Ana Sayfa Genel Sağlık

Sağlığa Zararlı Kimyasal Maddeler Nelerdir?

Sağlığa Zararlı Kimyasal Maddeler Nelerdir?

Sağlığa zararlı kimyasal maddeler gün içerisinde hemen her alanda kullandığımız ya da kullanmaya alışkın olduğumuz malzemelerdir. Bu malzemelerden bir kaçına değinmek gerekirse konunun ehemmiyeti daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Günlük hayatımızda kullandığımız temizlik malzemeleri, deodorantlar, iş ortamında kullanılan kimyasallar zamanla vücudumuza nüfuz ederek zarar vermeye başlamaktadır. Bunun için gerekli tüm önlemlerin alınması, yaşam kalitemizin düşmemesi, hayati risklerle karşılaşmamamız için büyük önem arz etmektedir. Zararlı kimyasalları birkaç ana başlık halinde toplayarak konuyu biraz daha derinden irdelemekte yarar bulunmaktadır.

  • Klorik asitler,
  • Alkali metaller,
  • Eter,
  • Okzalatlar,
  • Sülfürik asitler,
  • Nitrik asitler,
  • Asetik asitler,
  • Hidrofluorik asitler,
  • Pikrik asitler,
  • Civa,

Gibi kimyasallara gün içinde ne kadar maruz kaldığımız tahmin bile etmek oldukça güç olmaktadır. Bu sebeple kullanım alanlarına göre evimize soktuğumuz ürünlere maruz kalmamız durumunda içeriğinde bulunan kimyasalların vücudumuz için hangi etkilere yol açtığını öğrenmemizde yarar bulunmaktadır.

Kimyasal Madde İçerek Temizlik Ürünleri Yerine Organik Ürünler Kullanın

Sağlığa zararlı kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerinin yerine evlerimizde büyük annelerimizin sözlerine kulak vererek hazırlayabileceğimiz birkaç pratik temizlik ürününü kullanmamız halinde de doğru ve güzel sonuçlar elde edebiliriz. Örneğin, çamaşır yıkamada kullanılan gerek toz gerek sıvı deterjanların içerdiği kimyasallar kıyafetlerimize direk geçer. Kıyafetlerimizi her giydiğimizde ter yolu ile kimyasal maddeler deriye ulaşır. Deride oluşan tahriş, kaşıntı, döküntü gibi sorunlara yol açar. Bu sebeple çamaşırları eski yöntemlerde olduğu gibi doğal sabun tozları ile yıkamamız en iyi yöntem olacaktır.

Ev temizliğinde kullanılan yüzey temizleyiciler, hem güzel koku vermesi hem de parkeleri parlatması sebebi ile sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır. Ancak, özellikle evde küçük çocuğu olanların, astım, bronşit hastalarının bu tarz ürünlerin yaydığı kokuya maruz kalmamaları gerekmektedir. Yüzey temizleyici olarak evlerimizde doğal yöntemler uyguladığımızda hem mikroplardan kolaylıkla kurtulabilir, hem de kimyasal maddelerin işlevlerinde olan parlatma özelliğini yakalayabiliriz. Bir kova suyun içerisine ilave edeceğiniz sirke yardımı ile parkelerinizi sildiğinizde hem parladığını hem de uçup giden kokusu sayesinde evinizde koku oluşmadan, sağlıklı ve güvenli temizlik yaptığınızı görmüş olursunuz.

Sağlığa zararlı kimyasal maddeler içeren oda spreyleri de sağlığımızı büyük ölçüde etkilemektedir. Kimyasallar hava yolu ile ciğerlerimizi kolaylıkla ulaşan bir yapıya sahiptir. Oda parfümlerinin içerisinde bulunan kimyasalları her soluduğumuzda akciğer kanserine davetiye çıkarttığımızı unutmamalıyız. Evimizde yapacağımız basit kokular ile evlerimiz her zamankinden daha güzel kokacak ve hiçbir kimyasalı teneffüs etmek zorunda kalmayacağız. Örneğin, nane yağı evinize müthiş bir nane esintisi katacaktır. Yarım su bardağı suyun içerisine limon kabukları ve beş damla damlatıp odanızın herhangi bir alanına koymanız halinde ferah bir oda kokusu elde etmiş olursunuz.

Kimyasal İçeren Temizlik Ürünleri Hayati Tehlikeye Yol Açmaktadır

Sağlığa zararlı kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerinin hayati derecede tehlikeye yol açtığı açık bir gerçektir. Bu sebeple yine de evinizde tuz ruhu, yağ çözücü gibi asit ve yakıcı etkisi büyük olan malzemeleri kullanmak zorunda iseniz muhakkak kilitli dolaplar içerisinde veya yüksek alanlarda muhafaza etmelisiniz. Bu temizlik ürünlerinin içerdiği kimyasal asitler bir insanı anında öldürücü etkiye yol açmaktadırlar. Özellikle çocuk olan evlerde bu hususlara oldukça dikkat edilmelidir. Meraklı çocuklarımız bu ürünleri ele geçirdiğinde direk ağızlarına götürmektedir. Bu durum ise ağız ve yemek borularında, hatta tüm iç organlarında tahribata yol açarak hayatlarını kaybetmelerine sebebiyet verebilir.

Sağlığa zararlı kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerinden çamaşır suyu, tuz ruhu ve cif olarak adlandırılan temizleyicileri birbirine karıştıran çoğu bayanda zehirlenmeler ve hayatlarını kaybetme vakaları görüldüğü de bir diğer gerçektir. Bu sebeple temizlik ürünlerini mümkün mertebe doğal ürünleri tercih ederek evlerimizde elde etmeli, muhakkak kullanmamız gereken durumlarda da önlem alınmalıdır.

SON YAZILAR