Ana Sayfa Bitki

Topraksız Tarım Marul Nasıl Yetiştirilir?

Topraksız Tarım Marul Nasıl Yetiştirilir?

Topraksız tarım, farklı yöntemlerle uygulanabilen, maliyeti yüksek ancak verimi de aynı derecede yüksek bir üretim şeklidir. Günümüzde özellikle bazı sebzelerin ve meyvelerin üretiminde oldukça tercih edilen bir yöntem olarak topraksız tarım, sağlıklı üretim olarak da nitelendirilmektedir. Topraksız tarım uygulamasının dezavantajlı yönü olarak görülen maliyet yüksekliği uygulayacak kişiler tarafından dikkate alınmalı ve her bir adım titizlikle uygulanmalıdır ki sonunda emekler boşa çıkmasın.

Topraksız tarımda amaç, bitkilere ihtiyacı olan besin değerlerini gerektiği kadar vererek, sağlıklı ve kaliteli bitkiler üretmektir. Üstelik erken olgunlaşma sayesinde fazla ürün elde etmek de bu işin avantajları arasındadır.

Topraksız tarımda bitkiler için gerekli olan su ve besin değerlerinin kontrollü olarak verilmesi sağlanır. Bunun farklı yöntemleri vardır. Burada sulama yatay su kültürü ile marul yetiştirme yöntemini ele alacağız.

Akan su yöntemi de denilen bu yöntemde bir boru üzerine düzeneklerle yerleştirilen bitki köklerinin sürekli ve az az sulanarak üretim sağlanmaya çalışılıyor. Borularla oluşturulan bu sistem katlı veya sıralı olarak tasarlanabiliyor. Katlı sistemler, sıralı sistemlere göre daha kullanışlı ve karlı yöntemlerdir. Katlı sistemlerde küçük alanlardan çok daha fazla ürün elde etmek mümkündür.

Topraksız tarım her bitkide farklı tarzlarda uygulanabilmektedir. Sulama yöntemi ile yetiştirilen ürünler arasında yer alan marul yetiştirme uygulamasının aşamaları ise şu şekildedir:

Topraksız Tarım Marul Yetiştirme Aşamaları

  • Öncelikle sera alanı belirlenerek, Pvc borular katlı veya sıralı olarak düzgün bir biçimde yerleştirilir.
  • Topraksız tarımda en önemli faktörler, gün ışığı, gübre ve havalandırmadır. Bu nedenle sera alanının bu faktörlere uygun olarak tasarlanması önemlidir.
  • Marul fideleri belirli aralıklara sıkışık olmamak kaydıyla yerleştirilerek, sulama sisteminin düzgün olduğundan emin olunmalıdır. Köklerin sudan faydalandığına emin olunmalı ve her bir fide dikkatle dikilmelidir.
  • Ortamın nemi de oldukça önemlidir ve nem ayarı iyi yapılmalıdır. Aksi takdirde fazla nemli ortamda marullar vaktinden önce çürüyebilir.
  • Marulların aynı derecede ışık ve hava almasına özen gösterilmeli, seranın üstten havalandırmalı olması sağlanmalıdır.
  • Genelde kıvırcık tarzı marullar 2 aya yakın bir sürede büyür ve yetişirler. Olmuş marulların hasadının zamanında yapılması önemlidir.

Topraksız marul yetiştiriciliği günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Sağlıklı ve verimli olan bu yöntem önümüzdeki yıllarda daha fazla kullanılacak gibi görünüyor.

SON YAZILAR