Ana Sayfa Genel Sağlık

Ayak Parmağı Neden Şişer? – Tüm Detaylarıyla!

Ayak Parmağı Neden Şişer? – Tüm Detaylarıyla!

Ayak parmağı şişmesi, ayakların gün içerisinde vücudun bütün yükünü taşıyan organ olmasından dolayı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple gün içerisinde sürekli yük binmesine maruz kalan ayaklar ve ayak parmağı fiziksel olarak deforme olabilmektedir. Bu deformeler dışında bazı hastalık kaynaklı olarak da ayaklar veya ayak parmağı şişmesi görülebilir.

Ayak parmağı şişmesi, gün içerisinde ayağın alacağı bir darbe ya da zedelenme sonucu meydana gelebilir.

Travma Sonucu Şişlik

Ayak parmakları travmalardan en çok etkilenebilen bir organdır ve bu nedenle geçirilen bir travma sonucu şişebilir ve kızarabilir. Bunun yanı sıra gün içerisinde yapılan ters bir hareket ve zedelenme ayak parmaklarının şişmesine neden olabilir.

Ayak Parmağı Parazitleri ve Enfeksiyonları

Ayak parmakları gün içerisinde sürekli hareket ederler ve terlerler bu sebepten dolayı ayak parmaklarında parazitler ve bakteriler oluşmaya başlar. Parazitlerin ve bakterilerin oluşmasındaki en öncelikli sebeplerden birisi sağlıklı ayakkabı kullanılmamasıdır. Eğer ayak parmağı şişmesi şikayetinden yakınıyorsanız ilk olarak ayakkabılarınız değiştirebilir ve temizleyici önlemler alabilirsiniz.

Ayak Parmağı Kırığı

Ayak parmağı şişmesinin bir diğer sebebi ise ayak parmağı kırıklarıdır. Ayak parmağı kırılmaları, günümüzde genel olarak sporla uğraşan kişilerde görülür. Ayak parmağı kırılması sonucunda, ayak parmakları şişer ve ciddi bir ağrıya sebep olur genç yaşta olan kişilerde bu kırıklar yaşı ilerlemiş olan kişilere göre daha çabuk iyileşme göstermektedir. Ayak parmağı kırıkları kesinlikli bir doktor gözetiminde tedavi edilerek iyileşme sürecine bırakılır.

Ayak Parmağındaki Romatoid Artrid

Ayak parmaklarının şişmesinin nedenlerinden bir diğer nedeni de romatoid artrid olarak adlandırılan kas rahatsızlığıdır. Ayak parmağı kasları belli bir neden sonucu zedelenerek, ayak parmağının şişmesine neden olan sebepler arasında adlandırılır. Bu durum kalıtsal olarak kalabilir ve kişi bu durumdan sonra ayak parmaklarını sağlıklı olarak kullanamayabilir. Parmaklarda şişliğin yanı sıra şiddetli ağrılarda olabilir.

Ayak Parmağı Şişmesine Alınabilecek Önlemler

Ayak parmağı şişmesini giyilen ayakkabılar oldukça önemlidir. Ayaklarda oluşabilecek olası bir rahatsızlık doğrudan vücudun bel ve sinir sistemlerini etkileyerek başka ağrıların veya bozuklukların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle gün içerisinde kullandığımız ayakkabının rahatlığına ve ayak sağlığına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Yüksek topuklu ayakkabılar, ayağa dar gelen ayakkabılar ya da ince burunlu ayakkabılar, ayak pozisyonunu oldukça etkiler ve bozukluklar oluşmasına yol açar. Bu sebeple ayaklarda ve ayak parmaklarında deformasyona yol açar bu tarz ayakkabıların devamlı olarak kullanılması tavsiye edilmez.

Ayak Parmağı Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak parmağı şişmesi ile ilgili evde kendinizin yapabileceği bazı pratik yöntemler vardır bunlar ise şöyle;

Tuzlu Su

Gün içerisinde yorgunluktan ya da parazitler sonucu şişen ayak parmaklarınız için 10 litrelik bir kovaya 300 gr iyotlu tuz dökerek karıştırınız. Daha sonra ayaklarınızı, bu suda 15 dakika bekleterek şişliklerin inmesine ve parmak aralarındaki parazitlerin ve mantarların temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ılık su ayak ve ayak parmağı kaslarınızı gevşeterek olası ağrıları da dindirecektir.

Tonik

Tonikler ayak ve ayak parmağı şişmelerinde eskiden beri kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. Gazlı su ile ayaklara ve parmaklara tonik yaparak, şişliklerin inmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda gazlı su kasları rahatlatırken ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Limonlu Doğal Karışım

Bir miktar limon sıkılarak suyu ayrıştırılır ve bu saf limon suyu, toz tarçın ve zeytinyağı ile karıştırılarak hamur haline getirildikten sonra parmak aralarına uygulanır. Daha sonra bir parça bez ile sararak 2-3 saat kadar sarılı tutulur. Bu yöntem hem ayak şişmelerinde hemde ayak parmağı şişmelerinde uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir.

Kontrast Banyosu

Kontrast banyosu ayak parmağı şişmesi sonucunda kullanılan bir başka yöntemdir. Kontrast banyosu yapılışı ise şöyle;

İlk olarak bir kova sıcak su ve bir kova soğuk su yan yana koyulur. Ayaklar ilk önce sıcak suya sokularak 20 dakika kadar bekletilir. Ardından soğuk suya batırılır. Bu işlemi 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu şekilde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, ayak parmaklarına yeterli kanın gitmesini sağlayarak, ayakların ve ayak parmaklarının gevşemesine büyük ölçüde yardımcı olabilir ve ağrıları azaltabilirsiniz.

Buz Kompresi

Buz kompresi de şişen ayak parmakları için kullanılan yöntemlerden birisidir. Ağrıların azalmasına ve şişliklerin inmesine yardımcı olur. Buz torbasını ayak parmaklarınızdaki şişlik ve ağrı olan yerlere 15 saniye süreyle, bastırarak uygulayabilirsiniz.

Ayak Parmağı Şişmesine İyi Gelen Besinler

Vücuttaki şişliklerin inmesine yardımcı olması açısından genel olarak içerisinde E vitamini barındıran besinlerin tüketilmesi önerilir. İçerisinde E vitamini barındıran başlıca besinlerden birkaç tanesi özellikle yeşil yapraklı sebzeler, badem, patates, fıstık, yer elması, ceviz gibi besinlerdir. Bu besinler şişliklerin inmesine neden olur ve ağrıların azalmasına ve tamamen dinmesine yardımcı olur. Ayak parmaklarında oluşan şişlikler genellikle basit nedenlerden dolayı oluşabilir bu durumlarda bu doğal yöntemler denenebilir fakat bunların sonucunda da parmak şişliklerin de düzelme görülmez ise en kısa zamanda uzman bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

SON YAZILAR