Ana Sayfa Genel Sağlık

Yetişkinlerde Gaz Sancısı

Yetişkinlerde Gaz Sancısı

Gaz Sancısı günümüzde sadece bebeklerde görüldüğünü düşünmek yanlış bir durumdur. Yetişkinlerde gaz sancısı günümüzün rahatsızlıklarından birisidir. Şüphesiz hayatta bizim için olan en önemli şey sağlığımızdır. En ufak bir sebepten dolayı oluşan rahatsızlıklar günümüzü kötü geçirmemize sebep olabilir, Bunlardan biriside gaz sancısıdır. Güzel bir yemek sonrası karın bölgesinde oluşan gaz şişkinliği adeta gününüzü kabusa çevirebilir.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Yetişkinlerde gaz sancısının temel sebebi tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır, besinlerin içerisinde bulunan şeker miktarı yüksek oranda gaz sancısına neden olur. Gaz oluşumunda bağırsaklarda bakteriler tarafından tam sindirilmeyen gıdaların sonucu oluşur. Bu gıda kalıntıları bağırsaklarda şişkinlik ve kişiyi rahatsız eden gaz oluşumlarına neden olur. Yetişkinlerde gaz sancısının diğer nedenleri ise mide , bağırsak hastalıklarından dolayı yada akciğer hastalıkları sonucu gaz sancısı olabilir. Sindirim sisteminde gaz oluşmasının sebeplerinden biriside ağızdan yutulan havadır gün içerisinde yemek yerken, sigara içerken ve su içerken yapılan sıradan durumlar esnasında ağızdan hava yutabiliriz. Fark etmeden yuttuğumuz bu hava gaz sancısına neden olabilir.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde oluşan gaz sancısı cerrahi bir nedenden dolayı oluyorsa hasta ameliyat edilir.Gaz sancısının nedeni cerrahi bir durum değilse altta yatan hastalıklar araştırılmalıdır. Nedensiz yere genel olarak yemek yedikten sonra oluşan gaz sancısı olan hastalar ilk olarak beslenme tarzına dikkat etmelidirler.

  • Hızlı değil yavaş ve sindirerek yemek yiyin
  • Lifli gıdalardan uzak durun
  • Toleransı olmayan yiyeceklerden uzak durun (süt ve baklagiller gibi)
  • Vücudun yenilen besinleri hazmedip gaz oluşumuna neden olmaması için uyumadan 4 saat önce yemek yenmelidir.
  • Mide üşütmelerine dikkat edilmelidir
  • Düzenli olarak beslenmeli ve tek öğünde aşırı yemek tüketilmemelidir
  • Ayakları üşütmek gaz oluşumuna neden olur bu yüzden ayakları üşütmemeye özen gösterilmelidir
  • Sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir
  • Gaz sancısının oluğu bölgeye sıcak su torbası koymak sancının azalmasına fayda sağlayacaktır
  • Ilık su tüketimi gaz sancılarında etkili ve pratik bir yöntemdir

Bu maddelerin yanı sıra yemekten sonra yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş sindirimi kolaylaştırmakla beraber mide de sıkışmış gazların atılmasına neden olacaktır. Buna ek olarak eczanelerde reçetesiz olarak satılan gaz hapları da gaz sancısını oldukça rahatlatacaktır. Yetişkinlerde gaz sancısı her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de ciddi hastalıkların habercisi de olabilir bu nedenle geçmeyen gaz sancınız varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır.

SON YAZILAR