Ana Sayfa Genel Sağlık

Yüz Yağlanması Neden Olur?

Yüz Yağlanması Neden Olur?

Genel olarak ergenlik dönemi ve sonrasında ortaya çıkan, uzun yıllar boyunca etkisi devam eden bir cilt problemidir. Yüz yağlanması ortaya çıkma sebeplerinin başında yetersiz beslenme ve cilt gözeneklerinin daha fazla sebum salgılamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmakta bir zaman sonra yağlanma problemi ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.

Genellikle ergenlik dönemin de başlayan bu problem bazı kişilerde ergenlik döneminin sona ermesiyle kendiliğinden düzelebilmektedir. Yüz yağlanmasının kesin çözümü kişiden kişiye değişmekte olup bazı kişilerde ilaç tedavisi veya doğal yollar ile son bulabilirken, bazıların da sadece azaltılabildiği görülmüştür. Bu yüzden kesin çözüm gibi bir şey söylemek mümkün değildir.

Yüz yağlanması nasıl tedavi edilir sorusunu kendinize sorduğunuzda ilk olarak tedavi için doktorunuza başvurmalısınız. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeniz probleminizin daha da artmasına sebep olabilir. Yüz yağlanmasından nasıl kurtulabilirim sorusunun en doğru cevabını ve nasıl tedavi edilebileceğini doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Yağlı cilt problemi yaşayan bireylerde cilt gözenekleri daha büyük olduğundan içerisinde yağ, kir ve tozların birikmesiyle siyah nokta, sivilce ve akne problemleriyle en sık karşılaşan cilt tipidir. Bu problemin tedavi edilmemesi durumun da  sıkça farklı cilt problemleriyle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yüz Yağlanmasını Nasıl Önleyebilirim?

Yüz yağlanmasını tamamen tedavi etmek, azaltmak veya dengelemek için ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerektiğini belirtmiştik. Bu probleminizi  azaltmak ve  sebum salgısını dengelemek için neler yapabileceğinizi maddeler halinde  sizler için sıraladık.

  • Beslenme alışkanlığınızı değiştirip. Yağlı yiyecekleri fazla tüketmekten kaçının ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışınız.
  • Günde en az 8 bardak su tüketmeye özen gösteriniz.
  • Tuz, karbonat ve şeker kullanımını azaltınız.
  • Yüzünüze haftada bir kez kil maskesi uygulayabilirsiniz. Kil maskesi içinde bulunan bileşenler sayesinde yüzünüzdeki yağlanmayı hafifletecektir.
  • Sürekli olarak farklı kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının, onun yerine bir dermatoloji uzmanı ile görüşerek doktorunuzun önerdiği ürünleri kullanmanız daha faydalı olacaktır.
  • Yüzünüzü günde iki kez sabah ve akşam olacak şekilde sadece su kullanarak yıkayınız. Yüzünüzü sürekli yıkamanız yüz yağlanmasının önlenmesinin aksine daha da artışına sebep olacaktır.

SON YAZILAR