Ana Sayfa Genel Sağlık

Vücutta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vücutta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vücutta kaşıntı nasıl geçer? Vücudumuz bir makine gibidir ve işleyişinde birtakım aksaklıklar olduğunda bize bunu bildirmek için bazı belirtiler gösterir. Eğer bu belirtiler olmasaydı vücudumuzda ortaya çıkan rahatsızlıkları fark edemezdik ve hayatta kalmak neredeyse imkânsız hale gelirdi. Vücuttaki kaşıntının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepleri birkaç madde halinde incelemekte yarar görmekteyiz. İste kaşıntının bazı sebepleri;

 • Kaşıntının; alerji sebebi ile ortaya çıkması,
 • Cilt kuruluğundan kaynaklanması,
 • Karaciğer kanseri habercisi olması,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Psikolojik rahatsızlıklar,
 • Kuru havadan kaynaklı olarak cildin nemini yitirmesi,
 • Kan kanseri habercisi olması,
 • Böbrek hastalıklarının şikâyetleri arasında olması,
 • Sarılık belirtileri arasında olması,
 • Beslenme yetersizliği,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Terleme sebebi ile oluşan tahrişler,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Vücutta baş gösteren çeşitli enfeksiyonlar,
 • Cilt hastalıkları

Gibi pek çok etkeni olabilmektedir. Bu sebeple kaşıntıya neyin sebep olduğunu teşhis etmek gerekir.

Kaşıntıya Çareler Üretmek Mümkün

Vücutta kaşıntı nasıl geçer? Diye merak edenler birçok yönteme başvurarak kaşıntıyı yok etmenin yollarını aramaktadır. Kaşınan bölgelerinizi daha çok kaşımak, beraberinde daha çok kaşınma hissi getirecek ve sizi sonu gelmeyen bir uğraşla baş başa bırakacaktır. Bu sebeple daha farklı yöntemler denemek zorundasınız. Akla gelen ilk çözümlerden biri şüphesiz su olmaktadır. Soğuk suyla alacağınız bir duş eşsiz bir rahatlama hissi oluşturacaktır. Fakat bu da şiddetli kaşıntı sahipleri için geçici bir çözüm olabilir. Kaşıntının olduğu bölgeye soğuk su veya buz uygulamak da etkili bir çözüm olabilir. Bunun yanında limonun da kaşıntı önleyici bir etkisi vardır. Limonun suyunu çıkararak bir pamuk yardımıyla kaşıntı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Vücutta kaşıntı nasıl geçer? Diye araştırırken bu yöntemleri tedavi şekline dönüştürerek sonuç alana kadar birkaç kez uygulamanız gerekebilir. Fakat limon hassas ciltlere zararlı olabilmektedir. Kaşıntı için en çok tavsiye edilen şeylerden birisi de yulaf ezmesidir. Vücudu rahatlatıcı bir etki yapar. Yulaflı sabun kullanmak da etkili olarak kullanılabilecek bir diğer yöntemdir.

Diğer bir etkili yöntem de karbonat kullanımıdır. Karbonat su ile karıştırılarak vücutta kaşınan bölgeye uygulanabilir. Üç yemek kaşığı karbonata bir yemek kaşığı su ekleyerek karıştırıp merhem kıvamına getirdikten sonra kaşınan bölgenize sürebilir ve bir süre beklettikten sonra yıkayarak etkili bir tedavi uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi de kaşınan vücudu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Eğer küvetiniz varsa su dolu küvete 2-3 su bardağı elma sirkesi ilave ederek bir süre suda kalmak şeklinde bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Vücutta kaşıntı nasıl geçer? Sorusunun bir diğer cevabı için geliştirilmiş olan bir yöntem de elma sirkesini pamuk yardımıyla kaşınan bölgenize uygulamaktır. Kaşınan bölgelerinizi rahatlatmak için kekik de kullanabilirsiniz. Bunu uygulamak için de bir yemek kaşığı kekiği iki bardak kaynamış suda bekletmenin ardından oluşacak tonik soğutularak süzülmelidir. Ardından bez yardımıyla elde edilen tonik kaşınan bölgeye uygulanabilir. Kekik suyunu korunaklı bir yerde muhafaza edebilir ve tekrar kullanabilirsiniz. Bir diğer kaşıntı geçirici madde de nane yağıdır. Nane yağı da kaşıntıyı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bunun için 3-4 damla nane yağını bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak kaşıntı bölgesine sürebilir, vücutta kaşıntı nasıl geçer? Sorusunun karşılığı olarak bu karışımı masaj yaparak kaşınan bölgeyi rahatlatabilirsiniz.

Bitmek Bilmeyen Kaşıntılar İçin Tek Çare Doktor Kontrolü

Eğer vücudunuzda ani bir kaşıntı başladıysa ve üç günün ardından şiddetli bir şekilde devam ediyorsa ciddi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapacağınız şey doktora başvurmaktır. Doktorunuz hastalığınızın teşhisi neticesinde uygun ilaç ile tedavi sürecine başlayacaktır. Bazen kaşıntı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumlarda kaşıntıyı ciddiye almak gerekir.

Bunların yanında hamile kadınlarda da rahatsız edici derecede kaşıntı görülebilmektedir. Yukarıda bahsedilen yöntemlerden uygun olanları hamile kadınlar için de kullanılabilir. Yulaf banyosu, soğuk banyo veya soğuk kompres uygulamak, ıslak havlu tutmak, kaşıntıya iyi gelen bitkisel sabunlar kullanmak gibi yöntemler hamile kadınların rahatlamasını kolaylaştıracaktır.

Vücutta kaşıntı nasıl geçer? Şeklinde arama motorlarında sıklıkla aranan bu sorunun karşılığını bir nebze de olsa yazımızda bulduğunuzu umuyoruz. Ancak tüm bu tedavi yöntemleri geçici rahatlatmalar sağlayacağı için kaşıntının ana sebebinin belirlenmesi adına vakit kaybetmeden hekime görünmekte yarar bulunmaktadır. Aksi takdirde geç kalınmış bir tanı hayati risklerle karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. Sonucu hüsranla bitecek olan bir yola girmemek adına doktor kontrolünde kaşıntının tespitinin yapılması ve akabinde en doğru tedavi yönteminin yine hekim tarafından önerilen tedavilerle gerçekleştirilmesi sağlığınız için yararlı olacaktır.

Vücutta oluşan kaşıntılar günlük hayat kalitenizi de etkiyeceği için toplumda bulunmak istemezsiniz. Dolayısı ile kendini toplumdan soyutlama yoluna giderek a sosyal bir hayata adım atmış olursunuz. Bu sebeple sağlığınıza değer vermeli ve doktor kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

SON YAZILAR