Ana Sayfa Bitki

Yediveren Çileği Nasıl Yetiştirilir?

Yediveren Çileği Nasıl Yetiştirilir?

Sofralarımızın en lezzetli tatlarından birisidir çilek. Günümüzde dolaplarımızı dolduran ürünler ne kadarda lezzetli olsalar da bunları tüketirken sürekli içimizde bir şüphe olur ve gönül rahatlığıyla o sebzeleri ve meyveleri tüketemeyiz bunun sebebi ise ürünlerin daha iyi görünmesi ve tadı olması için kullanılan ilaçlardır. İlaçların çok kullanılması sebebiyle organik tarımcılık ülkemizde oldukça azalmıştır ve bu da kişilerde hobi amaçlı veya ticari amaçlı kendi bahçe ve ev ortamlarında çilek ve yediveren çileği nasıl yetiştirilir gibi arayışlara düşürmüştür.

Yediveren Çileği Yetiştiriciliği

Günümüz hobi bahçelerinde ve ticari amaçla kurulan bahçelerin %95 inde yediveren çileği ekilmektedir oldukça verimli olan bu çileklerin ortalama 5 yıl ömürleri vardır Kısacası yediveren çileği nasıl yetiştirilir bahsedelim.

Öncelikle çileğin dikileceği ortam seçilmeli ve ticari amaçlımı yoksa hobi amaçlımı yapılacağına karar verilmelidir. Çilek yetiştirilecek toprağın hastalıksız olması ve su tutma oranının düşük olması gerekmektedir. Yediveren çileği ticari amaçla ekilecek ise arazide dönüm başına 1 ton çiftlik gübresi atılacak şekilde hesaplanmalıdır.

Yediveren Çileği Fidesi Seçimi ve Dikimi

Çilek yetiştiriciliğinde en önemli faktörlerden biriside ekilecek olan çileğin verim oranı iyi olması sağlıklı bir fide olması gerekmektedir bu nedenle fide satın alırken aldığınız firmaların ne kadar güvenilir olduğuna dikkat etmeli ve araştırmalısınız. Hasta ve zayıf ve 8-10 cm boyunun altında fidelerin satın alınmamasına dikkat etmeliyiz.

Yediveren çileklerinin dikim zamanı iklim şartlarına göre değişmekle beraber genel olarak nisan mayıs aylarında ekilir büyük arazilerde 1mt*1mt olacak şekilde 35 cm aralıklarla dikilmelidir. Fidelerin ekimi bittikten sonra can suyu verilmelidir. Çilekler suya karşı oldukça hassas bitkilerdir bu nedenle sulamaya çok dikkat edilmelidir sulamada karık sulama ve yağmurlama sulama kullanılmalıdır.

Yediveren Çileği Gübreleme

Yediveren çileği nasıl yetiştirilir sorusunda en çok dikkat edilmesi gerek bir konuda çileğin gübrelenmesidir. En iyi gübrelenme toprak analizi sonrası yapılmaktadır bu nedenle gübreleme yapılmadan önce kesinlikle toprak analizi yapılmalıdır. Ticari amaçlı firmalarda daha sağlıklı ve verimli bir çilek yetiştirmek için kesinlikle bir tarım mühendisiyle beraber çalışmalar yapmalısınız. Doğal hayvan gübreleri kullanmanız hem veriminizi arttıracak ve ürününüzün tadını daha da güzelleştirecektir.

SON YAZILAR