Ana Sayfa Genel Sağlık

Bacaklarda Ağrı Ve Sızlama

Bacaklarda Ağrı Ve Sızlama

Bacaklarda ağrı ve sızlama şikâyetinin birçok nedeni olabilmekte. Bu nedenleri tek tek incelemek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda sizleri yaşadığınız problemlerin kökenine inmeniz için çeşitli açıklamalarda bulunmak üzere hazırlamış bulunmaktayız. Günlük hayatımızda çeşitli aktivitelerimiz sebebi ile vücudumuz yorgun düşmektedir. Bu yorgunluk da en çok tüm vücudumuzu ayakta tutan bacaklarımızı etkilemektedir. Bacaklarımızın farklı noktalarında ağrı ve sızlama sorunları baş göstermeye başladığında bunun derinlemesine araştırılması gerekmektedir.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarda ağrı ve sızlamanın farklı birçok nedeni olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda ise neden kaynaklandığı belli olmayan sebeplerle de ağrılı durumlar yaşanabilmektedir. Gün içinde sürekli ayakta durmak zorunda kaldığınız zamanlarda da basit ağrılar yaşanabilirken, belirli travmalar sonucunda da ağrı ve sızlama şikâyetleri yaşama şansınız yüksek olmaktadır. Şimdi bu ağrı ve sızlamaların sebeplerini maddeler halinde inceleyelim;

 • Bacaklarda oluşan kırıklar,
 • Bacaklarda oluşan çatlaklar,
 • Ağır spor yapma,
 • Fazla ayakta kalma,
 • Zorlanma ve burkulma olması,
 • Bacakların uzun süreli olarak hareketsiz kalması,
 • Bacaklarda iç kanama oluşması,
 • Damar tıkanıklığı,
 • Toplardamarlarda oluşan pıhtılar,
 • Siyatik,
 • Diyabet rahatsızlığı,
 • Sürekli alkol tüketimine bağlı sinir harabiyeti,
 • Kemik kanserleri,
 • Zona,
 • Eklem romatizması,
 • Kaslarda oluşan harabiyet,
 • Kramp girmesi,
 • Varisler,
 • Sigara kullanımı,
 • D vitamin eksikliği.

Gibi sebeplerle bacaklarda ağrı ve sızlamalar görülebilmektedir. Bu sebeplerin iyi bir şekilde araştırılması için bir hekim kontrolüne girmekte yarar bulunmaktadır. Bu sebeplerin altındaki daha ciddi durumların ortaya çıkarılmasını sağlayan kan tahlilleri ve MR çekimlerinin yapılması gerekmektedir.

Varisler Hayatınızı Kâbusa Çevirmesin

Bacaklarda ağrı ve sızlama şikâyetlerinin önemli sebeplerinden biri olan varislerde bacaklardaki damarların genişlemesi sonucunda kan akışı yavaşlayıp durma noktasına gelir ve damar içerisinde bir göl oluşur. Bu sebeple çok fazla ayakta kalındığı durumlarda bacaklarda dayanılması güç sızlamalar meydana gelir. Varis tedavilerinde uygulanan en yaygın yöntem ameliyat olmaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın dikkatli bir hayat yaşaması önemli bir husustur. Hasta çok fazla ayakta kalmamalı ve ameliyat bölgelerini zorlayacak hareketlerde bulunmamalıdır.

Bacaklarda Ağrı Ve Sızlamanın Tedavisi

Bacaklarda ağrı ve sızlama şikâyetleri ile doktora gidilmesi halinde doktor tüm tetkikleri yaptıktan sonra ağrı ve sızlamanın kaynağına inecektir. Kesin tanı her zaman için yapılacak tahlil ve tetkiklere bağlı olmaktadır. Elle yapılan muayeneler doktora kesin bir bilgi vermeyeceği için bu tahlil ve tetkiklerin yapılmasına kesinlikli müsaade edilmelidir. Yorucu bir günün ardından ağrıyan bir bacakla, uzun yıllar boyunca ağrılara maruz kalmak her zaman için aynı değildir. Bu sebeple yorucu bir günden kaynaklanan ağrı kaliteli bir uyku ile kolaylıkla atlatılabilirken, daha büyük problemler sebebi ile ortaya çıkan ağrıların tedavilerinin muhakkak yapılması gerekmektedir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama sorunu yaşayanların hekim tarafından verilen talimatlara harfiyen uymaları, verilen ilaçları zamanında kullanmaları iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Aksi takdirde en kısa süre içerisinde hastalığın tekrarlanma olasılığı yükselecek ve ağrı ve sızıntılar artarak devam edecektir. Tedavi süreci tamamıyla hastanın hassasiyetine bağlıdır. Hasta tedavi için kullanılan ilaçları ne kadar düzenli kullanırsa o kadar çabuk iyileşme kaydedebilecektir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama sorununa yol açan büyük sorunlardan bir tanesi olan kemik kanserleridir. Kemik kanserleri için gerekli tedavinin uygulanması aşamasına geçilmeden önemli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Yapılacak tetkikler sonucunda kesin tanı konulması halinde hastaya gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak yaşama oranını yükseltmek için gerekli işlemler yapılmaktadır. Bu sebeple yaşanılan ağrı ve sızlama şikâyetlerinin basite alınmaması, uzun süren ve geçmeyen şikâyetlerin ana sebeplerinin belirlenmesi hayati önem taşımaktadır.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlamanın Evde Tedavisi

Bacaklarda ağrı ve sızlama için evde uygulanabilecek basit yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrı ise bu yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Uzun süren ve sürekli artan ağrılar için muhakkak uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Geçici olarak sayılabilecek ağrıların evde tedavisi için soğuk kompres uygulaması yaygın olarak bilinen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Bir diğer yöntem ise bacaklardaki yorgunluk sebebi ile kan dolaşımını hızlandırmak amacı ile düz bir zemine sırt üstü uzanılarak bacakların yarım metre kadar yukarıda tutulması işlemidir. Bu işlem sonrasında yine buz uygulaması yapılarak bacakların rahatlaması sağlanabilir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama sorunu olanların uygulayabilecekleri evde tedavi yöntemlerinden bir tanesi de ılık su ile doldurulmuş bir kovanın içine bir çay bardağı kadar elma sirkesi konularak bu suda bacakların yaklaşık yarım saat tutulması ile de bir rahatlama kaydedileceği belirtilmektedir.

Bir diğer yöntem de D vitamini açısından verimli olan besinlerin tüketilmesidir. D vitamin eksikliği de bacaklarda ağrı ve sızlama şikâyetlerine yol açtığı için bu şikâyetleri ortadan kaldırmak adına somon, portakal suyu, tahıl gibi yiyeceklerin tüketimine ağırlık vermelisiniz.

SON YAZILAR