir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi erken önlem alınması gereken bir sorundur. Saçınızda açılmalar fark ettiğiniz anda tedaviye başlamak için geç kalmamalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi, alın saç çizgisinin gerilemeye başlaması, tepe bölgesinde yer yer seyreklikler görülmesi ile baş gösterebilir. Bazı saç seyrelmeleri mevsimsel dökülmeler sonucu oluşabiliyor olsa da kadınlarda saç dökülmesi ilerde daha ciddi stres ve psikolojik sorunlara neden olabildiği için şüphelenme halinde hemen kontrole gidilmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesinin bazı nedenleri;

 • Kadınlarda hormon dengesizliği nedeniyle, saçlarda dökülme görülebilir. Hormon dengesizlikleri tedavi edilmediğinde başka sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilmektedir.
 • Saçlarda görülen dökülmenin, en büyük nedenlerinden bir diğeri ise Anemi’dir. Anemi’nin giderilmesi halinde seyrelen bölgelerde tekrardan saçlar gürleşmeye başlar.
 • Kullanılan bazı ilaç türevleri, yan etki olarak kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Kullandığınız ilaç yan etki olarak çok fazla saç dökülmesine neden oluyorsa, bu konuyu doktorunuza hemen danışmalısınız.
 • Kadınlarda sıklıkla doğum sonrası, saçlarda seyrelme görülebilmekte. Fakat ilerleyen zamanlarda bu sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.
 • Yüksek ateş sonrası kadınlarda saç dökülmesi, vücudun stres altına girmesi nedeniyle görülebilir. Bu gibi durumlar geçici olduğu için ilerleyen zamanlarda saç eski haline kavuşmakta.
 • Düzenli ve kalitesiz saç ürünlerinin kullanılması kadınlarda saç dökülmesine neden olabilmekte.
 • Genetik yatkınlık erkeklerde sıkça dile getirilse de bazı kadınlarda genetik saç dökülmesi görülme olasılığı çok az olsa da karşımıza çıkabilmekte. Bu gibi durumlarda profesyonel destek almak dökülmenin azalmasını etkilemek açısından oldukça önemlidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi gelir?

Kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen bazı yollara aşağıda sizler için değindik;

 • Saç yapısının en önemli bileşenlerinden biri Keratin’dir. Keratin içerikli şampuanları tercih etmeniz saç köklerinizi güçlendirmek açısından iyi gelecektir.
 • Eğer saçlarınıza sıklıkla boyama işlemi yaptırıyorsanız, saç dökülmesi görülmesi kaçınılmazdır. Bir müddet saçlarınızı doğal renginde bırakmanız saç kökleriniz kendisini tekrardan toparlayacaktır.
 • Her hastalıkla olduğu gibi fazla stres, sıkıntı saç dökülmesine neden olabiliyor. Hatta kadınlarda görülen saç dökülmesi çeşitlerinin birçoğu geçici olmasına rağmen stres sonucu dökülen saç seyrelmeleri kalıcı olabiliyor.
 • Hastalık sonucu kadınlarda saç dökülmesi, görülmesine neden olan sorunun giderilmesi saçların tekrardan gürleşmesine sağlayacaktır.
 • Saçlarınızı mümkün olduğunca güneş ışınlarından korumaya çalışın. Güneş ışınlarının içerisinde bulunan zararlı ışınlar, cildimize zarar verdiği gibi, saçlara da zarar verebilmekte. Bunun sonucunda saçlarda kırılmalar, soluk görüntü ve saçlarda dökülme gibi birçok etkiye sebep olmaktadır. Saçlarınızı güneş ışınlarından koruyabilmek için uzmanlar tarafından hazırlanmış ürünleri kullanabilirsiniz.

SON YAZILAR