Ana Sayfa Genel Sağlık

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Ve Etkileri

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Ve Etkileri

Sağlığa zararlı alışkanlıklar birçok insanın sahip olmaktan şikâyet ettiği fakat bir türlü kurtulamadığı şeylerdir. İnsanın iradesiyle verdiği bu savaş, hem kendisine hem de çevresindeki varlıklara büyük etkiler vermektedir. Yenileme şansımızın bulunmadığı bedenimiz, hayatta en çok önem vermemiz gereken unsurken, bazen insanlar çeşitli psikolojik sıkıntıların içerisine düşerek kendilerini önemsemez hale gelebiliyorlar. İşte bu tip durumlarda rahatlamak, kafasını boşaltmak, unutmak gibi kesinlikle geçersiz olan bahanelerle bazı maddelere başvuruyorlar. Saymakla bitiremeyeceğimiz birçok bağımlılık yaratan madde yanında, hayatımızın vazgeçilmezi haline getirebileceğimiz, hem boşa vakit öldürdüğümüz hem de maddi olarak bizi yıkıma götürebilecek kumar gibi alışkanlıklar da söz konusudur.

Sigara

Sağlığa zararlı alışkanlıklar denilince herkesin aklına ilk olarak gelen baş belası sigaradır. Sigarada birçok zararlı madde bulunur fakat esas bağımlılığı oluşturan, tüketmediğinizde size rahatsızlık yaşatan madde nikotindir. Sigara içilmediğinde oluşan nikotin yokluğuyla birlikte herkeste farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Huzursuz ruh hali, uykusuzluk ya da nadiren fazla uyuma isteği, odaklanma problemi ve dikkat dağınıklığı, baş ağrısı gibi problemler görülebilmektedir. İnsanlar vücut yapılarının rutin işleyişini bozan bu durumun farkına varsalar bile, sigaradan aldıkları zevk nedeniyle bu alışkanlıklarını bir türlü bırakamıyorlar. Bu sebeple mümkünse sigaraya hiç başlamamak kişi için en iyisi olacaktır. Bütün bu bedensel etkilerin yanı sıra, özellikle son yıllarda oldukça artan vergilerle sigara tüketmek daha da masraflı bir hale gelmişken sigarayı azaltarak bırakmanın, kişiler için çok yönlü büyük bir avantaj olduğu açık.

Alkol

Sağlığa zararlı alışkanlıklardan bir diğeri ise şüphesiz alkoldür. Alkolün en çok zarar verdiği nokta, insan vücudunun merkezi olan beyindir. Alkolün geçici olarak insanın sağlıklı ve mantıklı düşünme, medeni biçimde hareket etme gibi noktalardaki yetilerini kaybetmesine sebep olduğunu bilmekteyiz. Bunun etkisi aynı derecede olmasa da uzun vadede de insan hayatında sürmektedir. Bunun yanında alkolün de sigara gibi kanser türü hastalıkları tetiklediği bilinmekte. Mide rahatsızlıkları, karaciğer tahribatı yine uzun vadede alkolün etkileri arasındadır. Çoğu insan alkolün az kullanıldığı miktarda zararlı olmadığını savunsa da sürekli kullanılması durumunda az miktardaki tüketim de insan vücuduna birçok zarar veriyor. Bunun yanında bağımlılığa, yani alkolizme giden yola daha kolay adım atmanıza sebep olabiliyor.

Uyuşturucu

Sağlığa zararlı alışkanlıklar içerisinde elbette hiçbirisi uyuşturucunun taşıdığı tehlikeyi taşımamaktadır. Uyuşturucu maddeler, türüne göre insan hayatını çok daha kısa vadede olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bağımlılık süreci de çok kısadır. Genellikle bir uyuşturucu maddeyi vücudunuza aldığınız anda bağımlı olma süreci başlar. Sigara ve alkolden farklı yanı, insanın hayati fonksiyonlarını etkileyebilmesi, belki de diğer insanlarla sağlıklı bir şekilde iletişim kurmasını engelleyebilmesi ve çok kısa sürede ölüme kadar giden ciddi sonuçlara davetiye çıkarabilmesidir. Yine sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmak daha olası olsa da uyuşturucu madde kişileri kendisine çok daha sağlam bağlarla bağlayabilmektedir. Kişi bu bağımlılıktan kurtulmak istediğinde ciddi bir tedavi sürecine girmesi gerekir ve bu da hem kendisi hem de yakınları için yıkıcı, çevreye karşı onur zedeleyici bir durum oluşturur.

Sağlığa zararlı alışkanlıklar edinen kişiler hem kendilerine hem de onları seven insanlara, uzun yıllara yayılan ağır bedeller ödetmektedir. Kimi alışkanlıklarda bu bedeller daha az olurken, kimilerinde hayatları, nesilleri mahvedebilmektedir. Mantıklı ve iradeli bir insanın bunları kolayca fark etmesi ve insan onuruna yakışan bir şekilde bu alışkanlıklardan uzak durması muhtemeldir. Fakat gençlik ve ergenlik dönemlerinde çeşitli heveslerle veya psikolojik sıkıntılar sebebiyle insanlar bu alışkanlıkları edinebilmekteler. Bu durumda yapılacak şey, bu insanları hor görmek yerine kendi kişiliğimizle örnek olmak ve onlara gereken yardımı göstermektir.

SON YAZILAR