Ana Sayfa Genel Sağlık

Şeker Hastalığına İyi Gelen 8 Sebze

Şeker Hastalığına İyi Gelen 8 Sebze

Günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alan şeker hastalığı, çocukluk yaşlarına kadar inmiş bulunmaktadır. Yetişkin olmamıza karşın diyet yapmakta zorlanan bizlere, çocukların diyet yapması oldukça zor gibi görünmektedir. Bu noktada ebeveynlere düşen görev tartışılmaz. Sağlıklı beslenmesine dikkat etmek durumunda olduğumuz çocuklarımızın kilo kontrolüne katkıda bulunmalıyız. Çünkü obezite, şeker hastalığının temelinde yer alan nedenler arasında ilk sıralardadır. Ancak eğer bu problem ile baş etmek durumunda isek de şeker hastalığına iyi gelen 8 sebze bulunmaktadır. Şeker hastalığına iyi gelen sebzeler beslenmemize ekleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşam için adımlarımızı atabiliriz.

Şeker Hastalığına İyi Gelen 8 Sebze

şeker hastalığına iyi gelen sebzeler

■ Sarımsak: Şeker hastalığına iyi gelen sebzeler arasında yer alan sarımsak, pankreastan salgılanan insülin miktarını arttırır, kan şekerini düşürür ve kanı temizleyen antioksidan özelliklere sahiptir. Bu nedenle günde üç diş tüketilmesi önerilmektedir.

Enginar: Kan şekerinin yükselmesini önleyen enginar, şeker hastalığına, kan şekerini dengede tutması dolayısı ile de iyi gelmektedir. Karaciğer dostu olmasının yanında, kanseri önlemeye katkıda bulunduğu için de mutfaklarda yer almalıdır.

■ Fasulye: Glisemik indeksinin düşük olması; hatta en düşük sebze olması dolayısı ile tüketildiğinde kan şekerini yükseltmeyen fasulye, kan şekerini dengeleyen sebzeler arasında yer almaktadır.

Ispanak: Şeker hastalığına iyi gelen sebzeler arasında yer alan ıspanak, pazı, brokoli gibi turpgiller ailesi içerisinde yer almaktadır. Kalori ve karbonhidrat içeriği düşük olan ıspanak, özellikle Tip 2 şeker hastalığının gelişme riskini %14 azaltma etkisi ile bilinmektedir.

Domates: İçeriğinde nişasta bulunmaması, bunun yanında antioksidan olması dolayısı ile şeker hastalığının gelişme riskini ortadan kaldırmaya destek sebzeler arasında yer almaktadır.

Kırmızı Soğan: Sadece şeker hastalığı değil, kalp, kanser gibi diğer hayatı tehdit eden hastalıkların oluşmasını da kırmızı soğan tüketerek büyük ölçüde önlemiş olursunuz.

Tatlı Patates: Kandaki şeker miktarının düşürülmesine katkıda bulunan tatlı patates, normal patatese göre bu anlamda daha etkilidir ve diğer kronik hastalıkların gelişmesini önleme bakımından da etkili olduğunu belirtmemiz gerekir.

Lahana: Lif içeriği dolayısı ile şeker hastalığına iyi gelen sebzeler arasında, lahana ve kara lahanayı da saymadan geçmemeliyiz.

SON YAZILAR