Ana Sayfa Genel Sağlık

Sol Koltuk Altı Ve Sırt Ağrısı Neye Yol Açar?

Sol Koltuk Altı Ve Sırt Ağrısı Neye Yol Açar?

Sol koltuk altı ve sırt ağrısı şikâyetleri ile her geçen gün milyonlarca kişi hekimlerin yolunu tutmaktadır. Bu ağrıların bazıları önemsiz iken bazıları da büyük sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Hepimiz günlük hayatımızda yaptığımız işler neticesinde vücudumuzu aşırı derecede yormaktayız. Bu yorgunluklar belirli bir süre sonra vücudumuzun çeşitli alanlarında ağrı şeklinde kendini göstermektedir. Bazen de yalnızlık duygusu ile bazı kişiler sürekli vücutlarını dinlemekte olmayan ağrıların bile varlığı konusunda endişe duymaktadır. Vücudumuzda oluşan ağrıların sebeplerini araştırmadan önce günlük hayatımızda biz ne yapıyoruz diye sorgulamakta yarar bulunmaktadır.

Sol koltuk altı ve sırt ağrısı şikâyetleri genel olarak kalp krizi hakkında endişeye kapılmaya sebep olmaktadır. Ancak bunun direk kalp ile bağlantılı olup olmadığı sadece doktor muayenesi ile ispatlanabilir. Bu sebeple bir hekime başvurmadan gereksiz endişelere kapılmamak gerekmektedir.

Sol Koltuk Altı ve Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sol koltuk altı ve sırt ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Öncelikle sol koltuk altında meydana gelen ağrıların nedenlerine değinmekte yarar bulunmaktadır. Bu nedenleri birkaç başlık halinde inceleyebiliriz;

 • Kaslarda oluşan gerginlik,
 • Lenf düğümlerinde oluşan hasarlar,
 • Angina,
 • Göğüs kanseri,
 • Anksiyete,
 • Göğüs enfeksiyonu,
 • Koltuk değneği kullanmaya bağlı ağrı,
 • Omuzlarda çıkma,
 • Bağ dokusunda oluşan zedelenme,

Sebepleri ile sol koltuk altında ağrı görülebilir, en iyi teşhis hekim tarafından konulacaktır. Teşhisin konulabilmesi için muayene şarttır. Bazen elle muayene, bazen de ultrason muayenesi ile kesin tanı konulmaktadır. Hekim tarafından uygun görülen tedavi neticesinde bu ağrılardan kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.

Sol koltuk altı ve sırt ağrısı bir arada görülebildiği gibi ikisinden bir tanesini de görmeniz mümkündür. Sol koltuk altı konusuna değindikten sonra bir de sırtta oluşan ağrıların sebeplerine değinmekte yarar bulunmaktır.

Sırt ağrısına sebep olan nedenlerin başında;

 • Uzun süre bilgisayar başında oturmak,
 • Aşırı kilo,
 • Bayanlarda göğüslerdeki büyüklük,
 • Romatizma,
 • Kalp damar rahatsızlıkları,
 • Omurgada eğrilik,
 • Kemik erimesi

Rahatsızlıkları gelmektedir. Bu rahatsızlıkların daha net olarak belirlenmesi için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve detaylı bir muayeneden geçilmelidir. Aksi taktirde önüne geçilmesi imkânsız olan büyük problemlerle karşılaşmanız mümkün olmaktadır.

Sol Koltuk Altı ve Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sol koltuk altı ve sırt ağrısı şikâyetleri ile doktora gittiğinizde muhtemelen bir branşta bu rahatsızlıklar incelenmeyecektir. Kalp damar cerrahisi ve göğüs hastalıkları birimlerine ayrı ayrı muayene olmanız gerekmektedir. Hangi rahatsızlığa sahip olduğunuzun kesin tanısı ancak doktorunuz tarafından konulacaktır.

Kulaktan dolma sözlerle evinizde bir takım tedavi şekilleri uygulamaya kalkmamalısınız. Evde uygulanabilecek tedaviler hiçbir zaman hekim kontrolünde uygulanacak olan tedavilerin yerini tutmayacaktır.

Hekim gerekli gördüğü takdirde belirli tetkikler isteyebilir. Hekim tarafından istenilen tetkikleri yaptırmalı ve sonuçlarını da sabırla beklemelisiniz. Sonuçlar elinize ulaştığında da vakit kaybetmeden hekiminiz ile görüşmelisiniz. Kaybettiğiniz her dakikanın sağlığınızdan giden zaman olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı günlerimizin kıymetini ancak sağlığımıza bir zarar geldiğinde anlamaktayız. Bu sebeple basit gibi görünen bir takım rahatsızlıkların çok büyük sonuçlar doğurabileceğini unutmamalı ve rutin kontrollerimizi aksatmamalıyız. Hissettiğimiz basit bir sol koltuk altı ve sırt ağrısı şikâyetlerinin bizi kalp krizine ve birçok çeşitte karşımıza çıkabilecek kanser türlerine kadar götürebildiğini unutmamalıyız.

Tedavi şekli olarak ilk etapta ilaç tedavisi uygulanarak ağrılarının önü kesilmeye çalışılmaktadır. Ancak ağrılar daha şiddetli ise ve sebebi kesin olarak belirlenmiş ise gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için hekimler tarafından önerilen tedavi yöntemlerini uygulamaktan geri kalmamalısınız.

SON YAZILAR