Ana Sayfa Genel Sağlık

Eller Nasıl Yumuşatılır?

Eller Nasıl Yumuşatılır?

Gün içerisinde şüphesiz en çok kullandığımız organlardan birisi ellerdir. Gün içerisinde yapılan işler, yoğun olarak el ile çalışılan meslekler, olumsuz hava koşulları gibi birçok neden sonrası eller kolaylıkla yıpranabilir ve sertleşebilir. Bu nedenle birçok insan eller nasıl yumuşatılır gibi araştırmalar yapmaya başlar, elleri yumuşatmanın birkaç pratik yöntemi vardır. Günlük yaşantımızda en ön planda olan eller bakımlı ve temiz olmalıdır peki elleri nasıl yumuşatabiliriz.Eller nasıl yumuşatılır sorusuna cevap bir çok yöntem vardır en etkili olan yöntemlerini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Nemlendirici Kremler Kullanın

Gün içerisinde ellerinizi yoğun bir tempoda kullandıysanız ve sertleştiğini hissediyorsanız vücudunuza alerjisi olmayan nemlendirici kremler ve losyonlar kullanabilirsiniz. Losyon kullanmak eller nasıl yumuşatılır sorusunu en kolay ve etkileyici çözüm olacaktır. Losyon seçimi yaparken özellikle içerisinde B vitamini barındıran losyonlar seçmeye özen gösterin.

Besleyici Yağ İle Eller Nasıl Yumuşatılır?

Ellerinizin yumuşak ve pamuk gibi olmasını istiyorsanız el bakımı yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Pürüzsüz ve yumuşak ellere sahip olmak istiyorsanız ellerinizi besleyici yağ banyosu yapabilirsiniz. Yağ banyosunun yapımı pratiktir bir çay kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı lavanta yağı, bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve yarım tatlı kaşığı bergamot yağını bir kabın içerisine koyarak karıştırınız. Daha sonra ellerinizi koyabileceğiniz ayrı bir kaba sıcak su koyun ve yaptığınız yağ karışımını suya döküp iyice karıştırın ve ellerinizi kabın içine batırarak 15 dakika bekletin. Bekletme işleminden sonra ellerinizi çıkartın ve elinizin üzerinde kalan yağları iyice ovalayarak ellerenize yedirin.

Zeytin Yağı El Banyosu

Ellerin temiz ve bakımlı olması için sertlik ve çatlaklık oluşmaması gerekir eğer ellerinizde çatlaklıklar oluşmaya başladıysa ve bu çatlaklar artık acı veriyorsa ellerinize zeytinyağı banyosu yaptırabilirsiniz el bakımı için önemli yeri olan zeytinyağı banyosu hazırlanışı pratik ve kolaydır.

Bir ısıtma kabına 250 ml zeytinyağı koyarak hafif ılık olacak şekilde ısıtın ve daha sonra içine yarım limon sıkarak iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı ayrı bir kabın içerisine alarak 10-15 dakika ellerinizi içinde bekletin. Bu işlem bittikten sonra ellerinizi çıkartın ve doğal sabun ile ellerinizi yıkayın.

Ellerinize Peeling Yapın

Ellerinizdeki sertleşmiş ölü deri tabakasını ellerinizden yok etmek için ellerinize peeling uygulayın. Hazır peeling lerin yanı sıra evde kendinizde doğal peeling hazırlayabilirsiniz.

Yarım çay bardağı zeytinyağına 3 tatlı kaşığı toz şeker atın ve iyice karıştırın iki dakika arayla bu karışımı ellerinize ovuşturun, bu işlemi 4-5 kere tekrarladıktan ellerinizi ılık su ile durulayıp nemlendirin. Peeling yapımında toz şekerin yerine öğütülmüş kahve çekirdeği de kullanabilirsiniz.

El Yumuşaklığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gün içerisinde temizlik işleri ve mutfak işleri yaparken eldiven kullanmaya özen gösteriniz çünkü temizlik maddelerinin içerisinde zararlı maddeler ve cildi tahriş edebilecek asitler bulunabilir ve bunlarda ellerinizin tahriş olmasında büyük bir nedendir. Sertleşen ellerinizi yumuşatmak için vazelin ve limon suyu kullanmayınız. Vazelin nemlendirmek yerine nemi sabitleme özelliği vardır. Ellere limon sürmek deriyi parlaklaştırsa bile çatlak ellerde kullanılmaması gerekir bunun nedeni ise içerisinde barındırdığı asit çatlaklara temas ettiğinde cildi tahriş edecektir.

SON YAZILAR