Ana Sayfa Genel Sağlık

Bilekte Ağrı ve Güçsüzlük

Bilekte Ağrı ve Güçsüzlük

Bilekte ağrı ve güçsüzlük genel olarak kadınlarda görülmektedir. Bazen bileklerinizde şişme, ağrı, güçsüzlük veya hissizlik olabilmektedir. Eliniz vücudunuzun en çok kemik olan parçasıdır. Elleriniz 19 kemik, 17 eklem ve 19 tane kastan oluşmaktadır. Bunlardan herhangi birine en ufak zarar geldiğinde bu zamana kadar yaptığınız her hareketi etkileyecektir buda sizin hayatınızda yapacağınız hareketlerin kısıtlanması demektir. Bu ağrılara kadınlar daha yatkındır çünkü eklemleriniz, kemikleriniz ve hormonal olarak değişiklikleriniz erkeklerden daha önce olmaktadır. Kadınlarda kalsiyum eksikliğine de erkeklerden daha fazla yatkındır ve menopoz dönemi yaklaştıkça kadınlardaki bu ağrılar fazlalaşmaya başlar.

Bilekte Ağrı ve Güçsüzlük Tabirleri

Bilekte ağrı ve güçsüzlük karpal tünel sendromu olma ihtimali yüksektir. Karpal tünel sendromu eldeki hareketi ve hissetme duyusunu ortaya çıkaran median dediğimiz sinirin el ve bileğinizde kanaldan geçerken sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde genellikle orta yaşlı kadınlarda görülmekte olan bu rahatsızlık fizyolojik olaylarda, şeker hastalarında ya da romatizma hastalığı olan kişilerde daha çok görülmektedir. Elini normal insanlardan daha çok kullananlar bu hastalığa daha çok yakalandıkları için halk arasında “hamarat kadın hastalığı” olarak da bilinmektedir. Sabah ellerinizde uyuşmayla uyanıyorsanız eğer bu hastalığın ilk belirtileri olmaktadır. Ellerinizdeki uyuşma gün içerisinde kaybolduğundan dolayı kişiler pek fazla doktora başvurmak istemezler. İlerleyen zamanlarda ellerde şişlik buna eşlik etmekle beraber daha fazla ilerlediğinde bileklerinizdeki ağrılar sizi uykunuzdan uyandıracaktır. Bu ağrılar el ve bileklerinizden başlayarak omuz ve kolunuza doğru yayılmaktadır. Bu hastalığı olan kişiler yazın çok rahat bir şekilde geçirirken kışın çok sıkıntı çekmektedirler.

Bilekte Ağrı ve Güçsüzlük Temel Nedenleri

Bilekte ağrı ve güçsüzlük için iki temel nedenden bahsetmek mümkündür. Bunlardan biri travmatik yani yaralanmalara bağlı olarak bilek ağrısı olabilmektedir. Bu ağrılar hepimizin de bildiği üzere düşme ve çarpma gibi sebeplerden dolayı el ve bilek bölgenizdeki yumuşak dokuların zedelenmesi veya ezilmesi tarzında olabildiği gibi düşme ve yaralanmalara bağlı olarak kemiklerinizde oluşan kırılma, çatlama bilek ağrısının önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda karşımıza çıkan bilek ağrılarının sebepleri sizin farkında olmadan bileğiniz fazla zorlamanızdan kaynaklanmaktadır.

Bilekte ağrı ve güçsüzlük. Günümüzde bilgisayar ve telefon gibi elektronik aletlerin kullanımının çok fazla artması ve bu kullanım sırasında uygun pozisyonlarda oturulmamasının çok büyük etkisi bulunmaktadır. Travmatik nedenler dışında gördüğümüz bilek ağrısı bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle el bileğinde oluşmuş olan kistler ağrıya ve güçsüzlüğe neden olabilmektedir. Bu kistlerin çoğu dışarıdan bakıldığında ya da hasta muayene edildiği sırada ortaya çıkmaktadır. Özellikle el ve bilek ağrısına neden olan sebeplerden biri de gizli kist dediğimiz kistlere bağlıdır.

Bilekte Ağrı ve Güçsüzlük Teşhis ve Tedavisi

Bilekte ağrı ve Güçsüzlük teşhisi eski yıllara göre çok daha kolay olabilmektedir. Eskiden tıp bu kadar ilerlememişken bu kistlerin tanınması mümkün değildi. Fakat son yıllarda olan gelişmelerde özellikle emar ile incelediğimiz zaman doktorun muayene sırasında göremediği kistleri bulmaya yardımcı olabilmektedir. Bunların dışında olan tendirit dediğimiz hastalıklar el bileği bölgesinde ki ağrıların önemli sebeplerinden biri olmaktadır. Burada bahsettiğimiz el, bilek ve parmaklarınızın hareketlerini sağlayan tendonlardır. Bunların zorlanması veya belli hareketlerin sürekli yapılmasına bağlı olarak tendinitler ortaya çıkması mümkündür. Bu tendinitler de el bilek ağrılarının önemli sebeplerindendir. El bileğini oluşturan diğer bir unsurda küçük kemiklerdir. El bileğinde 2 tane büyük ana kemik ve 8 tane küçük kemik bulunmaktadır. Bu kemiklere bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar da el bileği ağrısına yol açmaktadır. Ve bunları teşhis etmek oldukça zordur. Ancak ileri derecede incelemeler sonucunda bunların nedenleri ortaya çıkmaktadır.

Doğru bir muayene ve iyi bir hekim ile bilekte ağrı ve güçsüzlük şikâyetlerinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Hekim tarafından yapılan ileri teknoloji tetkikler neticesinde konulan teşhise göre hekim ilaç tedavisi, sargı tedavisi, bileğin oynatılmaması için alınan atel tedavisi gibi yöntemlerle kısa bir süre içerisinde sorunlarınıza çözüm bulmanız mümkün olmaktadır. Şikâyetlerinizin daha ileri boyutlara ulaşmasını beklemeden en kısa sürede doktor kontrolüne girmeniz şikâyetlerin kontrol altına alınması adına önem arz etmektedir.

SON YAZILAR