Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları

Yeni Doğan Aşı Takvimi

Yeni Doğan Aşı Takvimi

Yeni doğan için aşı takvimi çocuk yaştaki kişilerin daha sağlıklı bir şekilde gelişme veya büyüme sağlayabilmeleri konusu için ve birçok çeşidi bulunan bulaşıcı türde hastalıklardan korunabilmesi için aşı yaptırılması gerekmektedir. Bu konuda ise ülkemiz tarafından genel olarak uygulanmakta olan bir aşı takvimi insanlara veriliyor olmaktadır. Henüz yeni doğumu gerçekleşmiş olan bir çocuğa yani ilk bir ayını doldurduğu zaman verem aşısı yapılması gerekmektedir. Bu çocuk iki aylık olduğu zaman ise sırasıyla boğmaca aşısı, tetanos aşısı, polio karma ve difteri aşıları yapılması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz polio karma aşısının bir diğer adı ise DPT polio olarak biliniyor olmaktadır.

Bilmiyor olabilirsiniz o yüzden açıklamada yarar duyuyoruz. Polio bir çocuk felci hastalığı olmaktadır. Bundan dolayı aşısının yapılması kesinlikle tek çözüm olmaktadır. Çocuklarımı 4. aylarını doldurduğu zaman ise bu karma aşısının yenilenmesi durumu söz konusu olmaktadır. Yine aynı karma aşısı çocuklarımız 6. aylarına girdiği zaman tekrar yapılmaktadır. 9. ay itibari ile çocuklarımıza çiçek aşılarının yapılması gerekmektedir. Kızamık hastalığı için bulunan aşı ise çocuklarımıza yaklaşık olarak 14 ile 16 aylık iken yapılması gerekmekte olan bir aşı türü olmaktadır. Daha sonra ki aşama ise yine karma aşısı yani DPT polio aşısının yenilenmesi olmaktadır.

Bu aşının tekrar yenilenme süreci ise çocukların 19 ile 25 aylık dönemleri arasında olmaktadır. İşte yeni doğan için aşı takvimi ise bu aşıların ne zaman hangi tarihte yapılıp yapılmadığını içermekte olan bir takvim türü olmaktadır. Yeni doğan için aşı takvimi, virüs ve bakteri çeşitlerinin neden olabileceği hastalık durumlarına karşı özellikle çocukları koruyabilmek adına geliştirilmiş aşıların insanlara hangi günler, aylar ve yıllar içerisinde vurulması gerektiğini de belirtiyor olmaktadır. Bundan dolayı yeni doğmuş olan bir çocuğun bu aşı takvimine ihtiyacı bulunmaktadır.

Yine aynı şekilde çocuklu ailelerin aksatmadan bu verilmekte olan takvime uyması ve çocuklarına zamanında aşılarının yaptırılma durumunu sağlaması gerekmektedir. Bu aşıların verilen tarihlerden evvel ya da verilen tarihlerden sonra yaptırılması büyük sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı tam tarihlerinde aşı yaptırmak için ilgili kuruma gitmek hem çocuklarınızın sağlığı hem de sizin içinizin rahatlığı açısından oldukça önemli olmaktadır.

SON YAZILAR