Ana Sayfa Genel Sağlık

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak bileği gün içerisinde en çok kullandığımız eklemlerden birisidir. Dolayısıyla ayak bileği ağrısı son derece yaygın bir şikayettir. Ayak bileği ağrısına uygun tedavi uygulanabilmesi için teşhisin doğru konulması gerekir.

Ayak bileği ağrısı eklem hastalıkları, çatlaklar, kemik kırıkları, obezite gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ayak bileği ağrısı tedavisinde klinik tedavinin yanı sıra doğal çözümlerinde etkisi yüksektir.

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileği ağrısı birçok neden sonucu olabilir. Bunu tam olarak belirleyebilmek için uzman bir doktor muayenesine gerek duyulmaktadır. Ayak bileği ağrısına neden olabilecek bazı durumlar ise şöyle;

Ayak Bileği Burkulmaları: Ayak bileğinin burkulmasıyla, bileklerde bulunan bağ dokuları zarar görür. Bu burkulmalar sonucu ayak bileğinde çok şiddetli ağrılar oluşur.

Ayak Bileği Çatlakları: Ayak bileği çatlakları çok sık rastlanan bir durumdur. Ayak bileği çatlaklarının da farklı türleri vardır bunların bazıları fizik tedavi ve kremlerle tedavi edilebilirken bazıları ise ameliyat gerektirebilir.

Kıkırdak Hasarları: Daha önceki yaşantısında ayak bileği burkulması veya kırılması gibi sakatlık geçiren bir kişinin ayak bileği kıkırdağı, zedelenip ya da sakatlanmaya daha yatkındır. Kıkırdak sakatlanması basit hasarların yanı sıra ayak bileği arterit’ine kadar yol açabilir.

Sinir İltihabı: Ayak bileği etrafında herhangi bir sinir iltihabı meydana gelebilir. Buda ayak bileği ağrısına neden olabilir. Sinir iltihapları ayağın bileğe bağlı olduğu kısımdaki sinirlerin zarar görerek iltihaplanmasıyla meydana gelir.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak bileği ağrısı tedavisi, tamamen ağrının sebebine bağlı olarak yapılır. Bu yüzden herhangi bir tedavi uygulamaya başlamadan önce tam olarak ağrının neden kaynaklandığının öğrenilmesi gerekir. Eğer ayak bileği ağrınızın tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorsanız uzman bir doktora muayene olmanız faydalı olacaktır. Ayak bileği ağrısına iyi gelen bazı çözümler ise şu şekilde;

  • Ayak bileği ağrısı tedavisinde ilk olarak uygulanması gereken durum eklemin dinlendirilmesidir. Eklemi dinlendirerek ayak bileğinde oluşan iltihabın çekilmesine ve kaybolmasına yardımcı olmuş ve bu sayede iyileşme sürecini hızlandırmış olursunuz. Dinlenme sırasında ayak bileği koruyucuları takılabilir.
  • Ayak bileği vücudun ağırlığını taşıyan bir eklem olduğu için gün içerisinde fazla yüke maruz kaldığı takdirde zedelenip ağrılara sebep olabilir. Bu durum fazla kilolu olan kişilerde daha fazla görünür. Bu ağrıların oluşmaması için kilo kontrolü sağlanmalıdır.
  • Soğuk veya sıcak ısı pedi, ayak bileği ağrısında kullanılan çok yaygın yöntemlerden birisidir. Donma etkisi yaratıp deriye zarar vermemesi açısından buzu bir havluya sararak kompres uygulayın. Sıcak veya soğuk kompresi günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.
  • Ayak bileği ağrıları için kas gevşetici kremlerle birlikte masaj uygulayabilirsiniz. Bu kremler ayak bileği kaslarını ve bağ dokularını rahatlatacağından dolayı iyileşmeye fayda sağlayacaktır. Mümkünse masajdan sonra ayak bileğini yeterince dinlendirmeye çalışın.
  • Fizik tedavi günümüzde birçok eklem rahatsızlığı tedavilerinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Fizik tedavisi klinik ortamlarda uygulandığı için bu yönteme doktor muayenesi olmadan başlayamazsınız. Fizik tedavi sırasında kaybedilen ve zayıflayan kasların geri kazandırılması için hastalara farklı yöntemler uygulanır.
  • Bazı doğal bitki çaylarının kas gevşetici özelliği bulunduğundan dolayı, eklem rahatsızlıklarında ve ayak bileği ağrısında gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Listelemiş olduğumuz bu maddeler ayak bileği ağrısı için faydalı olabilecek yöntemlerdir. Her kişide aynı etkiyi gösteremeyebilir. Bu durumdan dolayı ayak bileği ağrısının en doğru tedavi yöntemini size uzman bir ortopedi doktoru yaptığı tetkikler sonucu daha net ve kesin olarak belirtecektir.

SON YAZILAR