Ana Sayfa Genel Sağlık

Sivilce Hemen Nasıl Geçer?

Sivilce Hemen Nasıl Geçer?

İnsanların ergenlik dönemi itibariyle hayatında yavaş yavaş görülmeye başlayan sivilce, birçok kişi için ufak bir sorun olarak gözükürken, bazı kişiler için oldukça can sıkıcı ve ciddi boyutlarda problem olmaya başlamıştır. Başımızın dertte olduğu sivilcelere geçmeden önce hakkında birkaç bilgi verelim. Sivilce cildimizde enfeksiyon sonucunda veya ergenlik döneminde görülen hormon değişimleri sebebiyle bir tür vücudumuzun bu değişimlere karşı verdiği tepkiler (sebum salgısı vb.) sonucunda oluşan bir cilt türü sağlık problemidir.

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda sıklıkla kişilerin ergenliğe girdiği yaş itibariyle başladığı ve ergenlik dönemi sonlarına doğru geçmeye başlamakta olup, bazı kişilerde bu durum daha ileriki yaşlara kadar devam ettiği görülmüştür. Sivilce hakkında sizlere gerekli bilgileri verdiğimize göre merakla beklediğiniz sivilcenin çözümü nasıl onun cevabına geçelim.

Ergenlik dönemi veya sonrasında sivilceleri görmeye başladıysanız öncellikle yapmanız gereken şey sivilcelerin olduğu bölüme pek fazla elinizle dokunmamanız ve temiz tutmanızdır. Sivilcenin olduğu bölümü temiz tutmak için doktorunuzun size tavsiye ettiği ve onun kontrolü altında yüz temizleme jelleri veya sabunlarını kullanabilirsiniz.

Sivilce Kısa Süre İçerisinde Nasıl Geçirilir

Sivilcelerinizi azaltabilecek veya geçirecek olan bazı bilgilere sizler için aşağıda değindik.

  • Sivilce olan bölgeye soğuk kompres yapılması sivilcenin oluşturduğu kızarıklığı, şişkinliği kısa sürede almaktadır.
  • Beyazlatma özelliği olmayan doğal diş macununu sivilcenin olduğu bölgeye sürebilir, kurutma özelliği sebebiyle sivilcenin erken sürede iyileşmesini yardımcı olduğu görülmüştür. Fakat hassas ciltlerde tahrişe sebep verebilmektedir. Bu nedenle kullanımında dikkatli olunmalıdır.
  • Eğer büyük bir sivilceniz varsa doktora gidip sivilce iltihabını temizletmeniz sivilcenizin daha çabuk sürede iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Limon kullanımı, limonun içerisinde bulunan vitaminler ve limon suyunun kurutucu ve leke giderici olması sebebiyle kullanılabilir buda sivilcenizin iyileşme süresini kısaltmada oldukça fayda sağlayacaktır.
  • Bu yöntemleri denerken aknelerinizi patlatmamaya özen gösteriniz. Aknelerinizin patlaması durumunda enfeksiyon etrafa yayılabilir ve başka aknelerin oluşmasına zemin hazırlamış olabilirsiniz. Aynı zamanda cilde zararı olmayan doğal cilt maskelerini doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.
  • En hızlı şekilde geçirilmesi kurutma tekniğidir. Anlattığımız yöntemlerden kurutma görevi gören yolları denemeniz sayesinde daha hızlı iyileşme sağlandığını göreceksiniz.

SON YAZILAR