Ana Sayfa Genel Sağlık

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

İnsanoğlu, bir mekanik araç gibi vücudunda belli bir kan akış dinamiği ile çalışan kapsamlı organizmalara örnektir. Kan akış basıncındaki anormallikler vücudun herhangi bir şekilde bir sorunla karşı karşıya olduğunu gösterir. Genellikle yüksek tansiyon biçiminde görülen basınç problemleri kimilerinde düşük tansiyon olarak da ortaya çıkabilmektedir. Nadir görülen bir sorun olmakla birlikte düşük tansiyon çok daha ciddi sorunlara işaret eder. Zira yüksek tansiyona ait pek çok tez mevcutken düşük tansiyonla ilgili, hormonal veya kalp problemleri odağı dışında pek bir tanı grubu yer almaz. Düşük tansiyon orta yaş üzerine kadar problem yaratmasa da, ileri yaşlarda senkop, hatta ölüme varan ciddi sonuçları doğurabilmektedir. Pekiyi Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?

Elbette tansiyon düşüklüğünü tek başına nitelendirmek doğru olmaz. Kronik bir sorun değilse elbette bazı tedbirler uygulanabilir ancak sürekli bir düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız, Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir? Sorusunun cevabından çok, düşük olan tansiyonun sebebi nedir sorusuna odaklanmakta fayda vardır. Örneğin, düşük tansiyona sebep olan faktör kalp kapakçıklarındaki bir fonksiyon bozukluğu ise bu duruma sizin yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, cerrahi müdahale dahi gerekebilecektir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Düşük tansiyon kendini net biçimde ifade eden sağlık sorunlarındandır. En net göstergesi, otururken ani ayağa kalkışlarda gözlerin kararmasıdır. Bununla birlikte;

 • Devamlı baş dönmesi
 • Bayılma
 • Görme kaybı (bulanıklaşma veya göz kararması)
 • Terleme
 • Mide Bulantısı
 • Halsizlik
 • Susuzluk

Gibi etkiler de düşük tansiyon durumunda ortaya çıkmaktadır.

Düşük Tansiyon Neden Olur?

Özellikle yaz aylarında aşırı su kaybından dolayı kaybedilen mineraller nedeniyle kanın akışkanlığı artar ve bir miktar tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Bununla birlikte kan kaybı ve gebelik durumlarında da düşük tansiyon normal kabul edilen hallerdendir.

Ancak, Endokrinoloji hastalıkları ve Kardiyolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıkan düşük tansiyon acil müdahale gerektiren durumlardır. Hayati önem arz eden bu durumlarda ciddi tedaviler gerekli olabilmektedir.

Tansiyon sorunlarının ayrıca böbrek üstü bezleri ile ilgili sorunlardan da kaynaklandığı bilinmektedir. Tam anlamıyla tanı konabilmesi için kapsamlı bir tarama yapılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra akut düşük tansiyon aşırı heyecan durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Düşük Tansiyon Durumunda Uygulanacak Acil Tedbirler

Bahsettiğimiz gibi kronik düşük tansiyon hastalarının doktor kontrolü görmesi gerekir. Tabii bunun yanında tansiyonun ani biçimde düşmesi durumunda yapılacaklar da mevcuttur. Genellikle mineral eksikliklerinden kaynaklanan akut tansiyon düşmeleri için en iyi çözüm kaybedilen minerallerin toplanması olacaktır.

Halk arasında tuzlu ayran içmek de bu sebeple tercih edilen bir uygulamadır. Sodyum, kanın akışkanlığını hızlı biçimde yavaşlatır ve tansiyonu ciddi biçimde yükseltir. Tabii bu yönteme başvurmak için tansiyonunuzun düşük olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, beklenmedik yüksek tansiyon sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Tansiyonunuz düştüğünde bazı besinlerin ve içeceklerin tüketilmesi kısa vadede çözüm olabilmektedir. Bunlar,

 • Üzüm
 • Badem
 • Biberiye
 • Süt
 • Pancar
 • Kahve
 • Limon
 • Çay

Biçiminde özetlenebilir.

Tabii baştan beri bahsettiğimiz gibi, tansiyon ciddi bir sorundur ve tedavisi için ciddi tedbirlerin alınması gerekebilir. Bu noktada bu tedbirleri bilinçli bir şekilde uygulayıp, şikayetlerinizin sürekli olması halinde muhakkak hekime başvurmanız gereklidir.

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi, yeterince su içmek ise bu başlıkta da büyük ölçüde önemli etkiye sahiptir. Tansiyon düşüklüğü olması durumunda mutlaka bolca su içilmeli ve suyun içerisindeki minerallerden faydalanılmalıdır.

Son olarak, kansızlığın da tansiyona neden olabileceğini ve genel bir tetkikten geçmenin uzun vadeli sağlığınız için faydalı olacağını belirtmek gereklidir.

SON YAZILAR