Ana Sayfa Genel Sağlık

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları vücudun birçok farklı bölgesinde oluşan, çok farklı sebeplerle meydana gelen semptomlardır. Aslında çok rahatsız edici bir görüntüye sahip olmasalar da sıklık arttıkça farklı bir görünüm verebilmekte ve kişilerde endişeye sebep olabilmektedir.

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları alerjilerden kaynaklanabildiği gibi geçici bazı sebepler sonucu da meydana gelebilmektedir. Bunlar bazen lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar olabilmektedir.

Vücudun belirli bir bölgesinde yoğunlaşan kırmızı noktaların yanı sıra vücudun diğer bölgelerine dağılan kırmızı kan lekeleri şeklinde görülebilir. Aniden meydana gelebilir veya yavaş yavaş birbiri ardına da çıkabilirler. Eğer kaşıntıya veya ağrıya sebep oluyorsa durumun ciddiyeti açısından doktora görünmeyi ihmal etmemek gerekir.

Vücutta kırmızı kan noktaları belirtilerinden bazıları ise şunlar;

  • Vücutta kırmızı kan noktaları çoğunlukla alerji kaynaklı oluşmaktadır. Kişi öncelikle alerji testi yaptırmalı ve testin sonucuna göre hareket etmelidir.
  • Alerjiler haricinde ise böcek sokmaları etkili olabilmektedir. Örneğin sivrisinek benzeri bazı böceklerin sokması sonucu, sadece sokulan bölge için değil, bölgenin etrafında da birçok kırmızı nokta ortaya çıkabilir. Bu durumda kırmızı noktaların oluştuğu bölgede kaşıntıyla birlikte tahriş de meydana gelebilir. Bununla birlikte kaşıntı uzun süre geçmemişse daha ciddi sebepleri olabilmektedir.
  • Uyuz hastalığı da gösterilen sebeplerden birisidir. Buna genellikle deride oluşan pullanma eşlik eder. Bu durum daha çok parmak ve parmak arası bölgelerinde gözlenmektedir.

Vücutta kırmızı kan noktaları görülmesine neden olan diğer sebepler;

  • Kızamık rahatsızlığında, vücuttaki küçük kırmızı noktalar önce yüzde ortaya çıkar ve tüm vücuda yayılır. Kızamık ciddi bir rahatsızlığa dönüşebileceğinden doktora başvurmadan tedavi süreci yürütmemek gerekir.
  • Yine akne hastalığı da ciltte oluşan bakterilerin yol açtığı bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Akneler ilk olarak küçük kırmızı nokta şeklinde ortaya çıkarlar.
  • Güneş alerjisi de kırmızı noktalara sebep olabilmektedir. Güneş alerjisi olan kişiler güneşten koruyucu krem kullanmadıklarında ortaya çıkabilir.
  • Çok soğuk ya da çok sıcak havaya maruz kalmak da alışkın olmayan bünyelerde kırmızı lekeler görülmesine sebep olabilir.
  • Doğum lekesi olarak, bebek dünyaya geldiğinde veya sonraki süreçte de bu kırmızı noktalar oluşabilmektedir.

Kırmızı Noktalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları oluşmasına sebep olan diğer unsurlar ise kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, yani gıda alerjisi şeklinde meydana gelen rahatsızlık olabilmektedir. Bu durumda da vücudun belirli bölgesinde ya da tümünde ortaya çıkabilmektedir.

Purpura hastalığı ise vücuttaki küçük kan damarlarının güçsüzleşerek sızıntıya yol açmasıdır. Bu sızıntı sonucu kırmızı veya mor noktalar oluşabilir. Bunların dışında hijyenik problemler de bir diğer sebep olarak gösterilmektedir. Temizlik kurallarına dikkat etmeyen, spor gibi yoğun bir aktivite sonucu yıkanmayan, kirli kıyafetleri giyen kişilerde ortaya çıkan rahatsızlıklardan birisi kırmızı noktalar olabilir.

Alınabilecek Çeşitli Önlemler

Vücutta kırmızı kan noktaları otuz yaş üstü kişilerde sık sık gözükebilen bir rahatsızlıktır. Kol, göbek, omuz, göğüs olmak üzere vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Bunun sebebi yaşın ilerlemesiyle birlikte vücudun damarlarında meydana gelen değişimlerdir. Özellikle kişiyi yıpratıcı türden yaşam tarzına sahip olmanın, yaşın ilerlemesiyle birlikte gelen birçok etkisinden biridir. Bu sebeple yaşam tarzına dikkat etmek, düzenli ve sağlıklı beslenmek için yöntemler aramak vücutta kırmızı kan lekeleri görülme ihtimalini azaltacak ve vücudunuzda meydana gelen değişimleri daha sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Vücutta Görülen Küçük Kan Noktaları İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları görülmesi halinde endişe duyulması muhtemeldir. Ancak bu durumun yukarıda saydığımız birçok nedenden kaynaklandığı da bir gerçektir. Öncelikle nedenlerinin araştırılması en doğru tespitin yapılması için önemlidir. Bu sebeple hangi doktora görünmek gerekir gibi düşünülebilir.

Cilt rahatsızlığı olması muhtemel olması sebebi ile öncelikli olarak dermatoloji uzmanına, sonrasında da bu bölümde tespit edilemeyen rahatsızlıklar için ise dâhiliye uzmanına gözükmekte yarar bulunmaktadır. Dâhiliye uzmanı da dermatolog da sizden belli başlı tahliller isteyebilir. Bu tahlillerin talep edilmesi endişe duymanıza sebep olmamalıdır. En doğru tanı ancak gerekli tahliller yapıldıktan sonra konulacaktır.

SON YAZILAR