Ana Sayfa Genel Sağlık

Sivilce Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sivilce Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sivilce yaşantımız boyunca her yaşta karşılaşabileceğimiz bir sağlık problemidir. Ergenlik döneminde hormonsal değişimler sonucu nedeniyle cildimizde sivilce diğer dönemlere göre daha çok görülmektedir. Sivilce, akne daha çok yağlı cilt ve geniş gözeneklere sahip olan insanlarda görülmektedir. Peki sivilce neden olur? Cilt tipinizin yağlı ve gözeneklerinizin geniş olması sebebiyle gözenekler de yağ, kir ve ölü deri hücreleri birikmektedir ve bunun sonucunda cildimiz de sivilce oluşmaya başlar. Klinik testler sonucunda sivilce problemi yaşayan kişilerin bazılarında başka sağlık problemlerinin sivilceye sebep olduğu da görülmüştür.

Sivilce Nasıl Geçer?

Kendinize sivilcelerden nasıl kurtulurum sorusunu sorduğunuzda. Öncelikle sivilce oluşumuna neyin sebep olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.  Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey alanın da uzman bir doktora başvurarak sivilce probleminizin neden kaynaklandığını öğrenip,  daha sonra doktorunuzun size önerdiği şekilde tedaviye başlanmalıdır. Sivilce , akne probleminizin azalmasında fayda sağlayabilecek bazı yöntemleri sizler için maddeler halinde sıraladık.

  • Yağlı yiyecekleri yemekten kaçının veya olabildiğince azaltmaya çalışınız.
  • Hazır gıda tüketiminden kaçınıp, daha çok doğal gıdalar tüketmeye özen gösteriniz.
  • Vitamin eksikliğiniz olabilir, vitamin testlerinizi yaptırınız.
  • Şekerli içecek veya yiyecekler kullanımından kaçının.
  • Yüzünüzü günde en fazla sabah ve akşam olmak üzere iki kere yıkamalısınız.
  • Sivilcelerinizi sıkmaktan kaçının, sivilcelerinizi sıkmanızın artışına sebep olur.
  • Cilt yağ oranınızı dengeleyecek maskeler kullanmanız sivilce oluşumunun azalmasını sağlar.
  • Su tüketimi arttırılmalıdır. Toksin atımında su büyük bir rol oynamaktadır. Su tüketiminin arttırılması sivilcenin azalmasına faydası olacaktır.
  • Doktorunuzun önerdiği kozmetik ürünler dışında diğer kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
  • Güneşe çıkarken güneş ışınlarından koruyucu kremleri kullanmalısınız.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Doktorunuzun sivilce lekelerinizin gerekli kontrolünü yaptıktan sonra ilaç, krem vb. yollarla sivilce lekesi tedavisine başlanır. Kimi zaman ağır sivilce izleri ve lekelerinden kremler veya ilaçlar la kurtulmak pek de mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda kimyasal peeling veya lazer tedavileri yapılması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tedavi yarıda kesilmemelidir. Tedavi yarıda kesilmesi durumunda probleminiz daha da kötü bir hal alabilir.

SON YAZILAR