Ana Sayfa Genel Sağlık

Humerus Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Humerus Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Humerus kırığı olan bölgede yoğun ağrı, şişlik, morarma ve şekil bozukluklarıyla kendini belli eder. Humerus (Kol kemiği) kırıklarında cerrahi bir müdahalenin gerekli olup olmadığına gerekli tetkikler sonucunda karar verilir. Humerus kırığı iyileşme süresi bir çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kemiğin birden fazla yerden kırılması iyileşme süresini oldukça uzatabilir.

Humerus kırığı bir kaza veya düşme vb. sonucunda meydana geldiyse hastanın bütün vücudu kontrolden geçirilmelidir. Çünkü hastanın o an farkedemediği başka bölgelerde kemik çatlakları veya kırıkları meydana gelmiş olabilir. Eğer humerus kırığı kapalı ise üç şekilde sınıflandırılır. Bunlar hafif, orta ve şiddetli doku yaralanması olarak geçer. Tedavi aşamasında humerus kemiği kırığı hangi sınıfa uygunsa ona göre tedavi uygulanır.

Humerus kırığı Durumunda İyileşmeyi Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Protein eksikliği sonucunda görülen kırılmalar da protein alımının artırılması gerekmektedir. Spor yapmayan kişilerde kilo başına günlük alınması gereken miktar 0,8 gram olarak belirlenmiştir. Sizde buna göre günde kilonuz çarpı 0.8 ile günlük almanız gereken protein miktarını hesaplayarak protein alımınızı arttırmanız kol kemiği probleminizin iyileşmesinde oldukça fayda sağlayacaktır.

Her şeyde olduğu gibi humerus kemiği kırıklarındada vitamin eksikleri iyileşme süresini oldukça etkilemektedir. Bu yüzden gerekli tahlillerinizi yaptırarak vitamin eksikliğiniz varsa doktor kontrolünde bu sorunuzdan kurtulmanız iyileşme sürenize de olumlu katkı sağlayacaktır.

Ağrı kesiciler kemik yapımını yavaşlaştırdığı için bu süre boyunca olabildiğince az ağrı kesici kullanılması iyileşme sürenizi hızlandırabilir.

Yapılan bazı araştırmalara göre fazla nikotin alımı kemik iyileşmesini az da olsa yavaşlaştığı görülmüştür. Bu süre boyunca nikotin alımını azaltmanız faydalı olabilir.

Doktor kontrolünde tedavi sorunsuz bir şekilde problem çıkmaması durumunda ve birden fazla kırık bulunmuyorsa kırığın durumuna göre humerus kırığı 3-4 hafta gibi bir sürede iyileşme göstermektedir. İleri derece kırıklarda ise iyileşme süresi aylar sürebilmektedir.

SON YAZILAR