Ana Sayfa Genel Sağlık

Epilepsi Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Epilepsi Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Epilepsi, halk dilinde sara hastalığı olarak bilinen, beyin fonksiyonlarında meydana gelen elektriksel dalgalanma bozukluğudur. Bu hastalığa neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Epilepsi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak hayat kurtarır. Bu sebeple dışarıda herhangi bir vaka ile karşılaşıldığında ne şekilde hareket edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Aile bireylerinden herhangi birinde epilepsi rahatsızlığı olanlar, zamanla hastalığa karşı nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenmektedirler. Ancak hastalığın sadece adını duymuş olan milyonlarca kişi böyle bir vaka ile karşı karşıya kalındığında ne yapacağına karar veremeden bir panik haline bürünmektedir. Panik her zaman için hastaya müdahaleyi geciktirir. Bu sebeple epilepsi krizi geçiren birisi görüldüğünde panik yapmadan sakin bir şekilde müdahale edilmelidir.

Epilepsi hastaları ne kadar yaşar sorusunun net olarak bir cevabı yoktur. Sonuç itibari ile hayatımızın hangi zamanda sona ereceği konusunda hiçbir fikir sahibi olamamaktayız. Epilepsi hastalarının yaşamını sürdürebilmesi için özellikle sıklıkla nöbet geçiren hastaların yalnız bırakılmamaları gerekmektedir. Hasta nöbet geçirirken hemen müdahale edilmeli, hareketleri kontrol altına alınmalı, dilini ısırmaması için dişlerinin kenetlenmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Hasta ilaçlarını düzgün kullandığı sürece nöbet geçirme olasılığı da düşmektedir. Öncelikle ilaçların düzenli olarak kullanılması sağlanmalıdır. Hastanın bayılması esnasında gerekli müdahalelerin yapılması halinde hastanın ömrünün uzatılmasına olanak sağlayacağı unutulmamalıdır.

Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi hastalığına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları ise şunlar;

 • Genetik olarak aile bireylerinde bu hastalığın olması gelecek kuşakların da riski taşımasına sebebiyet vermektedir.
 • Hamilelik döneminde beyinde gerçekleşen hasarlar, doğum esnasında beyinde oluşan hasarlar, ya da doğuştan ileri gelen beyin hasarları epilepsi hastalığının doğuşuna etkendir.
 • Beyinde tümör oluşması neticesinde hastalık görülmeye başlanabilir.
 • Doğum sırasında bebeğin sıkışarak oksijensiz kalması durumunda ileri dönemlerde hastalık görülebilmektedir.
 • Menenjit hastalığı, hastalığın oluşmasında etkilidir.
 • AIDS hastalarında görülmesi olasıdır.
 • Yüksek ateş ve havale neticesinde hastalık görülmeye başlayabilir.
 • Beyin damarlarında tıkanıklık oluşması neticesinde de epilepsi meydana gelebilmektedir.

Tüm bu nedenlerin oluşması kişinin kendi elinde olmayıp, önlenebilecek olan durumlar değildir. Tamamıyla sağlıklı bir vücuda sahipken ani bir ateş yükselmesi sonucunda dahi görülebilir.

Epilepsi Hangi Yaşlarda Görülür?

Epilepsi doğumdan ölüme kadar hemen her yaş grubunda görülebilmektedir. Gerek genetik etkenler gerekse yaşam süresi içerisinde beynin almış olduğu hasarlar neticesinde her yaştan her cinsiyetten insanda hastalık görülebilmektedir.

Bebeklik çağlarında görülen epilepsinin en büyük nedenleri arasında bebekte doğuştan kaynaklanan beyin hasarları, bebeğin düşmesi neticesinde oluşan travmalar, yüksek ateş neticesinde geçirilen havale gelmektedir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın birtakım belirtilerini yaşayanların epilepsiden mi yoksa başka bir rahatsızlıktan mı kaynaklandığını bilmeleri doğru tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi açısından önem arz etmektedir. Epilepsi belirtilerinden bazıları şu şekilde;

 • Ani bayılma,
 • Ağızdan köpük gelmeye başlaması, kusma refleksi,
 • Küçük abdestin istemsiz olarak dışarı atılması,
 • Bacakların ve kolların kontrolsüz olarak titremesi,
 • Nefes alamama,
 • Geçici hafıza kaybı yaşama,
 • Dişlerde kilitlenme ve dilin ısırılması,
 • Bayılma neticesinde uyku hali,
 • Bayılma neticesinde hastanın belirli bir noktaya doğru sabit bakması ve bilinç kaybı yaşanması.

Bu belirtilerin epilepsi hastalığının belirtileri olduğu gibi farklı hastalıklar sebebi ile de görülmesi muhtemeldir. En iyi tanı, tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda beyin ve sinir hastalıkları bölümüne gidilerek hekim tarafından uygun görülen, EEG, MRG, BBT yöntemleri ve kan tahlillerinin yapılması ile konulabilmektedir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi tedavisi için öncelikle hasta ilaç tedavisine başlatılır. Bu sayede hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. En azından iki yıl süre ile ilaç tedavisi devam etmekte ve bu süreçte hastanın geçirdiği nöbetlerin sıklığı kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. İkinci yılın sonunda ilaç tedavisinin kesilmesi neticesinde nöbetlerde artış görüldüğü takdirde tedaviye kalındığı yerden bir ömür devam edilmesi önerilmektedir.

Epilepsi hastalarının tedavi süresi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı hastalarda durum farklı olabilmektedir. Hasta günden güne iyileşme göstermekte ve ilaçlar bir süre sonra kesildiğinde de kesinlikle nöbet geçirme durumu ortadan kalkmış olmaktadır.

SON YAZILAR