Ana Sayfa Bitki

Soğukluk Otunun Faydaları

Soğukluk Otunun Faydaları

Semizotu olarak da bilinen soğukluk otunun faydaları denince akla ilk gelen vitamin bakımından çok yüksek bir sebze olmasıdır. Soğukluk otu en fazla 25 cm kadar boylanabilen bir bitkidir

Soğukluk otunun ortalama ıspanakla aynı oranda demir ve sütün yarısı kadar portakalın üçte biri kadar C vitamini içermektedir. Peki, soğukluk otunun faydaları nelerdir, soğukluk otunun besin değerleri nelerdir yazımızın devamında bakalım.

Soğukluk Otunun Faydaları Nelerdir?

Soğukluk otunun faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar vardır bunlardan bazıları ise şöyle;

Soğukluk otu, İdrar söktürücü özelliği vardır bu nedenle prostat hastalarının sıkça kullandığı besin kaynaklarındandır. Kanı ve üreyi temizler, beyin yorgunluğunu azaltarak stresin önüne geçer, böbrekte kum ve taşları dökmeye yardımcı olduğu biliniyor.

Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu Soğukluk otu, içerisinde bulundurduğu omega3 sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı ve kalbi koruduğu kanıtlanmıştır. Omega3 yağının depresyona, astıma ve strese karşı çok önemli bir yeri olduğu uzmanlar altını çizerek ifade ediyor. Soğukluk otunun şeker hastalıklarına ve kilo vermekte etkili olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Bu nedenle diyet yapan birçok kişi soğukluk otu salatasından faydalanmaktadır.

Soğukluk otu içerdiği çok fazla lif sayesinde kabız olan kişilere iyi gelir, Bağırsakları yumuşatarak ve daha hızlı çalıştırarak sindirime yardımcı olur. Soğukluk otunun bir başka faydaları ise adet söktürücü özelliği vardır, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur, yapraklarını lapa hale getirerek kullanımı sonucu Basura iyi geldiği bilinen faydalarındandır.

Soğukluk Otu Nasıl Tüketilir

Soğukluk otu içerisinde bulundurduğu bolca C vitaminini kaybetmesini önlemek için soğukluk otunun bıçakla kesmek yerine el ile koparılması öneriliyor.

Soğukluk otunu çiğ olarak salatalara ve cacıklara eklenebileceği gibi çorba, makarna, börek gibi yemeklere de katılabilir.

Adet bozuklukları ve prostat rahatsızlıklarında faydalı olan soğukluk otu kaynatılıp süzüldükten sonra tüketilirse söktürücü özelliği vardır ve bu rahatsızlıkları olan kişilere faydalı bir besin kaynağıdır.

SON YAZILAR