Ana Sayfa Genel Sağlık

Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ailevi akdeniz ateşi hastalığı genel olarak karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklemlerde şişlik, ayaklarda ağrı ve ateş şeklinde ataklar halinde görülen genetik bir hastalıktır. Bu ataklar hastalığın seviyesi ve hastanın durumuna göre bazen 3-4 gün bile sürebilmektedir. Atak sonlandığında ise tüm semptomlar ortadan kalkar.

Dünyanın her yerinde görülebilen bu hastalık genel olarak Akdeniz ülkelerinde görüldüğü için ve genetik olarak meydana geldiği için adına Ailevi Akdeniz Ateşi denilmiştir. Türkiye’de hastalığın dağılımı ise biraz farklıdır. Akdeniz bölgesinde çok olmasına rağmen ege ve iç Anadolu bölgelerinde de sıklıkla görülmektedir. Genel olarak hastalık çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının İngilizce adı ise Familial Mediterranean Fever (FMF)dir. Çoğu zaman bu hastalık FMF olarak anılmaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) ya da FMF hastalığının belirtileri genellikle şu şekilde görülür;

  • Karın ağrısı; Karın bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılar ortaya çıkabilirken çoğunlukla bu ağrılar apandisitle karıştırılmaktadır. Bu ağrının sebebi ise bağırsak zarında meydana gelen iltihaplanmadır.
  • Ateş; zaten hastalığın adından da anlaşılabileceği gibi Ailevi Akdeniz Ateşi, ailesel yani genetik bir hastalıktır, Akdeniz bölgesinde görülür ve en önemli belirtisi yüksek ateştir. Bazı durumlarda ateş 40 derecelere kadar çıkabilmektedir.
  • Eklem ağrıları; genel olarak eklem ağrıları dizlerde ve ayaklarda görülür. Bazen de dizlerde ve ayaklarda şişlik olarak belirti göstermektedir. Eğer ağrı ve şişlik göğüs bölgesinde oluyorsa bunun nedeni akciğerdeki iltihaplanmadır.
  • Bulantı ve Kusma; bazı hastalarda karın ağrısı ataklarında bulantı ve kusma gibi semptompar da görülmektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşinin Nedeni Nedir?

Ailevi Akdeniz Ateşinin nedeni bilinmese de adı üzerinde genetik bir hastalıktır. Soya çekim özelliğinde olan bu hastalığın genlerde meydana gelen bozulma dolayısıyla ortaya çıktığı ve nesiller boyu devam ettiği düşünülmektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Ne Gibi Sorunlara Yol Açmaktadır?

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının bazı organlarda amiloidin denilen bir protein birikimi yapmasıyla organlar fonksiyonlarını kaybeder ve organ yetmezliği meydana gelebilir. FMF Hastalığı ilerledikçe genel olarak böbrek yetmezliği görülmektedir. Bu da hastanın hayatını tehlikeye sokmaktadır. Amiloidin proteini vücutta damarlarında yapısını bozmasına neden olmaktadır. Bazı FMF hastalarında ise düşük ve kısırlık gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığının Tedavisi

Fmf hastalığı yani Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığında kolşisin denilen bir ilaç kullanılmaktadır. Hastalığın seviyesine göre bu ilacın dozu artırılır veya azaltılır. Bu ilaç ağrıları, ateşi ve şişkinlikleri geçirmese de atağın şiddetinin azaltılmasını ve süresinin kısalmasını sağlamaktadır. En önemli özelliği ise proteinin diğer organlarda birikmesini önlemesidir. Bu yüzden kesinlikle FMF hastalarının ilacını aksatmaması ve saati saatine kullanması istenir. Hastalığın belirtileri oluşmaya başladığında gece gündüz aç veya tok denilmeden ilaç kullanılmalı veya doktor gözetiminde dozu artırılmalıdır. Bu sayede ataklar hafif şekilde atlatılabilir.

SON YAZILAR