Ana Sayfa Genel Sağlık

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte mide yanması saçlı bebek doğacağını akıllara getirmektedir. Gebelik döneminde ilk haftalarda mide yanması çok fazla görülür. Hormonlardaki değişikliklere bağlıdır fakat ilerleyen haftalarda bu mide yanması midedeki asidin yemek borusuna kaçmasıdır. Reflü olarak bilinen bu durum gebelik döneminde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde genellikle bütün kaslar kendini salmasıyla birlikte bu durum sinir sisteminde de ortaya çıkmaktadır. Yemek borusuyla midenizin arasında olan kapakçık aralık kaldığı için kaçak yapar buda yemek yedikten sonra hemen yattığınız zaman asit kaçağı olur ve bununla birlikte midenizde yanma hisside oluşmaktadır.

Hamilelikte Mide Yanmasının Bebeğin Saçlı Doğması İle Bağlantısı Var Mıdır?

Anne adaylarının mide yanmasından çok şikâyeti vardır bu güne kadar hep duyduğumuz eğer mide yanması varsa bebeğin saçlıdır fakat bu algı yanlıştır. Midenizin yanmasının bebeğinizin saçlı olup olmaması ile bir ilgisi yoktur. Gebelik dönemindeki bayanlarda sıklıkla karşılaşın biz durum olan mide yanması hatta bazen mide suyunun ağzına gelmesi normal olarak karşılanmaktadır. Çünkü bebek artık büyümeye başlayıp organları yukarı iterek kendine bir yer açmaya çalışmaktadır. Rahminizdeki büyümeden dolayı organlar yukarı çıkıp sıkıştıkça da midenin üst kısmındaki kapakçığı ittirmektedir bu durumda da mide yanması, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar çok normal olarak karşılanmaktadır. Hamilelik sürecinde midesinin çok fazla yandığını söyleyip bebeği doğduğunda kel olan çok fazla anne vardır. Yani kısacası hamilelikte mide yanması saçlı bebek işareti değildir.

Hamilelikte Mide Yanmasını Azaltmanın Yolları

Hamilelikte mide yanması saçlı bebek dünyaya getirileceğini akıllara getirse de hamileliğin yaşanan sorunlarından birinin mide yanması problemi olduğu unutulmamalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi rahminizin büyümesi sonucu organlar yukarı itilir ve bu sebepten dolayı bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunları yaşamamanız için aşağıda bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

  • Yemek yedikten sonra hemen uzanmanız daha çok mide yanması ve mide bulantısı gibi sorunlar ortaya çıkartacaktır bu sebepten dolayı yemeği yedikten 2 saat sonra uzanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Aşırı derecede kilo alımı da midenizde sorun yaratacaktır. Çünkü bebeğinizin aşırı derecede kilo almak gibi bir durumu yoktur o kiloların çoğunu siz alıyorsunuz. Eğer fazla kilo alırsanız bu sefer doğum yaklaşmadan ilk aylarda nefes alamama bel ağrısı mide yanması gibi sorunlarla çok sık karşılaşmak zorunda kalacaksınız.
  • Çikolata, sigara, alkol ve kafein içeren gıdalardan da uzak durmanız gerekmektedir. Bebek sizin kanınızdan beslenmektedir. Bu yüzden sizin yediğiniz içtiğiniz zararlı gıdalar bebeğinize de zarar verecektir.
  • Susamlı yiyecekler ve asitli içeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Susam ve asitli gıdalarda doğal olarak midenizde yanmaya sebep olacaktır.
  • Yatarken yastığınızı yükseltmekte mide yanmasını engellemeniz de size yardımcı olacaktır.
  • Çiğ olan gıdalardan, kızartma gibi yağlı yiyeceklerden ve baharatlı olan gıdalardan da uzak durmanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere baharat zaten normal zamanda da midenizi yakan gıdalardan biridir. Gebelik sürecinde ise bu sizi daha çok rahatsız edecektir.

Kendini vücudunuzu ve sindirim sisteminizi artık tanımış olmanız gerekmektedir. Nelerin sizin midenize zarar verdiğini nelerin vermediğini biliyorsunuzdur. Sizin midenize zarar verecek yiyecekleri hiçbir şekilde yememeniz gerekmektedir. Hamilelikte mide yanması saçlı bebek olacak fikri hemen hemen tüm anne adaylarının aklından geçmektedir. Gebelik dönemine girmeden önce sizin midenize zarar veren gıdalar gebeli döneminde daha çok zarar verecektir. Buda sizi çok fazla rahatsız edip hazımsızlık problemlerine yol açacaktır. Dolayısı ile her geçen gün büyüyen bebeğinizin baskısı ile de midenizde yanma problemleri nüksedecektir.

Yemek yerken kambur durduğun zaman midene daha fazla baskı olmaktadır. Yemek yerken veya yemek sonrasında sıkıntı çekmemek için dik durmanız gerekmektedir. Yatmadan 2-3 saat önce meyve gibi sağlıklı ve midenize zarar vermeyecek gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi boş mide asit üretir buda sizi gece mide yanması olarak uykunuzdan uyandırabilmektedir.

Eğer mide yanması sizin için ciddi bir sorun haline geldiyse hemen doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Halen daha hamilelikte mide yanması saçlı bebek doğacağı düşüncesindeyseniz Kadın Doğum uzmanı olan kendi doktorunuza gitmeden dışarıdan tavsiyelerle hiçbir şekilde ilaç veya evde tedavi yöntemi uygulamamanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde gebeliğinize zarar vermeyecek şekilde bir ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bu şekilde hem mide yanması problemleriniz ile başa çıkmış hem de gebeliğinize bir zarar vermemiş olacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Gebelik dönemi öncesinde reflünüz varsa ve bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü hamilelik öncesinde kullandığınız ilaçların hamilelik döneminde uygun olup olmadığını bilemezsiniz buda bebeğinize zarar verebilir.

SON YAZILAR