Ana Sayfa Genel Sağlık

Diş İltihabına Kesin Çözüm

Diş İltihabına Kesin Çözüm

Diş iltihabı vücuda yayılma belirtileri birçok kişide görülen büyük bir sorundur. Diş iltihabı kişinin hayatını kâbusa çeviren ızdırap veren ve tedavi edilmezse çok kötü sonuçlar doğuran bir rahatsızlıktır. Dişlerimiz sindirimin sistemimizin başlangıç noktası olan ağzımızda yiyeceklerin öğütülmesi için gerekli olan unsurlardır. Diş sağlığımıza dikkat etmemenin birçok olumsuz getirisi bulunmaktadır. Diş bakımı ile ilgili küçük yaşlardan itibaren gerek aile içi gerek okullarda verilen eğitimler günlük hayatımızda maalesef ki çok uygulanmamaktadır. Günde üç defa diş fırçalamak küçük büyük herkese zor gelmektedir. Oysaki nasıl üç öğün yemek yiyorsak tek yapmamız gereken her yemekten sonra fırçayı ve macunu elimize almamızdır. Bunu alışkanlık haline getirmediğimiz sürece zaman geçtikçe dişlerimizde büyük hasarlar meydana gelmektedir.

Diş İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diş iltihabı vücuda yayılma belirtileri çok açık ve net olan, diş etinde gerçekleşen yoğun enfeksiyondur. Bu enfeksiyona yol açan birçok etken bulunmaktadır. Günlük diş bakımının aksatılması, yemek artıklarının diş aralarında birikerek enfeksiyona yol açması, şekerli gıdaların tüketimine bağlı olarak diş çürümelerinden kaynaklı olması gibi birçok faktör sıralanabilir. Belirtileri ise;

  • Yemek yerken diş üzerine uygulanan baskı ile dişte sızlama ve sallanma hissi,
  • Diş etinde oluşan şişkinlik,
  • Diş ağrısı, yanaklarda şişkinlik,
  • İltihabın diş etinden dışarı akmaya başlaması ile oluşan kötü koku,
  • Vücutta kırgınlık hali, ateş yükselmesi

Olarak görülmektedir. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı görülmeye başlandığı anda vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmekte fayda bulunmaktadır. Diş hekimine gidildiğinde bu belirtilerin kaynağı kesin olarak saptanacak ve tedavi süreci başlatılacaktır. Diş hekimi iltihaplı dişi hemen çekmeyeceği için hiçbir korku ve endişe duymadan hekime görünülmesi gerekmektedir.

Diş İltihabı Tedavisi

Diş iltihabı vücuda yayılma belirtilerini gördüğünüzde hemen bir hekim kontrolüne girmeniz en doğru ve kesin çözüme ulaşmanız açısından önem arz etmektedir. Diş iltihabının tedavi edilmemesi katlanılması güç ağrılar çekmeye yol açacak, vücuda yayılması durumunda da sadece dişler ve diş etleri değil vücudun diğer organları da hasar görmeye başlayacaktır. Kalp, kan değerleri, karaciğer ve böbrekler bu iltihap durumundan oldukça olumsuz etkilenerek tüm vücuda zarar verecektir.

Diş iltihabının tedavisi antibiyotik kullanımı ile başlamaktadır. Ağrılı ve iltihaplı diş hiçbir hekim tarafından çekilmez. Bu sebeple öncelikle iltihabın azaltılması için ilaç kullanımı gerekmektedir. Antibiyotik tedavisinin ardından iltihabın kuruması neticesinde ağrı yapan dişin vakit kaybedilmeden çekilmesi gerekmektedir. Eğer diş kurtarılacak bir durumda ise de doktor dolgu yaparak dişinizi kurtarabilmektedir.

Diş iltihabı vücuda yayılma belirtilerini görenler doktora gitmekten ziyade evlerinde bir takım yöntemlere başvurmaktadırlar. Ancak bu yöntemler geçici olarak ağrıyı dindireceği ve iltihabı yok etmeyeceği için tedavi süreci daha da uzamış olacak ve vücutta olumsuz etkileri görülmeye başlayacaktır. Bu sebeple diş sağlığı için muhakkak ki hekim kontrolünde tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tedavi Edilmeyen Diş Öldürüyor

Diş iltihabı vücuda yayılma belirtileri hafife alınmayacak derecede önemlidir. İltihap dişte başlayıp tüm yüze yayılabilir. Yüzümüzde gözlerimizin olduğu bölgede bulunan sinüsler aracılığı ile beyine ulaşması halinde de beyin iltihabına yol açar. Bu durum beynin zarar görmesini, beyin felçlerini, beynin fonksiyonlarını yerine getirmemesini ve son olarak da beyin ölümünü gerçekleştirir. Dolayısı ile hasta bitkisel hayata merhaba demiş olur. Bitkisel hayata giren hastaların büyük bir çoğunluğu ise her ne kadar nefes alsa, kalbi atmaya devam etse de ölümle burun buruna dünyadan habersiz bir dünyanın içinde yaşama savaşı verir. Önemsenmeyen her diş iltihabının ölüme yol açabileceğini unutmayınız.

SON YAZILAR