Ana Sayfa Genel Sağlık

Hacamatın Faydaları

Hacamatın Faydaları

Hacamat, yüzyıllardır tüm dünya üzerinde uygulanan, alternatif tıbbi tedavi olarak görülen, vücutta oluşan kötü enerjinin boşaltılmasını, fazlalık olarak görülen kanın hastalıklara yol açtığı düşünülerek, hastalıklara yol açtığı düşünülen sıvıların bir bardak ve kesici alet yardımı ile vücuttan çıkarılması işlemine Müslümanlar tarafından verilen isimdir. Yüzyıllar önce bu işlem, bambu, boynuz ve kemik gibi maddeler kullanılarak da yapılmaktaydı. Hacamatın faydalarına inanan birçok insan tarafından günümüzde halen daha uygulaması görülmektedir. Faydaları hakkında Hz. Muhammed Mustafa S.A.V efendimizin birçok sözü bulunmaktadır.

Hacamatın Tarihi Gelişimi

Hacamat, tüm ilkel milletler tarafından uygulanmış olan, M.Ö 413 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bu uygulamanın Çinliler, Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Persler, Araplar tarafından yaygın bir biçimde kullanıldığı bilinmektedir. Eski çağlarda tıbbın günümüzdeki kadar gelişmemiş olması sebebi ile hastalıkların sebepleri tam olarak bilinmemekte ve bu şekilde alternatif tıp yöntemleri devreye girmekteydi. Bu uygulama çok eski çağlardan, çağımıza kadar uzanan büyük bir geçmişe sahip olup, halen de uygulayan ve uygulamasına izin veren birçok kişi bulunmaktadır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat adını birçok yerde duymuş olmanız mümkündür. Ya bir tanıdığınız, ya da bir akrabanız bu uygulamayı yaptırmıştır. Ancak, uygulama konusunda tereddütte olan da birçok kişi bulunmaktadır. Bu yöntemin bayılmadan, baş ağrısına, baş dönmesinde, vücutta olan iltihabın dışarı atılmasına, ağrıyı azaltmasına kadar birçok hastalığı tedavi ettiği ileri sürülmektedir. Alternatif tıp yöntemleri her zaman derde deva olmayabilir. Bu sebeple öncelikli olarak günümüzde tıbbın gelişmelerinden faydalanmak gerekmektedir. Doktora gitmeye çekinen birçok kişi, 50 yaşın üzerindeki kişiler ve kırsal kesimde yaşayanların büyük bir çoğunluğu bu tedavi yönteminden yararlanmaya devam etmektedir. Yararlananların çoğunluğu ise, fayda gördüklerini dile getirmektedir. Hacamat uygulaması, kişinin sırtına çizikler atarak, bu çiziklerden çıkan kanın bir bardak yardımı ile dışarı atımını sağlama yöntemi ile yapılmaktadır.

Hacamat Tıbbi Bir Tedavi Şekli Midir?

Hacamat, tıbbi bir tedavi şekli olarak kabul edilmiştir. Alternatif tıp olarak uygulanan, sağlık bakanlığına bağlı olmadan bu uygulamayı gerçekleştiren kişiler tarafından yapılır. Bu sebeple bu yöntemden yararlanmak tamamıyla kişinin özgür iradesine bağlıdır. Bu yöntem sebebi ile iyileştiğini öne süren birçok insana rastlamanız da mümkündür.

Hacamat Ne Zaman Yapılır?

Hacamat, istediğiniz her an yapılmamaktadır. Bu yöntemin bir uygulanma zamanı olduğu bilinmektedir. Hz. Muhammed Mustafa S.A.V tarafından bu yöntem üzerine söylediği birçok bilgiye ulaşmanız mümkündür. Bu tedavinin ayın 1 ile 14 ü arasında yapılmasının fayda sağlamadığı bilinmektedir. Her ayın 17. Günü, özellikle Salı gününe denk geldiği vakitler bu uygulamanın yapılmasının çok yararlı olduğu bilinmektedir. Ayın 17 si geçmiş ise 19. Gün, 21. Gün, 23. gün ve 25. Günlerinde de yapılabilmektedir. Hacamatın bu konuda uzman olanlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Hacamat Pazar günü, Salı günü ve Perşembe günleri yapılması gerekmektedir. Dini açıdan uygun görülen günler bunlardır. Dini olarak Çarşamba, Cuma ve cumartesi günleri ise yasaklanmıştır.

Hacamatın yapılacağı saatler konusunda da özel bilgiler bulunmaktadır. Saatler konusuna da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. En çok yarar görüldüğü saat diliminin güneşin doğmasının ardından 1 saat geçtikten sonra gelecek olan iki saattir. Bu zaman diliminden sonra da öğlen keharet vakti dikkate alınmaktadır. Bu vakte kadar yapılabileceği yönünde bilgiler bulunmaktadır.

Bu yöntem ile iyileşmek ve bunu uygulatmak isteyenler tedavi için gelmeden önce şu hususlara dikkat etmelidirler;

  • Kesinlikle yemek yemeden önce aç karnına gelmeleri gerekmektedir,
  • Tedaviden bir gün önce ve sonrasında cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir,
  • Tedaviden sonra çok fazla su içilmemesi önerilmektedir,
  • Acı, tuz, ekşi olan yemeklerden uzak durulmalıdır,
  • Uygulamadan iki gün önce hayvansal ürünlerin tüketmemesi gerekmektedir.

Hacamat Kimlere Yapılır?

Hacamat, bu konuda özel olarak eğitim almış, vücutta uygulama yapılacak olan bölgeyi çok iyi bilenler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavi olayım derken, daha büyük sorunlarla savaşmak zorunda kalınmaktadır. Bu uygulamayı yapan kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesi de hasta açısından da önemi büyüktür. İki yaş ile altmış yaş aralığında olan herkes için bu uygulama yapılmaktadır.

Bu tedavi uygulandıktan sonra hasta aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir;

  • Hacamat olan kişinin iştahı açılacağı için çok yeme isteğinin önüne geçmesi gerekmektedir,
  • Duş almak için 24 saat beklenmelidir.
  • Duştan sonra hijyeni sağlamak ve iyileşmeye yardımcı olmak amacı ile cilde zeytinyağı sürülmesi gerekmektedir.
  • Tedaviden sonra içilecek olan ballı ve sirkeli suyun oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Tedavi uygulandıktan hemen sonra vücutta hissedilecek olan rahatlıkla uyku haline geçilmemelidir.

Tedaviden en iyi sonucu almak isteniyor ise tüm bu kurallara dikkat edilmesi önerilmektedir. Ayrıca Hz. Muhammed Mustafa S.A.V Efendimizin söylemiş olduğu sözler dikkate alınmalı ve hacamat için yasak olan günlerde kesinlikle uygulama yaptırılmamalıdır.

Günümüzde bu uygulamayı yapan birçok kişi bulunmaktadır. Gerek bir yakınınız aracılığı ile gerek sanal dünyanın internet gerçeğinden yararlanarak, uzman olan kişilere ulaşmanız mümkündür. Her şeyde olduğu gibi bu tedavi yönteminin de inanarak yaptırılması da bir diğer önemli husustur.

SON YAZILAR