Ana Sayfa Genel Sağlık

Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi İle Nasıl Düzelir?

Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi İle Nasıl Düzelir?

Bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisi bağırsakta yaşayan bir parazit türü olan bağırsak kurdu rahatsızlığı yaşayanlar için hayati önem taşımaktadır. Vücudumuzun kaynaklarından beslenerek sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bağırsak kurtlarının teşhisi ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Doktorların yazdığı ilaçlar dışında uzmanların önerdiği birçok alternatif tedavi yöntemi de kullanılmakta, olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bunlardan en pratiği de kabak çekirdeği tüketimidir. Görüntüsünden beklenmeyecek derecede birçok faydası olan kabak çekirdeği; beyin sağlığı, cilt ve kemik sağlığı, saç dökülmesi gibi alanlarda faydaya sahip olduğu söylenmektedir. Bunun dışında her türlü bağırsak parazitine karşı önemli bir silahtır. Parazitleri savunmasız hale getirdiği bilinmektedir.

Bağırsak Kurdu Tanısı Nasıl Konulur?

Bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisi için hastalığı iyi teşhis etmek gerekir. Bağırsak kurdu tanısının konulabilmesi için öncelikle belirli şikâyetleri yaşıyor olmanız gerekmektedir. Bağırsaklarında parazit oluşan kişilerde;

  • Anüs ve burun olmak üzere aşırı kaşıntı,
  • Gece ağızdan salya akması,
  • Ağız kokusu,
  • Kilo alamamak ve zayıf düşmek ve bunun yanında sürekli karın ağrısı,

Gibi şikâyetler baş göstermektedir. Çoğunlukla çocuk yaşta ortaya çıkan bağırsak kurdu türevi parazitler; temiz ve sağlıklı olmayan yiyeceklerden, az pişmiş veya çiğ etlerden bulaşabilmektedir. Hastalığın tanısının konulabilmesi için öncelikle bu şikâyetlerden en azından birkaç tanesini gören kişilerin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir. Çocuklarda görülen bağırsak kurdu şikâyetlerinde çocuk doktoruna müracaat edilmesi gerekmektedir. Büyüklerde bu şikâyetler bulunuyor ise, gastroenteroloji veya dâhiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Doğru bölüme gidilmesi vakit kaybetmemek adına önem taşımaktadır. Aksi takdirde hem vaktiniz kaybolacak hem de tedavi süreciniz uzayacaktır.

Bazı gıdaların bağırsak kurdu oluşumuna etki ettiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple neyi ne şekilde tüketmemiz gerektiği hususunda bilinçli olmamızda yarar bulunmaktadır. Ülkemizde etli çiğ köfte satışı, yeterli hijyenik koşulların sağlanamaması neticesinde rahatsızlığa yol açtığından yasaklanmıştır. Bu durumda kişilerin yapması gereken doktora giderek uygun tedaviyi görmektir. Fakat bunun yanında alternatif yöntemler de denenebilir.

Kabak Çekirdeği Ne Kadar ve Nasıl Tüketilmeli?

Bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisini etkili şekilde uygulamak için ne kadar ve nasıl tüketilmesi gerektiğini de iyi belirlemek gerekmektedir. İlk başta, her gün bir avuç içi dolusu kabak çekirdeği tüketmenin etkili olacağını söyleyebiliriz. Fakat bununla tatmin olmak oldukça zor gözüküyor. Kabak çekirdeğinin tüketildikten 2-3 saat sonra sökücü bir etkiyle parazitleri vücuttan attığı biliniyor. Fakat bazı kişilerde bu rahatsızlık ilerlemişse farklı yöntemler denemek şart haline geliyor. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da kabak çekirdeğinin kabuğunun içindeki kısmın faydalı olduğudur. Yani daha etkili olsun diye kabuğuyla birlikte yemek yanlış bir düşüncedir. Kabuksuz halde yarım kilo kabak çekirdeğini bal ile karıştırarak yemek de bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisi için tavsiye edilen yöntemlerden birisidir. Bu tedaviyi uygularken de sonrasında üç-dört saat boyunca bir şey tüketilmemesi ve ardından yine tedavide kullanılan etkili bir ilaç olan Hint yağı tüketilmesidir. Ortalama 35 gram olarak alacağınız Hint yağı ile birlikte, kabak çekirdeğiyle etkisiz hale getirdiğiniz parazitleri daha rahat bir şekilde dökebileceğiniz söylenmektedir.

Kabak çekirdeği tedavisinde bir diğer yöntem de sabahları aç karnına en az bir avuç kabak çekirdeği yemek ve yaklaşık yarım saatin ardından bir bardak süt içmek olarak belirtilmektedir. Fakat sütün olumsuz etkileri olabileceği de söylendiğinden vejetaryen sütü tercih edebilirsiniz. Bir başka bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisi yönteminden daha bahsetmemiz gerekirse, ilk olarak bağırsakları hızlandırıcı bir etki yapacak bir içecek almak, sözgelimi erik suyu olabilir. Bunu tükettikten sonra bir fincan su kaynatarak bir yemek kaşığı kabuksuz kabak çekirdeğini kaynamış suyun içine atılır ve su soğuyana kadar beklenir ve ardından içilir.

Kabak çekirdeği ile bağırsak kurdu tedavisinde önerilen başka kürler de vardır. 130 gram kabak çekirdeğini kabuklarıyla birlikte mutfak robotundan geçirip üstüne bir kâse de yoğurt ekleyin ve tekrar mutfak robotunda karıştırın. Bu kürün sabah aç karnına kahvaltı olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kahvaltınızı yaptıktan sonra bir saat geçmesinin ardından bolca su içmeniz gerekmektedir. Diğer bir bağırsak kurdu kabak çekirdeği tedavisi kürü de incir ve kabak çekirdeği karışımından elde edilmektedir. Bu kürün yapılışını kısaca tarif etmek gerekirse, iki adet kuru inciri akşamdan bir su bardağı suyun içerisinde bekletmeli, sabah 20 adet kabak çekirdeği içini birlikte yedikten hemen sonra üzerine yarım bardak ılık su veya doğal meyve suyu içilmesi elde edilmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde doğru ve bitkisel tedavi uzmanlarının önerdiği şekillerde uygulandığı sürece hastaya oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak öncelikle bitkisel tedaviye inanarak başlamak gerekmektedir. “ Bunun bana ne faydası olacak ?” diyerek başlanan hiçbir sonuç beklememelisiniz. Ön yargı ile başladığınız bitkisel tedaviyi layığı ile gerçekleştirmeyeceğiniz için fayda sağlamayacağınız açık bir gerçektir.

SON YAZILAR