Ana Sayfa Genel Sağlık

Sol Kol Ağrısı Neden Olur?

Sol Kol Ağrısı Neden Olur?

Vücut iskelet ve kas sistemimizin bir parçası olan kollarımız gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz tüm aktivitelerimiz neticesinde ağır yükler taşımakta ve oldukça yorulmaktadır. Bu sebeple vücudumuzun her bir organının büyük bir öneme sahip olduğunun bilincinde olmamız gerekmektedir.

Kollarımız, vücudumuzun, parmak uçlarımızdan başlayarak omuzlarımıza kadar uzanan bir bölümüdür. İçerisinde sayısı net olarak bilinmeyen damarlar, kas yapısı ve kemiklerden oluşan bu mucizevî organımızın varlığı bizler için büyük bir öneme sahiptir. Sol ve sağ olmak üzere iki kolumuzun olması kendi işimizi kolaylıkla görmemiz adına da büyük bir önem taşımaktadır. Doğuştan gelen herhangi bir rahatsızlık olmasa dahi ilerleyen yaşlarda sol kol ağrısı ve sağ kol ağrısı ile sıklıkla karşılaşırız.

Sol Kol Ağrısı Basite Alınmamalıdır!

Sol kol ağrısı konusunda günümüzde tıbbi anlamda birden çok fikir bulunmakta, bunların bazıları tamamıyla halk arasında geçen konuşmalardan ibaret olduğu gibi, bazıları da tıbben geçerliliği ispat edilmiş olan rahatsızlıklardır. Kollarımızdaki ağrıyı genel olarak gün içinde iş yerimizde fazlası ile çalıştığımız, ağır kaldırdığımız için meydana geldiğini düşünürüz.

Sağlığımızın, basite alınmaması ile ilgili titiz davranmamız tüm hayatımızı etkileyecek olan çok daha önemli sorunlar ile başa çıkabilmemiz adına önem arz etmektedir. Birçok kişi “Uyuyunca geçer, dinlenince geçer, bir ağrı kesici alırım geçer” diyerek, ağrıyı basite almaktadır. Ancak sol kol ağrısı neden olur bu konu hakkında fikir sahibi olmak, aslında basite alınmayacak bir ağrı olduğunun da bilincine varılmasını sağlayacaktır.

Sol Kol Ağrısının Doğru Teşhis Edilmesi Hayat Kurtarır

Kollarımızda oluşan ağrıların birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebepler aslında ağrının sol kolda mı? yoksa sağ kolda mı?, olduğuna göre değişmektedir. Sol kol ağrısına neden olan faktörlerin başında genel olarak ilk akla gelen kalp krizi atağı olmaktadır. Bu ağrı her zaman için kalp krizine yol açmasa dahi temkinli davranmakta fayda bulunmaktadır. Ağrının bir başka nedeni ise, angina hastalığı olabilmektedir. Angina, bir kalp damar rahatsızlığı olup, bu rahatsızlıkta kalp tam olarak kan pompalamadığı zamanlarda, kalp yeterli oksijeni alamamaktadır. Bu durum da ağrının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Sol kol ağrısı neden olur? diye araştırıldığında bir de ağrının fiziksel olan kısmı görülmektedir. Burada fiziki bir darbe alınması, kişinin sürekli bilgisayar başarında çalıştığı bir işinin olması, ağır kaldırma, spor yapma esnasında olan bir incinme, sinir sıkışması gibi durumlarda da ağrı şiddetli ya da hafif olabilmektedir. Asıl önemli olan konu ise ağrının kaynağının doğru tespit ediliyor olmasıdır. Hastanın tarif ettiği ağrı şekline göre hekimin yapacağı doğru teşhis hayat kurtarır.

Sol Kol Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilmektedir?

Sol kol ağrısı, angina hastalığının, kalp krizinin, sinir sıkışmasının, burkulmanın, damar tıkanıklığının, eklem romatizmasının habercisi olduğu gibi bu hastalıklarla hiçbir bağlantısı da bulunmayabilir. Bunun için tek yapılması gereken ağrının başlamasından çok kısa bir süre sonra, ağrının şiddet durumuna göre en yakın sağlık kuruluşuna gitmek olacaktır.

Direk kalp damar cerrahisine başvurulması neticesinde kalpten kaynaklı bir ağrı olmadığı tespit edildiği takdirde yanlış teşhis konulmasının önüne geçilebilir, yanlış bir tedavi ve ilaç kullanımına maruz kalınmamış olur.

Sağlığımızı tehdit edecek olan hareketlerden kaçınmalıyız, iş ortamımızda eğer bilgisayar başında çalışıyor isek saat başı küçük kol egzersizleri ile kollarımızı rahatlatmalı, ağır sporlardan kaçınılmalı, kaldıramayacağımız dan fazla yük taşımamalı, stresten uzak durmalı, alkol ve sigara kullanımına sahip iseniz bu davranışlardan vazgeçilmelidir. Unutulmamalıdır ki; sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek, organlarımıza zarar vermemek adına yanlış olan tüm alışkanlıklardan ve hareketlerden uzak durmaya bağlıdır.

SON YAZILAR