Ana Sayfa Genel Sağlık

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacaklarda oluşan, bazen hafif, bazen ise çok ağır ve şiddetli olan acı hissi bacak ağrısı olarak nitelendirilmektedir. Bacaklarda oluşan ağrının birden çok sebebi bulunabilir. Bunun en iyi şekilde anlaşılmasının tek yöntemi ise doktor kontrolüne girmektir.

Başlıca sebepleri ise; bacaklarda bulunan damarlar, sinirler, kaslar, tendonlar, eklem ve kemiklerin aldığı hasarlar olmaktadır. Her bir sebepte kendi içinde farklı nedenler ile hasar almaktadır. Damar tıkanıklığı sebebi ile bacaklarda ağrı görülebilir. Tendonların kopması ya da büyük zarar görmesi neticesinde oldukça şiddetli bir ağrı görülebilir. Kemik erimesinden kaynaklı olarak da ağrı görülebilir. Ayrıca sinir sıkışması, eklem romatizması, varisler, ağır sporlar gibi sebepler nedeni ile de bacak ağrısı şikâyetleri görülmektedir.

Bacak Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

Hemen hepimizin gün içinde eşimizden, dostumuzdan ya da televizyon ekranlarından duyduğumuz doğal şifa yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu işe yararken, yanlış bilgi sonucu zarar görmek de mümkün olmaktadır. Bu sebeple duyulan yöntemlerin iyi bir şekilde araştırılmadan uygulanmaması gerekmektedir. Evde doğal olarak yapılacak ve faydaları kanıtlanmış olan buz uygulamasının bir süreliğine kasları rahatlattığı bilinmektedir. Varis şikâyeti olanlar için ise bacak ağrısını geçirmenin en iyi doğal yollarından biri bacakları yükseğe koymak, varis çorabı kullanmaktır.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacaklarımız, tüm gün vücudumuzun yükünü taşıyan önemli organlarımızdandır. Tüm vücut ağırlığımız bacaklarımız üzerinde olduğu için özellikle ayakta çalışanların çoğunda bacak ağrısı görülmektedir. Genç nüfus içerisinde, garsonluk, komilik, vale, özel güvenlik, polis, askerlik mesleklerini icra edenlerin çoğunda yaşanan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu ağrılarla başa çıkmanın en iyi yolu her şeyden önce yeterli derecede dinlenmektir. Ancak hayatın yoğunluğu, koşuşturma, geçim derdi derken birçoğumuz dinlenme olgusunu unutmuş durumdayız. Ağrının giderilmesi için dinlenmenin haricinde ağrıyı hafifletecek olan yöntemlerin arasında, ağrı kesici ilaç kullanmak, buz uygulaması, ağır sporlara ara vermek, alkol ve sigara tüketimini ortadan kaldırmak da diğer yöntemler arasındadır. Bacak ağrısına iyi geldiği ispatlanmış olan bu önerilerin dikkate alınması ağrıyı hafifletmeyi ve hatta yok etmeyi sağlamaktadır.

Bacak Ağrısı İçin Yapılabilecek Masajlar

Bacak ağrısı yaşayan kişiler doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra masajın ağrıyı geçireceğine yönelik olarak da umut bağlamaktadır. Bu sebeple gerek büyük otellerin spa merkezlerine giderek profesyonel masaj yöntemlerinden yararlanmaktadır. Ancak illaki bir otel ya da masaj salonuna gitmek gerekmemektedir. Basit birkaç yöntem ile evinizde de bu mesajı uygulatmanız mümkün olmaktadır.

Kemiklerin olduğu bölgeler, dizler ve bileklere çok baskı yapılmadan hafif bir mesaj yapılması gerekmektedir. Varis sebebi ile ağrı yaşayanlara mesaj yaparken varis damarlarının bulunduğu bölgeye baskı yapılmadan masaj uygulanmalıdır.

Bacak Ağrısı İçin Nereden Randevu Alınmalı?

Bacak ağrısı çekenler doktora gitmeyi pek tercih etmemektedir. Ev ortamında yapılabilecek olan alternatifleri denemekte ve bu yöntemlere ümit bağlamaktadırlar. Ancak çok büyük riskleri taşıyabileceğimizi unutmamamız gerekir. Önemsiz sayılabilecek olan bir bacak ağrısının sonuçlarında bizi çok kötü sürprizler bekliyor olabilir. Sinir sıkışması, damar tıkanıklığı, romatizma, varis gibi hastalıkların hiç birinden haberdar olunmadığında şiddetle artan bir vaka ile karşılaşılır. Bu sebeple ağrı yaşadığımızda evde yapılacak önlemlerden ziyade doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ancak ağrıyı yaşarken hangi doktora gidileceği hakkında bir fikir sahibi değilsek sıradan bir randevu almamızın bize hiçbir faydası bulunmaz. Örneğin aile hekimliğinden randevu almanız durumunda boşuna bir zaman geçirmiş olursunuz. Çünkü aile hekimi tarafından ağrı için kesin bir teşhis konulamaz. Ağrının teşhisinin konulabilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Röntgen, mr, emg ve ultrason muayeneleri neticesinde ancak ağrının kaynağı hakkında kesin tanı konulabilir. Bacak ağrısı şikâyetlerinde gidilecek olan iki tıbbi birim bulunmaktadır. Bunlardan biri kalp damar cerrahisi, diğeri de ortopedi bölümleridir. Bu bölümlerden randevu alındığı zaman ağrının kaynağı araştırılarak kesin tanı konulacaktır.

Bacak Ağrısı Tedavisi

Bacak ağrısı yaşayanların bu ızdırabı bir an önce durduracak olan tedavi için doktora başvurdukları görülmektedir. Ağrının sebebinin kesin olarak belirlenmesinin ardından, sebebine göre tedavi şekilleri de değişmektedir.

Kemikler sebebi ile oluşan ağrılar için çoğu zaman fizik tedavi uygulaması gerçekleştirilirken, damarlarda oluşan damar tıkanıklıklarında anjiyo ve ilaç tedavileri uygulanır. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir ağrı yaşanıyor ise bu durumda da antibiyotik tedavisine başvurulmaktadır.

Tedavi süreci sonuna kadar dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve tedavi kesinlikle yarıda bırakılmamalıdır. Aksi takdirde sürekli olarak tekrarlayan bacak ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Tedavi sonucunda iyileşme durumuna göre, tedavi ya kesilmekte ya da bir süre daha ilaç tedavisine devam edilmektedir.

SON YAZILAR