Ana Sayfa Genel Sağlık

Tükürüğü Azaltmanın Yöntemleri

Tükürüğü Azaltmanın Yöntemleri

Tükürük nasıl azaltılır? Sorunun yanıtını arıyorsanız şu an en doğru yazıyı okuyorsunuz diyebiliriz. Yazımızın tamamında tükürük, tükürüğe yol açan etkenler, fazla tükürük salgısının zararları, tükürükle bulaşan hastalıklar, tükürüğü azaltmanın yöntemleri üzerinde durulacaktır. Yazımızın sonuna geldiğinizde bu konu hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olacaksınız.

Tükürük, tükürük bezleri tarafından üretilen salgıdır. Bu salgı, ağız içinin nemli kalmasını sağlamakta ve konuşmamıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli fonksiyonu ise sindirim sistemimiz için olan katkısıdır. Tükürük salgısı yiyeceklerin kolaylıkla yutulması için işlev görmekte ve yenilen her yiyeceğin tadının daha kolay alınmasını sağlamaktadır. Bu kadar büyük faydaları olan tükürüğün az ya da fazla olması gibi durumlarda ise vücudumuz bir reaksiyon göstermektedir.

Tükürüğün Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Tükürük nasıl azaltılır? Sorusunun cevabını arayanların merak ettiği bir diğer konu da bu fazlalığın hangi etkenlere bağlı olarak oluştuğudur. Tükürük salgısının fazla olmasının belli başlı birkaç nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında, diş ve diş eti iltihabı, sürekli ilaç kullanımı, dişlerde dolgu olması, protez diş kullanımı, felç durumu, difteri ve kuduz gibi bir hastalığa yakalanmış olmak, mide ve bağırsaklarda gelişen enfeksiyonlar, sinir hastalıkları ve hamilelik gelmektedir.

Tükürüğün fazla salgılanması kişinin konuşma güçlüğü yaşamasına, konuşurken sürekli olarak ağızdan tükürük çıkması sebebi ile toplumdan uzaklaşma ve asosyal olma eğilimine girmesine yol açarak günlük hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kişi uyurken ağızdan akan tükürük salgısı sebebi ile sürekli ıslak bir yastık ile uyumak durumunda kalmaktadır. Fazla tükürüğün ağız kokusu yapması sebebi ile de yine konuşma esnasında çok fazla ağzını açmak istememekte hatta konuşmaya çekinmektedir.

Tükürük yolu İle Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Tükürük nasıl azaltılır? Diye araştıranların merak ettiği bir diğer husus da tükürük yolu ile bulaşan hastalıklardır. Ağız sağlığına dikkat edilmemesi halinde tükürük içerisinde oluşabilecek bakteri ve virüsler ile öncelikle kendimize sonra da başkalarına zarar verebileceğimizi unutmamalıyız. Tükürük salgısında oluşmuş olan enfeksiyonlar kişiden kişiye, temas, solunum, kan yolu ile bulaşabilmektedir. Tükürük salgısında bulunan bir bakteri hapşırma esnasında ağızdan çıkan tükürük içinde bulunan mikroorganizmaların havaya yayılmasına yol açmaktadır. Dolayısı ile aynı ortamda bulunan diğer kişiler için solunum yolu ile bu enfeksiyonları almaya elverişli bir ortam oluşmaktadır. Tükürük yolu ile kişiden kişiye kolaylıkla bulaşan hastalıkları ise aşağıdaki şekilde maddeler halinde incelememiz mümkündür.

 • Çocuk hastalıklarından olan, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, çocuk felci, boğmaca, difteri, menenjit,
 • Ölümle sonuçlanan AIDS,
 • Gelecek nesillere kadar intikal etmesi muhtemel olan frengi,
 • Nezle ve grip,
 • Hepatit grupları olan A, B, C,
 • Tüberküloz,
 • Uçuk.

Tükürüğü Azaltmanın Yöntemleri Nelerdir?

Tükürük nasıl azaltılır? Sorusunun cevabını bulabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmekte yarar bulmaktayız. Fazla tükürük salgısından rahatsız olan hemen herkes bu duruma bir çare aramaktadır. Gerek bitkisel çareler, gerek tıbbi çareler aranmakta ve aranmakla da kalmamaktadır. Uygulamaya açık kişiler olarak rahatsız olduğumuz durumun üstesinden gelebilmek için hemen harekete geçmekteyiz. Tükürüğü azaltmanın yöntemlerini de maddeler halinde incelemek en doğrusu olacaktır.

 • Tükürüğün birden bire azalmasını beklemek yanlıştır. Tükürüğü azaltmak için zaman ve muhakkak hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır,
 • Tükürük salgısının fazlalığından şikayet eden anne adayları için aslında yapılacak en güzel şey evinde su tüketimini arttırmak, ağız bakımına bir miktar daha özen göstermektir. Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalı olması sebebi ile kulaktan dolma ilaçların hekime danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir,
 • Doktorlar tarafından önerilen ağız botoksu uygulanabilir,
 • Doktorlar tarafından tavsiye edilen akupunktur yöntemleri de bir diğer seçenek arasındadır.

Görüldüğü üzere tükürüğün azaltılması için çok fazla bir yöntem bulunmamaktadır. Hamilelerde olduğu gibi herkes su tüketimini daha da arttırarak bu durumla savaşabilir. Su tüketimi konusunda oldukça duyarsız oluşumuz nedeni ile vücudumuz susuz kalmaktadır. Susuz kalan vücutta tükürük gibi bazı salgı bezlerinin daha çok çalışmasın yol açmaktadır. Bu sebeple günlük su tüketimini 2,5 litrenin altına düşürmemeye özen göstermeniz sağlıklı bireyler olarak hayatınıza devam edebilmeniz açısından önem taşımaktadır. Suyun sağlımız için önemini anladığımızda çok geç olmamalıdır.

SON YAZILAR