Ana Sayfa Genel Sağlık

Varise İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Varise İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Ayakta çalışan insanlarda sıklıkla görülen varis probleminin farklı tedavi yöntemleri olsa da, varise iyi gelen şifalı bitkileri de herkes merak etmektedir. Günümüzde güzellik sektörü de dahil olmak üzere doğal olana ilgi büyüktür. Bu nedenle varise iyi gelen bitki çaylarından ve varise iyi gelen bitkisel yağlardan söz edeceğiz. Varise iyi gelen şifalı bitkilerin bazıları dahili, bazıları da harici olarak kullanılmaktadır.

Varise İyi Gelen Bitkiler

Varise iyi gelen şifalı bitkiler at kestanesi, sedef otu, çoban çantası, asma yaprağı ve tavşan meyvesidir.

Rezene

Varise iyi gelen bitki çayları arasında ilk sırada rezeneden söz edebiliriz. İçeriğinde Pektin bulunduran rezene, damarların genişlemesini önlemekte ve kan basıncını düzenleyerek varis oluşumunun önüne geçmektedir. Vücuda olan faydaları sadece varisi iyileştirmekle sınırlı kalmayan rezene aynı zamanda strese de iyi gelmektedir. Eğer varis probleminiz varsa günde en az bir fincan rezene çayı içmelisiniz. Hazırlamak için bir tatlı kaşığı kurutulmuş rezene tohumunu bir fincan kaynamış suyun içerisine atın ve beş dakika dinlenmesine izin verdikten sonra süzerek için.

At Kestanesi

İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran at kestanesi, bu özelliği sayesinde damarları güçlendirmekte, varise bağlı damar genişlemesi ve şişmesinin önüne geçmektedir. Ancak günümüzde çok fazla kullanılmayıp, genellikle atılmaktadır. Aslında çok fazla kullanmamak da gerekir çünkü at kestanesinin zehirli etkisi bulunmaktadır. Ancak doğru kullanım gerçekleştirilirse varis için etkili olacaktır.

Sedef Otu

Varise iyi gelen şifalı bitkiler arasında sedef otundan da söz etmeden geçmek olmaz. İçeriğinde çok sayıda bitkisel yağ asidi bulunduran bu bitki, kanın pıhtılaşmasını önleyerek varis üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Çoban Çantası

Çok fazla tüketilmese de çoban çantasının varise iyi gelen bitki çayları arasında özel bir yeri bulunmaktadır. Direkt olarak varisli damarın içinde bulunan kana etki eden çoban çantası kanı sulandırır ve pıhtılaşmayı önler. Dolayısı ile varis üzerinde etkisi söz konusudur. Ancak, etkin sonuç için düzenli kullanımın gerektiğini unutmamalısınız.

Asma Yaprağı

Genellikle yemek olarak tükettiğimiz asma yaprağını bitki çayı olarak içecek olursanız, çok kısa bir zaman içerisinde kana karışır. Kanı sulandırır. Dolayısı ile varisin görüldüğü damardaki kanın pıhtılaşmasını önler ve damar şişmelerinin önüne geçer.

Tavşan Memesi

Damarların güçlenmesini sağlayan ve kolay bulunan bu bitki düzenli kullanım ile varise karşı oldukça etkilidir ve varisin tamamen giderilmesini dahi sağlayabilir.

SON YAZILAR