Ana Sayfa Genel Sağlık

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme nasıl bırakılır sorusu birçok kişinin kafasını kurcalayan bir soru. Tırnak yemenin birçok farklı sebebi vardır. İnsanlar bazı sorunlarla baş edemediklerinde stres sahibi olurlar. Stresli kişiler de bu duygularını bazı hareketlerle dışa vururlar. Tırnaklarımızı yemenin önemli sebeplerinden birisi budur. Heyecanlı bir anda, örneğin maçın en kritik dakikalarını izlerken ya da sevdiğiniz bir dizinin meraklı olay akışını takip ederken tırnak yeme faaliyetinizin arttığını, normalde böyle bir alışkanlığınız olmasa da o an kendinizi durduramadığınızı fark eder. Bunun yanında kişiler bir şeyden korku duyduklarında, çok mutlu olduklarında da böyle bir davranış gösterebilirler. Birçok uzman, tırnak yemenin kökeninde çocukluğa dayanan psikolojik sebeplerin bulunduğunu söylemektedir.

Bakımlı Olun

Tırnak yeme nasıl bırakılır diye soran kişi, aslında dışarıdan oldukça itici gözükmesine sebep olan bu davranıştan kendisi de rahatsız olmaktadır. Hem tırnak yerken dışarıya verilen görüntü hem de bizi diğer insanlara gösteren en önemli organlarımızdan olan ellerimize kattığı çirkin ve çarpık görünüm oldukça olumsuz etkenlerdir. Kendisine değer veren insan, her şeyden önce özsaygısını kazanmak adına her insan için gerekli olan temel bakım unsurlarını yerine getirmelidir. Tırnaklarınızı kesmenin ve temiz tutmanın size verdiği hijyen ve sağlık hissi zaten bu davranışa ket vurmanızı etkileyecek en önemli etken olacaktır. Bu yüzden, tırnak yemeyi bırakmanın sihirli formüllerini aramak yerine temiz bir insan olmayı bütün olarak algılamalısınız.

Ellerinizi Bir İşte Kullanın

Tırnak yeme nasıl bırakılır yöntemlerinden birisi de bu eylemi yerine getirirken kullandığımız organlara odaklanmaktır: el ve ağız. Her boş kaldığımızda biz fark etmesek de elimiz ağzımıza doğru hareket eder ve tırnak yeme eylemimizin tam ortasındayken bir farkındalık yaşarız. Bundan sonra elimizi çekeriz veya tırnak yemeye devam ederiz. Bu sebeple en bilinen yöntemlerden biri, elleri ve ağzı meşgul edecek yeni alışkanlıklar edinmektir. Kişileri tercihine göre bir kalemle veya tespihle oynamak, bir stres topu veya stres çarkı edinmek, bileğimize taktığımız bir bileklikle veya yanımızda taşıdığımız herhangi bir nesneyle oynamak etkili bir yöntem olabilir.

Ağız Daha Pratiktir

Tırnak yeme nasıl bırakılır yöntemlerinin bir diğer yolu da ellerden çok ağızlara odaklanmaktır. Çünkü elimizde her zaman bir şey taşıyamasak da ağzımızı meşgul tutmak nispeten daha kolaydır. Akla gelen ilk ve etkili çözüm şüphesiz sakız çiğnemektir. Farklı sakızları ve bunun yanında şeker gibi alternatifleri deneyebilir, bu sırada çiğneme eylemini gerçekleştirdiğimiz için tırnak yemeyi başka bir eyleme yansıtarak absorbe etmiş oluruz. Her ortamda ve anda sakız çiğnemek de pek uygun bir davranış olmayabilir. Dişlerimizin arasında bir karanfil koyarak hem güzel bir ağız kokusu elde edebilir hem de dışarıya –gerekli ortamlarda- saygısızca bir görüntü vermemiş oluruz.

Son Çare: Tırnak Yemeyi Bıraktıran Ojeler

Tırnak yeme nasıl bırakılır yöntemlerinde bilinen bir diğer çözüm ise tırnaklara oje sürmektir. Bunu hep duyar kadınların kullandığı günlük ojeler olarak algılarız. Böyle uygulandığı da çoktur. Fakat bu ojeler de zararlı kimyasal maddeler içerebilir, dolayısıyla tırnak yemekten daha büyük bir alışkanlık edinebiliriz. Eczanelerde bunun için satılan özel ojeler bulunmaktadır. Bu ojeler acı bir tada sahiptir. Bu şekilde alışkanlık sahibi kişi elini her ağzına götürdüğünde bu acı tatla karşılaşarak zamanla bir iğrenme yaşar. Söylendiğine göre zararlı bir madde de içermemektedirler. Fakat en uygunu kendi iradenize güvenerek bu süreci atlatmaktır. Bu yönteme son çare olarak başvurmalıdır.

SON YAZILAR