Ana Sayfa Genel Sağlık

Sol Kulak Ağrısı Neden Olur?

Sol Kulak Ağrısı Neden Olur?

Sol Kulak Ağrısı, kronik olarak sol kulağın arka kısmında oluşan ağrılara denir. Bu yazımızda sizlere sol kulak ağrısı nedir, sol kulak ağrısının nedenleri ve sol kulak ağrısı tedavisinden bahsedeceğiz.

Genellikle çocuklarda görülen sol kulak ağrısı bazen yetişkinlerde de görülebilmektedir. Bu ağrı sadece sol kulakta olabildiği gibi nadiren de olsa her iki kulakta da olabilmektedir. En belirgin özelliği ise aniden keskin bir ağrının gelmesi ve zonklama, yanma gibi hislerin oluşmasıdır. Bu gibi durumlarla sık sık karşılaşıldığında en yakın sağlık ocağına veya kulak burun boğaz uzmanına görünmekte fayda vardır. Bu ağrılar her ne kadar önemsenmese de çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Sol Kulak Ağrısı Sebepleri

Sol kulak ağrısı, kulaktan kaynaklanan bir hastalık olabileceği gibi baş ve boyun bölgesinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklanıyor da olabilir. Şimdi sol kulak ağrısına neden olan etkenlerden bahsedelim;

 • Enfeksiyon:Sol kulak ağrıları orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlardan kaynaklandığı gibi dış kulak enfeksiyonlarından da kaynaklanabilmektedir. Bu enfeksiyonlar ise orta kulakta meydana gelen tıkanmalarla oluşmaktadır.
 • Alerji: Alerjik reaksiyonların sinüs boşluğunda fazla derece mukus üretmesi sonucu kulak zarında baskılama olması, kulak zarında şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Tozlar, besinler, polenler vb. etkilerle bu alerjiler ortaya çıkabilir.
 • Kulak kiri: Kulak kirinin birikerek kulak zarına baskı yapması da kulak ağrısına neden olmaktadır.
 • Çene kemiği problemi: Çok nadiren de olsa çene kemiğinde ki problemler kulak ağrısına neden olabilmektedir.
 • Diş apsesi: Dişlerde ya da diş etlerinde meydana gelen apselerde kulak zarına baskı yapabilir ve kulak ağrısına neden olabilir. Bu tarz ağrılarda diş doktoruna görünmekte fayda vardır.

Sol Kulak Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Eğer kulak ağrısı kulak kirinden dolayı oluyorsa kulak kirini kulak pamuğuyla temizlemeye çalışmak kirin daha ileriye itilmesine ve zarın zedelenmesine sebep olabileceği için, asla kendi başımıza kiri temizlemeye çalışmamalıyız. Uzman kişiler aracılığı ile kulak kirini çıkarttırabilir veya kulak yıkama yaptırabiliriz.

Eğer sol kulak ağrısı tamamen tedavi edilmek isteniyorsa mutlaka uzman doktora görünmeliyiz. Tedavi için öncelikle ağrının nedeni öğrenilir ve bu nedene göre de uygun tedavi yöntemi seçilir. Sol kulak ağrısının önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ütü ile temiz bir havlunun ısıtılması ve kulağınızı yakmayacak sıcaklığa ulaştığında havlunun kulağa bastırılması ağrıyı hafifletecektir.
 • Spor yaparken vücudumuzu çok zorlamamalı ve bolca dinlenilmelidir.
 • Sigara içmemeli ve içilen ortamlardan uzakta durmalıyız.
 • Kulaklarımızı rüzgardan korumak için şapka ya da şal gibi koruyucular kullanılmalıdır.
 • Mümkün olduğunca kulak kirini kulak pamuğu dahil hiçbir cisim sokmamalıyız.
 • Yüzme esnasında kulağımıza su kaçmasını önlemeli ve koruyucu önlemler almalıyız.

SON YAZILAR