Ana Sayfa Genel Sağlık

Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Bel ağrısına iyi gelen şeyler sıralanmadan önce bel ağrısının hangi sebeplerden oluştuğunu bilmek ve bunlara göre önlem almak önemlidir. Bel, kalçamız ve kaburgalarımız arasında bulunan bölgedir. Uzun süre oturarak veya hareketli bir şekilde çalışma sonucunda bel ağrısı her kişide meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bunun dışında daha ciddi sebeplerle de bel ağrısı ortaya çıkabilir. Böbrek iltihabı veya bel fıtığı gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunun yanı sıra yanlış pozisyonda oturmak da basit ama dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çoğu kişi sırf doğru oturmadığı için bel ağrısı rahatsızlığı yaşamaktadır.

Bel Ağrısının Sebepleri

Bel ağrısına iyi gelen şeylerden bahsetmeden önce sebeplerini birkaç ana başlık ve açıklama halinde incelemek yerinde olacaktır.

  • Gün içinde genel temponun daha fazlası ile hareket etme veya ağır bir takım eşyalar taşıma sonucunda belde bulunan kaslar kasılmak sureti ile bel ağrısına sebebiyet vermektedir.
  • Hava ısısında ani düşüş ve yükselmelerin gerçekleşmesi,
  • Ani geçişli havalarda meydana gelen rüzgârlar sebebi ile bel ağrısı oluşması,
  • İş yerlerinde sıklıkla kullanılan klimalar tarafından alınan soğuk sebebi ile bel ağrısı oluşabilir.
  • Duruş ve yatış bozuklukları yanında böbrek taşı düşürme ve böbrekle ilgili diğer rahatsızlıklar da bel ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Obezite hastalarında bel ağrısı görülme oranı oldukça yüksek olmaktadır.
  • Özellikle bayanlardaki büyük göğüs problemi bir diğer sebep olmaktadır.
  • Kişinin oldukça hareketsiz bir hayat sürmesi sonucu kaslarındaki zayıflamalardan kaynaklı bel ağrısı oluşabilir.
  • Bel kayması gibi bir problemle savaşan kişilerde yüksek oranda bel ağrısı oluşmaktadır.
  • Kireçlenme şikâyetleri olan kişilerde bel ağrısı oluşma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır.

Bel ağrısının yanında kilo kaybı, kalıcı sırt ağrısı, bacaklarda oluşan ağrı, dizlerin altında ağrı, yüksek vücut ısısı (ateş), genital bölgede, anüs çevresinde ya da kalça etrafında uyuşukluk, idrar yapma zorluğu, sırt üstü bölgede iltihaplanma (şişme) gibi rahatsızlıklar baş gösteriyorsa doktora başvurmanız gereken ciddi bir rahatsızlığınız olabilir.

Bel Ağrısına İyi Gelebilecek Şeyler

Gün içerisinde ağırlık kaldırıyorsanız, belinizi zorlamayacak hareketlerle çalışmalısınız. Bunun yanında egzersizler büyük önem taşımaktadır. Belinize iyi gelecek türden egzersizlerle bölgedeki kasları güçlendirebilir ve daha dirençli hale getirebilirsiniz. Ani hareketlerden, dönüşlerden, bükülmelerden kaçınmak da önemli bir fayda sağlayacaktır. Bir yerde uzun süre oturmanız gerektiğinde mutlaka küçük gezintiler için vakit ayırmaya çalışın. Bel ağrısına iyi gelen şeyler içerisinde bunlar dışında, eğer ağrı birkaç gün sonunda devam ediyorsa sıcak su torbası uygulamanın faydasını görebilirsiniz. Cereyanda kalmaktan veya klima çarpmasından da mutlaka kaçınmanız gerekmektedir. Ağrının süresi bir hafta gibi bir zamana yayıldığında ise mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Ortopedi veya fizik tedavi uzmanları bu alanla ilgilenmektedir.

Bel ağrısını azaltmak için bazı egzersizleri yapabilirsiniz. Kısa yürüyüşler yapmak, esneme ve gerilme hareketleri, yüzme, bisiklet kullanmak gibi yöntemlerle hareket edebilirsiniz.

Bitkisel Tedavi Çözümleri

Bel ağrısını geçirmede etkili olan bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Özellikle hintyağı, Hindistan cevizi yağı, lahana yaprağı, zencefil, papatya çayı gibi alternatifler bel ağrısına iyi gelen şeyler içerisinde sıkça önerilmektedir.

Hintyağının doğal bir ağrı kesici olduğu bilinmektedir. Vücudun işlevselliğini arttırarak kaslardaki gerilmeleri giderici bir etkiye sahiptir. Kullanım yöntemi olarak iki yemek kaşığı hintyağını ısıttıktan sonra ağrıyan bölgeye sürmek ve bölgeye yayarak masaj yapmak, bir süre cildin yağı emmesini bekledikten sonra da su yardımıyla yağı temizlemek tavsiye edilmektedir.

Çokça önerilen bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağıdır. Yine iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ısıttıktan sonra ağrıyan bölgeye sürmenin ardından on dakika masajın ardından on dakika daha bekleyip su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bunu günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Lahana yaprağının ise süte batırılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bel ağrısına iyi gelen şeyler dendiğinde, eski zamanlardan beri kullanılan etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir. Kullanım yöntemi olarak, bir bardak doğranmış yaprağın içerisine yarım bardak süt eklendikten sonra on dakika kaynatarak öğütüp, macun kıvamına getirerek ağrıyan bölgeye sürmek ve otuz dakika bekletmek tavsiye edilmektedir. Bu yöntemi de günde üç kez uygulayabilirsiniz.

Zencefil kökünün de bel ağrısına iyi geldiği belirtilmektedir. Ağrı olan bölgeye bir miktar zencefil ezmesi sürdükten sonra okaliptüs yağı da sürebilirsiniz. Bunun yanında zencefili kullanmanın diğer yolu da dört-beş zencefil kökü dilimini keserek bir buçuk miktarı su ile on-on beş dakika kaynatmak ve her gün iki kez olacak şekilde içmektir.

Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyleri Deneyip Sonuç Alamayanlar Ne Yapmalıdır?

Bel ağrısına iyi gelen şeyler üzerinde uzunca araştırmalar yapmış ve belki de birçok yöntemi uygulamış olabilirsiniz. Aşırı kilolarınız varken, müthiş bir zayıflama yöntemi ile kilolarınızdan kurtulmuş olabilirsiniz. Bitkisel tedavi yöntemlerinin hepsini uygulamış olabilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen halen geçmeyen bel ağrısı şikâyetleri yaşanıyor ise muhakkak surette bir hekimden destek alınması gerekmektedir. Evde oturup bugün geçer yarın geçer diye beklemek yerine bir an önce tedavi yöntemlerinin uygulanması en doğru yöntem olacağı için tıbbi yardım almaktan kaçınmamalısınız.

SON YAZILAR